Voleybolun Yarımadası “Bodrum”

Türk Voleybolu’na yıllarını vermiş deneyimli antrenör Adnan Kıstak, aralık ayında kuruluşu gerçekleşen Bodrum Belediyespor ile çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Bodrum’da voleybolu canlandırmak ve kız çocuklarına rol model olmak için Bodrum Belediyesi ile kolları sıvayan Kıstak, altyapı çalışmaları, ücretsiz kurslar, tesisleşme, plaj voleybolu çalışmaları ile çoğu milli voleybolculardan kurulu bir ekiple Bölgesel Lig maçlarında alanın başarılı sonuçları sitemize değerlendirdi.

BODRUMSPOR KADIN VOLEYBOL TAKIMININ KURULUŞ AMACI NEDİR?

Bildiğiniz üzere 3 yıl önce antrenörlük yaşamıma Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan Kadın Milli Takım Antrenörü ve bununla birlikte Azeri voleybolunda altyapı çalışmaları koordinatörü olarak çalışmakta idim. Yoğun çalışma temposundan arta kalan zamanımı da Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan yazlık evimde dinlenerek geçirmeyi tercih ederdim. İşte tam da böyle bir zamanda, Bodrum Belediye Başkanımız sayın Ahmet ARAS ile yollarımız kesişti ve sayın Başkan ülkemizde kadın voleybolunda ulaştığımız başarıda Bodrum yarımadasının “bir voleybol cenneti” olarak anılmasını ve bu alanda yatırım yapılarak, altyapının oluşturulup, yeni yeteneklerin ortaya çıkmasını sağlayan kurumlarla Bodrum’da voleybolun gelişimi için özveri ile çalışmak için hazır olduğunu ifade ettiler. Sayın Başkan’ın bir takım sporu olan voleybolun destekçisi olma isteği beni çok heyecanlandırdı. Ne var ki, o dönemde hali hazırda Azerbaycan A Kadın Voleybol takımında görev almakta olduğumdan bu proje ileri bir tarihe ertelendi. Dünyayı sarsan pandemi vakası sonrası Bodrum’da yaşamaya başladım. Bodrum ilçemizin, “Voleybolun Yarımadası” olması için sayın Başkan ile yeniden bir araya geldik ve bu yolculuğumuzda Muğla spor il müdürlüğü, Bodrumspor Kulübü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü, Kaymakamlığın ve Voleybol Federasyonu’nun da destekçi olmaları halinde projemizin hayata geçmesinin mümkün olabileceğini kendileri ile paylaştım. Adı geçen kurum ve kuruluşların olumlu geri dönüşleri ve en önemlisi destekleri ile yaklaşık bir sene süren hazırlık çalışmalarımız nihayete ermesi ile 2021 yılının Aralık ayında sayın Başkanımız Ahmet Aras, Bodrumspor Kulübü Başkanımız Rıza Karakaya’nın destekleri ve basın mensuplarının katılımı ile Bodrum Belediyesi Bodrumspor Voleybol Şubesi açılışının basın toplantısını gerçekleştirdik.

UZUN ZAMANDIR BİR TAKIM ÇALIŞTIRMIYORDUNUZ, SİZİ BU PROJEDE HEYECANLANDIRAN OLAY NEDİR? AMACINIZ NEDİR?

Bildiğiniz üzere, 50 yılı aşkın bir sürede çeşitli kulüplerde ve bunun 20 yılın da Türk Kadın voleybol milli takımlarında Türk Voleyboluna kesintisiz hizmet vermekteyim. Pandemi sonrası Bodrum’a yerleştikten sonra bölgede, özellikle kız çocuklarının geleceklerine yönelik planlamalarında eksiklik olduğunu gördüm ve çocukların spor yaparak sosyal ve kültürel anlamda daha iyi yerlerde olabileceğini düşünerek ve işin özü Yarımada’ya voleybolu tanıtmayı amaç edinen bir sosyal sorumluluk projesi hazırladık. Çünkü bodrum aynı zamanda eğlencenin ve sosyal hayatın merkezi bir yer, ne kadar fazla kız çocuğunu sporun içinde tutabilirsek asıl başarının bu olduğu kanaatine vardım. Bu proje ile hedefimiz Yarımada’da voleybolun altyapısını geliştirmek, yetenekli gençleri Türk voleyboluna kazandırmak ve Bodrum A Kadın Voleybol takımımızın altyapısını oluşturmaktır. Bodrum’da ortaokul ve liselerde yüzlerce çocuğumuz ve gencimiz var ve bu çocuklarımız içinde nice yetenekler var. Zira bir başarı elde etmek istiyor isek, başarıların arkasında oyuncuların kalitesi ve takım çalışması yatar. Kulübümüzün bünyesi altında kız çocukları için devam etmekte olan ücretsiz voleybol kurslarımızdan çıkacak yetenekli oyuncularımızı takımlarımıza dâhil edeceğiz. Aralık ayından bugüne kadar yaklaşık 100’ün üzerinde kız çocuğu bizlere ulaştı, Belediyemiz ve Kulübümüzün destekleri ile çocuklarımıza karşılıksız deneyimli teknik kadromuz ile voleybolu öğretiyoruz. Çocuklarımızın eğitim almalarının yanında, iyi birer sporcu olmalarını istiyoruz. Ayrıca Yarımadamızda 10’nun üzerinde gözlemci ekibimiz var. Yetenekli çocukları Bodrum Yarımadasının dört bir yanından toplamaya devam ediyoruz. Gençler bizim geleceğimiz. Onların sağlıklı ve başarılı birer birey olmalarına katkı vermek bizim asli görevimizdir.

