Voleybol sevgisi Penta‘yı plaja taşıdı

Beş İTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu arkadaşın kurduğu Penta Bilgisayar, ilk kez gerçekleştirilen plaj voleybol ligine sponsor olarak voleybol sevgisinin büyüklüğünü gösterdi.

Plaj Voleybolu Ligi’nin ikinci yarısında takımların korkulu rüyası olan Penta Bilgisayar olarak var olan bu şirketi daha yakından tanımak için oyuncuları Soner Erdoğmuş ve şirketin kurucularından Sn. Koray Aksoy ile bir araya geldik. Sohbetimiz ilerledikçe voleybola nasıl bağlı olduklarını gördük ve bu şirketi size yakından tanıtalım istedik.

-Penta Bilgisayar’ı tanıtarak başlayalım istiyorum röportajımıza?
Pentagon adından geliyor. Penta Latincede 5 demek.  Üniversitede 5 sınıf arkadaşı bir araya geldik ve iş hayatına atıldık. Sonrasında bu birliktelik kısa vadede 3 kişiye düştü. 

-Kimler şirketin sahipleri?
Mürsel Özçelik, Koray Aksoy, Sinan Güçlü.

-Biraz anlatabilir misiniz nasıl kuruldu hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?
Firma 1990 yılında teknoloji ürünlerinin satış ve dağıtımını örgütleme amaçlı kuruldu. Kime ne satarız diye başlanan iş, önce toptancı faaliyetleri ile sürdü ardından yerli yabancı bilgisayar parçalarının 150’ye yakın markanın Türkiye çapında dağıtımını yapmasıyla devam etti. CNBC-E’nin araştırmalarına göre 10 yıllık performansa göre Türkiye içinde ciddi şekilde en hızlı büyüme sırasında 3. Firma olduk. Genel ilk 500 sıralamasında ilk 20, capital de 236. sıradayız.

Toptancı bilgisayar firmaları sıralamasında ilk 3 firmadan biriyiz. Toptancı kategoriler arasında geçen seneki ciro 330 milyon dolar. Çalışan sayısı 150 civarında. HP, Toshiba, Acer, Lenavo, Logitech, OKİ, Seagate gibi benzer markaların Türkiye distribütörü. 3 binden fazla bayiimiz bulunuyor.
Şirketimiz 11 bin metrekare alana kurulmuş bir firma içinde kapalı spor salonumuz da var. 

-Kapalı Spor Salonu olmasından beli ki sporla iç içesiniz. Spor faaliyetleri yapabiliyor musunuz?
Firma içinde halı saha turnuvaları, voleybol turnuvaları, masa tenisi, langırt, badminton turnuvaları yapıyoruz. Hem izleyici olarak hem de amatör olarak sporla iç içeyiz. Şirket çalışanları ile birlikte kendi aramızda haftada bir voleybol turnuvaları düzenliyoruz. 

-Voleybol her yerde oynanabilen bir spor değil ne yazık ki? Siz neden voleybolu tercih ettiniz?
Takım sporları içinde takım ruhunu destekleyen spor voleybol. Firma içinde takım ruhunu yaygınlaştırmak istedik. Aramızda voleybolu seven arkadaşlarında olması bu sporu yapmamızda etkili oldu. Soner’in de olması o sevgiyi canlandırdı. Çalışan arkadaşlarla akşam saat 7’den 9’a kadar voleybol oynuyoruz. 

-Soner ile tanışma ve sponsorluk anlaşması nasıl oldu? 
Soner Erdoğmuş Trium Elektronik’i kurmadan önce Penta Bilgisayar’da yönetici idi. Ligin başında Alanya’da oynanan maçlar sonrası lige terfi edince sponsorluk için masaya oturduk. 3 ortak bize ve karşı tarafa ne fayda sağlar diye konuştuk. Toplam fayda da sponsorluk bize uygun geldi ve el sıkıştık.

-Bu anlaşmanın bir süresi var mı?
İnşallah uzun süreli olur diye düşünüyoruz. Bir zaman belirlemedik. Penta Bilgisayar olarak elimizdeki kaynaklar çerçevesinde kalıcı bir sponsor ve kurum olmayı hedefliyoruz.

-Birlikte başka projeleriniz var mı?
Kesinleşmiş bir şey yok ama oturduğumuzda beyin fırtınası tarzında projeler üretiyoruz. Sponsorluğun önünü arkasını doldurmak gerekiyor. Lige destek var ama arkasından bu projenin topluma ve gençlere faydası olması gerekiyor.

-Sizin planlarınız neler?
Ülkemizde yetişme çağındaki gençlerimize 10-12 ve 12-14 yaşlarındakilerle ilgili planlarımız var. Bütçemiz doğrultusunda yaz kampları yapmayı planlıyoruz. Bu kamplar ücretsiz olacak. Plaj voleyboluna yaz okulu desteği sağlayacağız. 3 ay yaz okulu kampı planımız var. Hayata geçmesi için gereken çalışmaları yapacağız.  Uzun vadeye yönelik çalışmalarımız federasyona bağlı.

-Her sponsorun bir amacı vardır? Sizin bu kararı almanızdaki etken neler?
Kurumsal imaja destek olması açısından önemli bir spor branşı plaj voleybolu. Spora destek vermek de önemli bir etken. Eğlenceli bir spora hizmet ediyoruz. İzlenilirliği çok yüksek bir spor ayrıca naklen yayın tarafı da önemli.
Penta kuruluşundan itibaren sektörü  ile ilgili konularda öncü olmuştur. Bu da bir ilk. Soner’in bizi tercih etmesi de önemli oldu. Karşılıklı uzun zaman birlikte çalıştık. Kurduğu şirkette Penta’nın da bir çalışma alanı var. Bunlar bir araya geldiğinde teklifin önemi artıyor. Amatörce yapılan bir iş ve burada biz de destek olmaya çalışıyoruz. Başka firmalara da buradan çağrı yapıyoruz. Bu tür sponsorluklara girmelerini herkese tavsiye ediyoruz.

Bilgisayar sektöründe bir ilki gerçekleştirip ilk sponsor olmamız da bizim için hoş oldu.

-Bu sponsorluktan nasıl bir geri dönüşüm bekliyorsunuz?
Geri dönüşüm olarak maddi bir beklentimiz tabiî ki yok. Her sponsorlukta olduğu gibi toplam faydaya baktık. Penta’nın geniş kitlelere fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Sosyal sorumluluğu da gerçekleştirirsek ülkemize olan borcumuzu ödemiş oluruz. 

-Manevi yönü galiba sizleri daha tatmin ediyor?
Genç yetenekleri yetiştirirsek ne mutlu bize. Bunlarla ismimizi duyurursak daha mutlu oluruz. Sosyal sorumluluk adına bunlar güzel bir geçmiş, güzel bir hatıra olur.
 
-Takımınızdan beklentiniz nedir?
Arkas, Beşiktaş, Halkbank gibi kurumların yer aldığı ligde Penta Bilgisayar olarak yer almak çok gurur verici. Ligde olmuş olmak için değil üst sıraları hedefliyoruz. Bu arada Soner ve diğer arkadaşlara müteşekkiriz. Özel hayatlarından feragat ederek bu işi yapıyorlar. Dünyada kurulan bir ilk olması ve bu ligde rol alıyor olmamız bizim tarihimizde önemli bir şey.

 


Haberi Paylaş