VNL’de dörtlü finale çıkan takımlar belli oldu

2021 FIVB Erkekler Milletler Ligi’nde beşinci ve son haftanın son maçları tamamlandı ve böylece bu senenin grup etabı sona erdi, bu sayede Final Four’a yükselen tüm takımlar da belli oldu.

Bugün zirveyi çok yakından ilgilendiren iki maç vardı ve dört ile beşinci sırayı, dolayısıyla son yarı finalisti set averajları belirledi. Uzun zamandır VNL’de liderliği elden bırakmayan Brezilya, VNL’in son maçında Rusya’ya 3-0 mağlup olarak ikinci yenilgisini aldı, buna rağmen grup etabını lider olarak tamamlamayı başardı. 11. galibiyetini alan Rusya ise 34 puanlı olmasına rağmen set averajıyla beşinci sırada kaldı ve Final Four’a yükselemedi.

Final Four biletini kapan son takım Fransa oldu. Zirvedeki takımların yer aldığı bir diğer maçta Fransa, daha önceden yarı finali garantilemiş olan Polonya’yı çekişmeli geçen maç sonucu 3-2 yenmeyi başardı. Böylece 11 galibiyet ve 34 puana ulaşan Fransa, VNL’in bu etabını dördüncü sırada tamamladı ve adını yarı finale yazdıran son takım oldu. Galibiyet sayısı ve puanı eşit olan iki takımdan Fransa, 1.863 set oranı ile rakibi Rusya’yı çok küçük bir farkla geçti, Rusya’nın set oranı 1.857’de kaldı.

Bir diğer yarı finalist Slovenya ise, bugün oynadığı maçta Bulgaristan karşısında zorlanmadı ve sahadan 3-0 galip ayrılarak on ikinci galibiyetini aldı.

Oynanan diğer maçlarda Kanada ve İtalya, sırasıyla rakipleri Sırbistan ve Almanya’yı 5 sette 3-2 mağlup ederk VNL’i galibiyetle tamamlayan ülkeler oldular. Hollanda Avustralya’yı, ABD ise Japonya’yı üç sette yenerken, Arjantin de son maçında İran karşısında 3-1’lik bir galibiyet aldı. Bu karşılaşmanın ilk seti 33-31, üçüncü seti ise 30-32 tamamlandı.

Grup aşamasının tamamlanmasının ardından, Brezilya, 15maçta 13 galibiyet ve toplamda 38 puanla bu etabı lider olarak tamamladı. Brezilya’yı 12 galibiyet ve 37 puanla Polonya, 12 galibiyet ve 34 puanla Slovenya takip ediyor. Son Final Four biletinin en büyük iki adayını belirleyen set oranlarında ise gülen taraf Fransa oldu. 11 galibiyet ve 34 puan toplayarak 1.863 set oranı yakalayan Fransa, 11 galibiyet ve 34 puan toplayan, ancak set oranı 1.857 olan Rusya’yı geçerek adını yarı finale yazdıran son ekip oldu. VNL’de böylece beşinciliği Rusya, altıncılığı ise 10 galibiyetli Sırbistan kaptı.

Erkekler VNL yarı final eşleşmeleri:
(1) Brezilya – Fransa (4)
(2) Polonya – Slovenya (3)

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş