Vakıfbank’tan 6. zafer

Acıbadem Bayanlar Ligi Final serisi Burhan Felek Voleybol Salonunda başladı. Boş tribünler önünde oynanan maçı 3:1 kazanan Vakıfbank, bu sezon rakibini 6. kez yenmiş oldu.

Bu sezon iki takım arasında oynanan 5 maçı da kazanan Vakıfbank maça hızlı başladı ve ilk araya 8:5 önde girdi. Neslihan Darnel ve Büşra Cansu’nun çabalarına karşılık takım oyunu ile farkı koruyan sarı siyahlılar, ikinci arayı 16:13 önde geçtikten sonra art arda manşet hataları yapmaya başlayınca Eczacıbaşı Vitra geri döndü ve 20:21 öne geçmeyi başardı. Bu andan itibaren karşılıklı bireysel hatalar gözlemlenirken Malgorzata Glinka’nın blok-aut sayısıyla 24:23 öne geçen Vakıfbank, Neslihan Darnel’in hücumda topu dışarı vurmasıyla ilk bölümü kazandı 25:23.

İkinci sete muhteşem bir başlangıç yapan Eczacıbaşı Vitra, rakibinin çok sayıda basit hata yapmasını da değerlendirerek 0:8 geçtiği ilk aradan sonra ikinci teknik molaya 4:16 ile girdi. Maça başlayan tüm oyuncularını yedeklerle değiştiren rakibini setin başından sonuna kadar sürklase eden konuk ekip, bu bölümü 10:25 kazandı.

Bir önceki setin kopyası şeklinde geçen üçüncü bölümde tek fark, kritik noktaları 8:0 ve 16:4 önde geçen tarafın bu kez Vakıfbank olması oldu. Eşitliği bozmak istemeyen taraflar, sadece süresi 1 dakika farklı olan bölümü ay skorla bitirmeyi ihmal etmedi 25:10.

Kazandığı setin moraliyle Vakıfbank, dördüncü sete de iyi başladı ve 6:3 öne geçti. Ancak basit hatalarını asgariyi indiren eczacıbaşı çabuk toparlandı ve ilk araya önde girdi 7:8. Tüm gücüyle yüklenen son Avrupa Şampiyonu rakibine Neslihan Darnel ile direnmeye çalışan Ayazağa ekibi, ikinci teknik molayı 16:14 geride kapadı. Set sonunda temposunu yükselten Vakıfbank 21:17’yi yakaladıysa da file üzerinde Maja Poljak’a takıldı ve rakibine bir kez daha yakalandı 23:22. Ancak daha yüksek kapasiteli oyunculara sahip Vakıfbank, son bir hamle ile seti 25:23, maçı da 3:1 kazandı ve final serisinde bir adım öne geçti.

Maç sonrasında takımını kutlayan VakıfBank Antrenörü Giovanni Guidetti, “Finalin ilk maçını zor da olsa kazandığımız için mutluyuz. Ancak işimiz henüz bitmedi, sadece bir adım öne geçtik. Sonraki maçların çok daha zor geçeceğinin ve rakibimizin kolay teslim olmayacağının farkındayız. Çünkü Eczacıbaşı çok kaliteli ve final tecrübesi olan bir takım. Bu kadar yaklaştığımız şampiyonluğu kazanmak için tüm enejimizi ve isteğimizi sahaya yansıtmaya devam etmeliyiz. Takım halinde bunun bilincindeyiz ve çalışmalarımızı buna göre yapıyoruz” dedi.

İstatistik…

VAKIFBANK – ECZACIBAŞI VİTRA: 3-1

Salon: Burhan Felek

Hakemler: Aziz Yener, Tayfun Şener

Vakıfbank: Naz, Gözde, Bahar, Brakocevic, Glinka, Fürst, Gizem(L), Güldeniz, Polen, Melis, Tuğçe, Ergül

Eczacıbaşı Vitra: Esra, Büşra, Neslihan, Usic, Poljak, Asuman, Gülden(L), Shaskova, Özge, Gözde

Setler: 25-23, 10-25, 25-10, 25-23

Süre: 103 dakika (30-21-20-32)

 Haberi Paylaş