Vakıfbank İtalyan Guidetti’ye imza attırdı

Aroma Bayanlar Voleybol 1. Ligi takımlarından Vakıfbank Güneş Sigorta’da antrenörlüğe İtalyan çalıştırıcı Giovanni Guidetti getirildi. Yeni sezon öncesi transfer çalışmalarını sürdüren Vakıfbank Güneş Sigorta, Alman Milli Takımı’nın kaptanı Angelina Grün’ü renklerine katmanın ardından, teknik heyetinde de değişikliğe gitti.

Güneş Plaza’da düzenlenen basın toplantısında 36 yaşındaki teknik adam basına tanıtıldı.
Vakıfbank Güneş Sigorta Kulübü Başkanı İlker Aycı, yeni antrenörleriyle birlikte büyük hedeflere doğru yola çıkacaklarını söyledi. Geride kalan sezonda Avrupa Challenge Kupası’nı müzesine götüren, önceki  yıllarda da Avrupa Top Teams Kupası’nı kazanma başarısını gösteren Vakıfbank Güneş Sigorta’nın bundan sonraki hedefinin Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu olduğunun altını çizen kulüp başkanı Aycı, ’’Müzemizde bir kupa eksik. Amacımız yeni hocamızla, şimdiye dek kazanamadığımız tek kupayı da kazanmak. Müzemizdeki kupa serimizi tamamlamak istiyoruz. Geçen yıldan beri istediğimiz hocamızı nihayet renklerimize kattık. Yeni başarılara doğru yelken açma zamanı geldi’’ dedi.

Bu arada, Angelina Grün’ün transferiyle dikkatleri üzerine çeken Vakıfbank Güneş Sigorta’da, kaliteli bazı isimler üzerinde de durulduğu bildirildi. İtalyan antrenör Giovanni Guidetti ise kendisine inanarak takımın başına getirdikleri için Vakıfbank Güneş Sigorta yönetimine teşekkür ederek, ’’Hem Türkiye liginde, hem de Avrupa kupalarında büyük başarılara ulaşacağımıza inandığım için, hedeflerimle örtüştüğü için bu kulübü tercih ettim’’ dedi.

Türkiye liginin kalitesinden bahseden Guidetti, ’’Dünyanın en önemli liglerinden biri olma yolunda. Türkiye’den 4-5 takım, İtalya, İspanya ve Rusya liglerindeki önemli takımlarla yarışabilir seviyede’’ diye konuştu.

Kariyeri

1995-1998 yılları arasında İtalya’nın Spezzano takımını çalıştırdı. 1997’de bu takımı 1.Lige çıkarttı. Bu başarıdan dolayı “Yılın Teknik Direktörü’’ ünvanına laik görüldü.

1997’den 2000 yılına kadar da İtalya Milli takımında yardımcı teknik direktör olarak görev aldı. Bu zaman zarfı içerisinde 1998’deki Dünya Kupasına ve Sydney’deki Olimpiyat Oyunlarına katıldı.

2000-2001 yılında Amerika’nın USPV takımını çalıştırdıktan sonra Vicenza takımının başına geçti. 2003 yılına kadar Vicenza’yı ve Amerika’nın B Milli takımını çalıştırdı.

2003-2004 sezonunda İtalyan Modena takımının başına geçti. Ardından Chieri takımına geçti. Bu takımla 2004’te tekrar “Yılın Teknik Direktörü’’ seçildi ve 2005’te Top Teams Kupasını kazandı.

Alman Voleybol Federasyonu 2006-2008 yılları için Guidetti’yi Alman Bayan Milli Takımının başına getirdi. Bu takımla Japonya’da düzenlenen Dünya Kupasına katıldı.

 


Haberi Paylaş

Comments are closed.