Voleybolun Kadın Başkanları: Güler Akkocaoğlu-Numune Gençlik Spor

Dünyada ve ülkemizde birçok alanda olduğu gibi spor yönetiminde de kadınların sayısı oldukça az. Özellikle voleybola baktığımızda bu sayı gittikçe düşüyor. Biz de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ülkemizdeki voleybol kulüplerinin kadın başkanlarına söz verdik ve onlardan özel mesajlar aldık.

‘Başkanlıkta Erkek ve Kadın Farkı Görmüyorum’

Sigortashop Kadınlar 1. Ligi’nde mücadele eden Numune Gençlik Voleybol Kulübünün başkanı Güler Akkocaoğlu, voleybolda kadın başkan olmakla ilgili “Bu alanda erkek, kadın farkı görmüyorum, hangi işi yaparsanız yapın gereğini yerine getiriyorsanız, hak ettiği özveriyi, çalışmayı ve gerekli bilgi birikimini sağlıyorsanız size dışarda bakanlar bunu  kadın veya erkek işi olarak algılamaz. Bu benim düşüncem ve yıllar içinde beni haksız çıkarmadı” dedi.

‘Kızlarımız Beni Yukarı Taşıdılar’

Kulüp başkanı olma karanın kendiliğinden geliştiğini söyleyen Akkocaoğlu, ” Benim hedefim yetenekli ve olanakları kısıtlı çocuklarımızın önünü açmaktı ve bu kararla işe başladım. Zamanla sporcu kızlarımız kazandıkları başarılarla benim yöneticilikteki yerimi daha yukarı taşıdılar. Kendimi ilk günden beri kulüp başkanı olarak değil, kızlarımızın ablası, danışanı ve ailelerinden biri olarak gördüm. Çocuklarımız voleybol oynadıkları sürece adımın önünde ne yazarsa yazsın hep öyle hissedeceğim” dedi.

‘Tanıdıklar Yüzler Gördüğümde Bu İşi Başarmış Sayacağım’

Takım olarak hedefler üzerine ise “Her kategoride başarılar elde etmiş, Ankara’nın köklü kulüplerinden biriyiz. Her yıl voleybol oynamak isteyen kızlarımıza voleybol oynayacakları bir takım sunduysak görevimizi yerine getirmişiz demektir. Asıl olan sahaya takım çıkarabilmektir. Biz arkasında hiçbir kurum desteği olmadan, bunu yıllardır tamamen kişisel çabalarımızla sağladık yine ömrümüz yettiğince yaparız. Geçmişe baktığımda 20 yılı aşkın yetiştirdiğimiz sporcular bugün pek çok takımda güzel başarılara imza attılar. Hangi maç olursa olsun sahada tanıdıklar yüzler gördüğümde biz kulüp olarak başarmışız diyeceğim” dedi.

‘Çok Güzel 8 Martlarımız Olsun’

Son olarak Akkocaoğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için “Sporcu kızlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarım. Her ne kadar kadın bedeni içinde yaşamayanların, kadınları anlamalarının kolay olmayacağını düşünsem de kadınların eğitim haklarının ellerinden alınmadığı, çocukluklarını giydikleri gelinlikle unutmadıkları, bedenlerinin namus sayılmadığı, erkek şiddetinin olmadığı hemcinslerinin gıybetinden yılmadıkları ve değer görmek için anne veya bacı olmaya gerek duymadıkları çok güzel 8 Martlarımız olur inşallah” dedi.

Haberi Paylaş

Comments are closed.