ESKİ OYUNCULARINIZI TAKIMA TOPLADINIZ, NASIL BİR ATMOSFER OLUŞTU, İLGİ GÖRDÜ MÜ?

Bir yandan altyapı çalışmalarımız hızla devam etmekte iken diğer yandan A Kadın Voleybol Takımımızın da kuruluş işlemleri tamamlanarak Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü Kadın Voleybol Takımımız da Bölgesel lige katıldı. Ev sahipliğini yaptığımız Bölgesel Lig Grup maçlarında 3 maçta aldığımız 3 galibiyet ile set vermeden Bölgesel Lig Voleybol finallerine katılmaya hak kazandık. Hedefimiz ise finallerde şampiyon olup, 2.Lige yükselmek. Tabii bu başarıda sahada katkısı olan ve kulüplerde ve milli takımlarda çalıştığım birçok sporcuya bu projede olmak ister misiniz diye sordum müthiş bir geri dönüş sağlandı ama bazılarının maçları veya yurt dışı eğitimleri veya yaş sınırından dolayı yanımızda olamadılar. İlk etap maçlarında milli voleybolcularımız ve liglerde görev yapmış olanlardan; Yeliz Başa, Deniz Hakyemez, Ülkü Burcu Genç, Ecem Şahin, Pelin Ecem Katılmış, İdil Ulusoy, Ecem İsfendiyaroğlu, Bade Keskin, Egem Özgün gibi voleybolcular, hiçbir maddi karşılık beklemeden, öncelikle vefa ve sonrasında da kız çocuklarına olan sorumlulukları gereği koşa koşa takımımızın formasını giyerek, Yarımadamızı temsil ettiler. Milli sporcularımız gerek sahada gerekse maç bitiminde Bodrum halkının desteğini arkalarında hissettiler ve maçlarda aldıkları galibiyeti  tribünleri dolduran coşkulu ve istekli Bodrumlu voleybol severlere armağan ettiler. Bu sporcuların böyle bir projeye gönülden destekleyerek geçmişteki anılarımızı da maçlardan arda kalan zamanda paylaşarak duygusal anlar yaşadık.

BODRUMSPOR’UN GELECEK PLANLARI NEDİR?

Deneyimli kadromuz ile Bölgesel Lig’de üçte üç yaparak final etabına kalmayı başardık. Hedefimiz 2. Lig’e yükseldiğimizde ÇEVREDEN SEÇTİĞİMİZ yetenekli sporcular ve diğer kulüplerden gelip bizim projemizde yer alacak sporcuların eğimlerinde burslar vermek, onların spor yaparken her türlü gereksinimlerini sağlayarak iyi bir yarışmacı, takım yaratmak olacaktır. Ayrıca onlara bir de alt yapılarda bizlerle çalışanları da katarak BODRUM RUHUNU yakalamaya çalışacağız. Umarım bu yaptıklarımız da Bodrum Yarımadasındaki gençlerimize büyük katkı sağlayarak hedeflerinin artmasını sağlar.

Ayrıca, ilçemizde bulunan spor okullarımızın sayısının da artmasını onların da kulüpler seviyesinde müsabık takımlar kurmalarını arzu ediyoruz. Bunun sebebi her kız çocuğunu voleybol sporu ile tanıştırmak. Öte yandan, Yarımadamızı voleybol sporunda temsil etmekte olan Doğuşspor Voleybol Spor Kulübünü de ayrıca başarıları ve gayretleri sebebi ile yürekten kutluyor ve el ele vererek, Bodrum’un “Voleybol Yarımadası” olarak tanıtılmasında ve Bodrum’dan çıkacak takımlarımızın Sultanlar Ligi’nde temsil edilmesini istiyoruz.

Hedeflerimiz ve hayallerimiz sınırsız. Salon voleybolunun yanı sıra gelecek planlarımızın içinde turizm cenneti Bodrum’a plaj voleybolunun temellerini atmak istiyoruz. Gerek sayın Belediye Başkanımız gerek Bodrum Spor Başkanımızın çalışmaları ile Gümbet’te Plaj voleybolu stadı planlanmakta ulusal ve uluslararası müsabakalar için yakında yapımına başlanacaktır ve ilçemizin önde gelen firmaların sponsor destekleri ile Bodrum’un Gündoğan beldesinde plaj voleybolunun temellerini atmak istiyoruz. Bunun yanı sıra belediyemiz Gündoğan’da bulunan spor salonunda gerekli düzenlemeleri yapıp orada takım çalışmalarının yanında gerçek bir VOLEYBOL AKADEMİSİ kurularak yurt içinden ve yurt dışından gelecek takımlara ve bireysel sporculara deneyimli eğitmenlerle eksik olan yönlerinin geliştirmek ve bu çalışmalardan da kulübe gelir sağlama amacındayız.

Gerek bu sosyal sorumluluk projemize konu ücretsiz voleybol altyapı çalışmamız gerekse A Kadın Voleybol Takımımızın lig hazırlıkları süresince bana destek olan benim gibi hiçbir beklenti olmadan hizmet veren Saygun Hoca, Didar Hoca, Özkan Hoca, Tamer Hoca ve Handan Yazıcıoğlu’na teşekkürlerimi iletmek isterim.

SİZİN ARACILIĞINIZLA GENÇ SPORCU KARDEŞLERİMEDE BİR ÇAĞRIM VAR!!!!!
GELİN GÜZEL YAŞANACAK BİR SAHİL KASABASINDA BİZLERLE ÇALIP GELİŞMEK VE BU PROJEDE YER ALMAK İSTERSENİZ SİZLERİ ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLU OLURUZ.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.