Voleybola dönüş

İş değişikliği, yeni iş adaptasyonu, pozisyon değişikliği ve yoğun bir tempo derken geçen sezonun son bölümünde salondaki yerimi alamadım. Salonlarda olmayınca da yüzde yüzünüzle işin içinde kalamıyorsunuz. Televizyonlardan, arkadaşlarım ile yaptığım telefon görüşmelerinden takip edebildiğim kadar voleybolun içinde kalabildim. Geri dönüşüm ise Eczacıbaşı’nın yaptığı müthiş açılışla oldu. Şunu söylemeliyim ki hayatımın neredeyse tamamını kaplayan voleybolu ne kadar özlediğimi açılışta gördüğüm dostları görünce anladım. 

Kanyon’da gerçekleştirilen üç günlük etkinliği zaten sitemizden takip ettiniz. Böyle bir açılış ve etkinlik fikrini ortaya atanlara gerçekten teşekkür etmek gerekiyor. Voleybolun tanınırlığının artması adına fırsat buldukça daha fazla etkinlik düzenlenmeli düşüncesindeyim. Eğer bu sporu halka indirebilir, onlarla bire bir iletişim içinde olursa salonlarımız sadece Milli maçlarda değil lig maçlarında da dolmaya başlayacak diye düşünüyorum. Eczacıbaşı bir örnek oldu umarım diğer kulüplerimiz de sadece İstanbul değil bütün kulüplerimiz bu tür faaliyetlerin içinde olurlar.

Başkanlık seçimi ve yeni dönem

Yeni sezona hızlı bir giriş yaptık. 6 yıldır voleybola hizmet eden Erol Ünak Karabıyık ile onun ekibinde de görev almış Özkan Mutlugil başkanlık için yarıştı. Dostça bir seçim olduğu ortada. Erol bey gerek seçim sonrası gerek görevi Mutlugil’e devrettiği zaman güzel mesajlar verdi. Aynı şekilde Özkan bey de her zamanki sakin tavrı ile görevi devraldı. Seçim sonucu sürpriz miydi? Öyle gibi gözüküyor. Camia için de konuştuğum birçok insan bunu sürpriz olarak değerlendirdi. Birinci ligde yer alan büyük kulüplerin Erol Bey’i desteklediğini duymuştum demek ki yeterli olmadı. Seçimler her zaman her türlü sonuca gebe. Basketbol büyüklerin desteğini alamayan başkanla yoluna devam etme kararı almadı mı. Bundan sonrası için Erol Ünal Karabıyık’a yeni hayatında mutlu ve güzel bir yaşam dilemekten başka bir şey söyleyemiyorum. 6 yıl boyunca ekibiyle büyük başarılara imza attıkları gerçek. Bu ekibin içinden çıkan Özkan Mutlugil’in devraldığı bayrağı daha da ileriye taşıyacağından kuşkum yok. Yeni görevinde Özkan Bey’e de başarılar diliyorum.

Sezon öncesi turnuvalar

Uzun zamandır hayal ettiğim şey bu sene gerçekleşti. Voleybola yıllarca emek vermiş aramızdan zamansız ayrılan isimleri yad etmek adına sezon başı hazırlık turnuvaları oynandı, oynanmaya devam ediyor. Paidar Demir turnuvasında şampiyon uzun yıllar formasını giydiği Galatasaray takımı oldu. Bu oldukça anlamlıydı. Değer Eraybar Turnuvası’nda ise birinciliği Azerrail Bakü takımı aldı. Önümüzdeki sene bu turnuvalar umarım devam eder ve üçüncü bir turnuva da Deniz Esinsuy adına gerçekleşir.

Beşiktaş’ın yaptığını içime sindiremiyorum
Beşiktaş yönetimi kadın basketbol, kadın voleybol ve erkek basketbol takımlarını kurtardı ama erkek voleybol takımını “feda” etti. Yılardır söylenen Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş bu işin içinde olmazsa olmaz söylemleri hiç Beşiktaş yönetiminin kulağına gitmedi ne yazık ki. Onlarda böyle bir bilinç ezelden beri gelişmedi. Yıllar önce kadın voleybol takımının küme düştüğü dönemde son seçime başkan adayı olan (o dönem Beşiktaş’ta voleybol ondan sorulurdu) Bülent Deriş özür dileyip tekrar birinci lige çıkarmak için çalışacaklarını söylemek yerine “Ne var. Galatasaray da küme düşmüştü” diye bir açıklama yapmıştı. Yıllar geçmesine rağmen bu sözler hala aklımda. Ve Allah biliyor ya Bülent Deriş’in Beşiktaş’a başkan olmaması için çok dua ettim. Sonra zaten kendi çekildi. Eee Bülent Deriş olmadı Fikret Orman oldu da ne oldu. Bilinçte değişen bir şey yok. En kolay yolu seçip “şubeyi bir sene kapattık gitti” diyebilecek kadar düşünceden yoksun bir yönetim. Feda diye yırtınıp Avustralya’da kamp yapan, oynatmadıkları Querasma’ya yattığı için dünyanın parasını ödeyen bir topluluk. Voleybolcuların geçen seneden kalan paraları ise hala ödenmedi. Konu sadece para değil koca bir sezon boyunca yaşanan sıkıntılar beş kuruş parasız yapılan idmanlar Birinci Lig’e çıkacağız diye yaşanan maç stresleri. Gencecik çocukları yetiştirip sonra da ortada bırakan bir kulüp yönetimi. Önümüzdeki sene şubeyi açsanız ne olur…

Begüm Doğanay
Voleybolunsesi @gmail.com

 


Haberi Paylaş