Voleybol Oyun Kuramı ve Uygulamaları

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu öğretim görevlisi Barbaros Çelenk’in yeni kitabı ‘Voleybol Oyun Kuramı ve Uygulamaları’ çıktı.

Kitapla ilgili bilgiler şöyle:

Bu kitabın amacı oyunculara ve antrenörlere teknik ve taktik antrenmanlarını ilgi çekici ve değişik yollarla düzenlemelerine yardımcı olmaktır. Bu kitap okuyucularına temel kuramları ve bu kuramların uygulamada kullanım olanakları ile birleştirilmiş olarak sunmaktadır. Böylece de uygun alıştırmalar ve oyunlar aracılığıyla gerçek oyun koşullarının temel alındığı voleybol antrenmanını düzenlemeyi olanaklı kılmaktadır.

1. Bölümde teknik ve taktik antrenmanı ve alıştırmaların seçiminde yöntemsel yaklaşım için zorunlu temel bilgiler incelenmektedir. Voleybol antrenmanı için oyun kelimesinin kullanılması bu kitabın amacı olan alıştırmaların önemini içeriğini tanımlamak içindir. Bu alıştırma biçimleri, oyunun yapısına uygun bedensel ve zihinsel gerektirimlere göre düzenlenmiştir. Oyuncular voleybola özgü bu yetenek ve becerileri oyunun model olarak alınmasıyla oluşturulan alıştırmaları uygulayarak gelecekteki durumlar ve beklentiler için kendi düzeylerini uyarlamayı önceden sağlarlar. Uyumun bu biçimi ve böylece oluşturulan özel öğrenme yaklaşımı temel olarak oyun kavramı ile tanımlanmaktadır. Bu bağlamda alıştırma biçimleri kavramını = OYUN ile özdeş anlamda kullanıyoruz.

Antrenman yöntemlerine ilişkin en önemli temel yaklaşımlar 2. Bölümde gösterilmiştir. Uygulamalar için yapılacak hazırlanmalarınızda kullanabileceğimiz genel kuramsal yaklaşımları elde etmek için doğrudan bu bölümden başlayabilir

Barbaros ÇELENK
Hacettepe Üniversitesi
Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu
Beytepe, 06800
Tel: +90 312 297 6890 / 120
Fax: +90 312 299 2167

 Haberi Paylaş