Voleybol Federasyonu’ndan duyuru

 

 

 

 

 

 

DUYURU

31 Mayıs 2008 Cumartesi günü Hürriyet Gazetesinde çıkan “Filede İsyan” başlıklı habere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunlu olmuştur.

Celal Demirbilek, 2006 Dünya Şampiyonasının yapıldığı Japonya’ya henüz gitmediği hâlde, Japonya’da bulunan bir Yönetim Kurulu Üyesinin gönderdiği fotoğraf ve bilgileri kullanarak o günlerde Japonya’da bulunuyormuş gibi atlatma haber yapmış, ancak Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Sayın Erol Ünal KARABIYIK tarafından diğer basın mensuplarını atlatarak İstanbul’a haber geçen Yönetim Kurulu Üyesi ile birlikte; Federasyonun eşitlik ve adalet ilkesi gereği, tüm kulüplere olduğu gibi tüm basın mensuplarına da aynı mesafede yaklaşması, bu haberin federasyon aracılığı ile voleybol gazetecilerinin tamamına gönderilmesinin gerektiği hatırlatılmıştır.

Celal Demirbilek’in Türkiye Voleybol Federasyonuna husumeti o gün başlamıştır. Milat; bir ayıbın ortaya çıkması ile birlikte buna karşı tedbir alındığı gündür.

Voleybolseverler 2006 Dünya Şampiyonasından bu güne, Celal Demirbilek’ten voleybolun menfaatine bir haber alamamışlardır.

Federasyon Çin Genç Bayan Millî Takımını, rota değiştirmelerini sağlayarak Türkiye’ye getirip Genç Bayan Millî Takımımızla hazırlık kampına sokmuş, maçlar yaptırmış, basında bu olay “başarı” olarak nitelendirilirken bu haber, Millî Takımımızın giydiği siyah formanın “çok” yadırgandığı ifadesiyle yansıtılmıştır. Özetle; bazı kişilerin her nasılsa, 30 yıldan uzun süredir FIVB reglemanları gereği giyilen siyah formayı ansızın “yadırgayacağı” tutmuştur.

Federasyon, yazılı basında sütun santim hesabıyla en az 10’a, televizyonlarda ise en az 8’e katlanan medyatikleşme sürecini resmî belgeleriyle her an kanıtlamakta iken Celal Demirbilek’e göre voleybol medyada eskisi kadar yer bulamadığı için kulüpler birer birer kepenk indirmektedir.

Voleybol, yalnızca Birinci Ligleri ile sınırlı kalmayıp İkinci ve Üçüncü Ligleri de televizyonlardan naklen yayınlanan, stüdyo programları, haberler ve tekrarlar hariç yıllık naklen yayın süresi 800 saati aşan tek amatör branş olduğu hâlde, Celal Demirbilek ve İçinde olmadıkları tüm yönetimlere saldırmayı görev edinmiş birkaç kişinin oluşturduğu grubun idrakinde bu durum “medyada eskisi kadar yer bulamamak” anlamına gelmektedir.

Bu grup, hikâyedeki; isli camdan sokağa bakıp “Bugün hava kapalı ve puslu.” diyen adama benzemektedir.

Vakıfbank Güneş Sigorta Spor Kulübünün Challenge Kupasında Avrupa Şampiyonu olması Celal demirbilek’e göre aslında Vakıfbank Güneş Sigorta Spor Kulübünün Şampiyonlar Ligine katılmasını engelleyen Federasyona atılmış bir tokat anlamına gelmektedir. Celal Demirbilek, yazısından anlaşıldığı kadarıyla bir Türk Kulübünün Avrupa Şampiyonluğuna sevinmemiş, hayal ve ümit ettiği nazireye sevinmiştir.

Oysa her zeminde bu durumun açıklaması yapılmış, yayınlamayacağı bilindiği hâlde kendisine dahi Avrupa Voleybol Konfederasyonu Başkanı Sayın Andre MEYER’in “Wild card, ülke sıralamasına itibar edilmeksizin CEV ve FIVB tarafından kullanılan bir imtiyazdır. Üzerinde herhangi Federasyonun hak iddia etmesi kabul edilemez.” yazısı gönderilmiş, o da kendisinden bekleneni yaparak bu yazıyı “asla” yayınlamamıştır.

2006 Dünya Şampiyonasından bu yana, voleybolun iyi olması için değil Federasyonun kötü olması için ulu orta dua eden küçük bir grubun olduğu aşikârdır.

Çok dikkat etmeye de gerek olmadan, basın külliyatı şöyle bir tarandığında görülecek tablo şudur:
Voleybol adına iyi, camiayı sevindiren bir iş görüldüğü anda birkaç kişiden ibaret bu küçük grup hızla oradan geçmekte ve çamur sıçratmaya çalışmaktadır.

Örnekler çarpıcı derecede göz önündedir:
1. Federasyon Çin Millî Takımını Türkiye’de kampa alır.
Camia takdir eder, basın ilgi gösterir.
“Siyah forma çok yadırgandı!” diye manşet atılır.

