UFUK BİLEKE

Uzun zamandır voleybol salonlarında görmedik kendisini ve bir anda play-off’lar oynanırken denk geldik kendisine. Sessiz sedasız voleybolu bıraktıktan sonra uzun zamandır ortalarda gözükmeyen eski Milli pasör Ufuk Bileke’ye ‘neredeydin’ diye sorduk. İşte unutulmaz pasörün voleybolu bıraktıktan sonra neler yaptığı.

1978 yılında henüz 11 yaşındayken voleybola Eczacıbaşı’nın alt yapısında başladı Ufuk Bileke. 28 yıl voleybol salonlarında hizmet verdi ve 2006 senesinde voleybolu bıraktı. Sırasıyla Eczacıbaşı’nda 15 yıl, Emlak Bankası’nda 2 yıl, Galatasaray’da 5 yıl, Arçelik’te 1 yıl, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 1 yıl, Tokat Plevne’de 2 yıl forma giyen Bileke en son Arkas’ta 2 sene oynadı.

Yıldızlar kategorisinde 2 İstanbul 1’inciliği, 1 Türkiye 3’üncülüğü, 1 Türkiye 1’inciliği, Gençler kategorisinde 2 İstanbul 1’inciliği, 2 Türkiye 1’inciliği, A Takım’da ise 5 Türkiye Şampiyonluğu, 2 Türkiye Kupası Şampiyonluğu, 1 Başbakanlık Kupası ve bunların dışında 2.lik, 3.lük, 4. lük ve 5. likler yaşadı.

121 kez Milli takım forması giydi. Bunların sadece 15 tanesi Genç Milli, diğerleri A Milli takım kariyerine ait. Bileke, A Milli takımda 40 kez takım kaptanlığı gururunu da yaşadı.
Milli takımla birlikte Balkan şampiyonluğu, Akdeniz Oyunları 3. Dünya Şampiyonası 17’nciliği yaşadı.

Sadece salonda değil plaj voleybolunda da kariyere sahip olan Ufuk Bileke, 1991 senesinde Özkan Mutlugil ile katıldığı beachvolley şampiyonasında Türkiye Şampiyonu oldu.

 
2006 senesinde Arkas ile şampiyon olduktan sonra voleybolu bırakan Ufuk Bileke voleybol salonlarına veda etmesinin sebebini İzmir temsilcisinin kendisi ile yeniden anlaşma yapmak istemeyişi olarak gösteriyor ve ekliyor, ‘Ben 1-2 sene daha voleybol oynardım.’
Ufuk Bileke voleybolu çok özlediğini belirterek, ‘28 sene oynayınca voleybol bir yaşam biçimi olarak yerleşiyor’ dedi.

Eski Milli Takım pasörü Bileke bundan sonraki planları içinde kesinlikle antrenör olarak voleybolun içinde yer almak istidiğini belirtiyor.

Bileke voleybolu bıraktıktan sonra Realty World’de koordinatör olarak çalışıyor.

 


Haberi Paylaş

Comments are closed.