Voleybol adım adım zirveye

Türkiye’de voleybolun geldiği nokta ortada. Bu sezon Erkeklerde Arkas Spor ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde final four oynuyor, bayan takımlarımız iki yıldır üst üste kulüpler bazındaki en büyük kupayı müzelerine götürüyor.

Futbolda şike karapara aklama iddiaları süre dursun, basketbolda pek bir kıpırdanma olmaması voleybolu bir basamak yukarıya taşıdı.

Bilmiyorum gözünüze çarptı mı Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından 10 bin 174 genç üzerinde yapılan araştırmada, gençlerin spor eğilimleri saptanmış.

Yaşları 15-29 arasında değişen gençler üzerinde yapılan araştırma sonunda voleybolun, futboldan sonra en çok yapılan ve yapılmak istenen spor dalı olduğu ortaya çıkmış.

“Hangi sporu yapıyorsunuz-” sorusuna karşılık gençlerin yüzde 38,8’i futbol, yüzde 9,1’i voleybol, yüzde 8,8’i basketbol oynadığını söylemiş.

Katılımcıların “İmkan olması durumunda yapmak istediğiniz spor dalı nedir-” sorusuna da  yanıtları farklı olmamış. İmkan olması durumunda yapılması en çok istenen spor dalı yüzde 38,8 ile futbol yüzde 9,1 ile ikinci sırada yine voleybol yer almış. Basketbol ise yüzde 8,8 ile 3. sırayı elde etmiş.

Bütün bu araştırmalar gösteriyor ki voleybol iyi yolda ilerliyor. Yapılan yatırımlar karşılığını alıyor. Yatırım başarıyı, başarı ilgiyi arttırıyor. Artan ilgi yeni Neslihanların yetişmesi için umut oluyor.

İkinci liglerde final heyecanı

Avrupa Kupası ve Birinci Lig’ler derken 2. Liglerde yarı finaller geride kaldı. Özellikle erkeklerde maçları yakından takip ettiğim için birkaç cümle bir şey yazmalıyım diye düşündüm. En şaşırtıcı sonuç herhalde büyük umutlarla kurulan Düzce Belediyesi’nin elenmesi oldu. Pasör Kadir’in sakatlığından dolayı oynamaması takımı etkiledi gibi gözüküyor. Bornova ise normal sezonda gördük çok da boş verilecek bir takım değildi.

Yenişehir Belediye, Bornova Anadolu Lisesi ve Beşiktaş normal sezonda aynı grupta yer aldı ve bu üç takım yarı final gruplarından finale yükseldi. Bu da gösteriyor ki A Grubu B Grubu’na göre çok daha güçlüydü. Bundan sonrası için artık takımlar tüm güçlerini Konya’da sahaya yansıtacak. Kim günündeyse o kazanacek, lige yükselen o olacak. Benim tahminimi sorarsanız Beşiktaş ve Dorçe TED Kolejliler Birinci Lig’e yakın duruyor.

Sevgiyle kalın


Haberi Paylaş