2. Federasyon İstanbul’a yeni bir voleybol salonu kazandırmaya çalışır. Bu sırada Yıldız Bayan Millî Takımımız Meksika’da Çin ile Dünya Şampiyonası finalini oynar ve “Dünya İkincisi Olan İlk Türk Takımı” olarak Türk Spor Tarihine adını yazdırır.
Camia takdir eder, basın ilgi gösterir.
Celal Demirbilek, önce bu başarıyı küçültmek için “Kızlarımız İkincilikle Yetindi.” diye, ardından da küçültemediğini görünce gölgelemek için “Federasyonun salonu ruhsatsız çıktı.” diye manşet atar.
Bu esnada Voleybol Camiası İstanbul’da inşa edilen yeni voleybol salonu için tek vücut olmuş beklemekte, tüm basın bürokratik sürecin hızlanması amacıyla “voleybolun menfaati için” haberler yapmaktadır.
Oysa bu durum yukarıda anılan birkaç kişilik grubun indinde “İnşaatın ruhsatsız olduğu” haberine kapı açmış, bu şahısların damağında “Yaşasın! Salonu yapamayacaklar!” lezzeti bırakmıştır.

3. Fenerbahçe Spor Kulübü kendi internet sitesinde Federasyonun bir kararını eleştirir.
Camia sessiz yorumlar yapar, basın sessiz kalır, Federasyon, Fenerbahçe’nin Tahkim’e götürdüğü eleştiri konusuyla ilgili olarak Tahkim Kurulunun da Federasyonun kararını doğru bulduğunu bildirerek eleştiriyi cevaplar ve konu kapanır.
Celal Demirbilek “Fener Federasyona savaş açtı!” diye manşet atar. Bu manşetin başında “Yaşasın!” ibaresi eksiktir.

4. Federasyon 1. Liglerin isim hakkını AROMA’ya satar ve gelirin kulüplere yansıtılacağını açıklar. Bu gelişme aynı anda 30 televizyon kanalının tüm reklam kuşaklarına voleybolun girmesine, branşımızın Türk ailesinin mutfağına ve salonuna misafir olmasına yol açar. Artık tüm kanallarda “Voleybola Aromamızı Kattık” sloganı dönmektedir.
Camia takdir eder, basın ilgi gösterir.
Celal Demirbilek verilen 100 günlük ek süreye rağmen salon inşaatını zamanında tamamlayamayıp teminat mektubunun nakte çevrilmemesi için teminat mektubuna tedbir konulması amacıyla mahkemeye başvuran müteahhit firmanın ağzından “Salon Rehin Kaldı!” diye manşet atar.

5. Federasyon, İstanbul Valiliği ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile İstanbul’a olimpik bir voleybol salonu inşa edilmesi için protokol imzalar.
Camia takdir eder, basın ilgi gösterir.
Celal Demirbilek “Filede İsyan!” diye manşet atar.

6. Federasyon görev süresi boyunca kulüplerin kendi salonunu kullanma bedelinde doğu ve güneydoğu kulüpleri lehine ciddi indirim uygulamış, hiçbir tescil ücretinde tek kuruş artış yapmamış, forma reklam bedelini ise neredeyse yüzde 90 oranında düşürmüştür.
Bu sürenin sonunda, Türk gençlerinin liglerde değerlendirilmesi amacıyla yabancı uyruklu sporcu sayısının 2 ile sınırlanması uygun olarak değerlendirilmiş, All Star 2008 öncesi İzmir’de, daha sonra Ankara’da kulüplerle yapılan toplantılarda kulüp temsilcilerinin “Yabancı uyruklu sporcu sayısını düşürmeyelim ama yerli oyuncuyu teşvik etmek için üçüncü yabancıdan itibaren tescil ücretlerini artıralım ve deplasmanlı gençler ligine geçelim.” talepleri doğrultusunda bunu uygulamaya koyacağını bildirmiştir.
Böylece Türk voleybolcular kadrolarda daha fazla yer bulacak, Millî Takımlarımıza daha tecrübeli ve donanımlı gelecek, A Takım kadrolarında yer bulamayan gençler deplasmanlı gençler liginde model aldıkları sporcu büyükleriyle birlikte olmanın heyecanını yaşayacak ve oyun eksiklerini gidererek gelecekte kendi kulüplerinin A kadrolarına daha iyi yetişmiş sporcular olarak katılacaklardır.
Yabancı uyruklu sporcu sayısının sınırlandırılmaması kararı doğrultusunda da; üçüncü yabancı uyrukludan itibaren tescil ücretleri artırılacak ve elde edilen gelir yerli oyuncuyu teşvik etmek için kadrosunda yabancı uyruklu sporcu bulundurmayan veya 1 tane bulunduran kulüplere yansıtılacaktır.
Ayrıca gençler ligi için kulüplere maddi külfet getirmeyecek çözümler hayata geçirilecek, Federasyon 6 Mayıs 2008 tarih ve 51 sayılı Yönetim Kurulu kararı ile gençler ligine katılan kulüplere mesafeye göre her deplasman için kişi başına 75 – 150 YTL arasında para ödeyecektir.
Gençler Liginin verimli olması amacıyla televizyondan naklen yayınlanacak maçların haricinde 2008-2009 sezonunda hafta arasında maç yapılmayacağı da karara bağlanır.

Camia takdir eder, Türk gençlerinin önü açılır.
Celal Demirbilek “Kulüplerle yapılan toplantıda gençler liginin başlatılmasına dair bir karar alınmamıştı.” diye haber yapar.

Voleybolu sevindiren her şeyin Celal Demirbilek ve onun temsilciliğini yaptığı birkaç kişilik grubu üzdüğünün kanıtlanması zorunlu görülmüş, Değerli Voleybol Camiasının hakikati bilmesi amacıyla bu duyuruyu hazırlamak görev sayılmıştır.

Saygılarımızla.

Türkiye Voleybol Federasyonu

 


Haberi Paylaş

Comments are closed.