Walewska’nın sır perdesi henüz aralanmadı

Brezilyalı eski voleybolcu Walewska Oliveira 17 Eylül 2023 tarihinde, yaşamını sürdürdüğü binanın 17. katından düşerek hayatını kaybetmişti.

UOL tarafından yayınlanan bilgilere göre Walewska Oliveira, ölmeden 10 gün önce kocası Ricardo Alexandre Mendes’in evlilik dışı bir oğlu olduğunu öğrendi. Portala göre, Olimpiyat şampiyonu sporcuya Instagram aracılığıyla bir adam ulaşarak olayın ayrıntılarını açıkladı. İsimsiz adam, çocuğun annesinin erkek arkadaşı olduğunu söyledi ve çocuk sahibi olamayacağı için bebeği kendi nüfusuna kaydettirmeyi kabul ettiğini belirtti. Bunun öğrenen eşiyle arasındaki ilişkinin bozulması, onu Walewska ile iletişime geçmeye yöneltti. Kayıtlara geçen bilgiye göre erkek bebek 10 aylık ve annesiyle birlikte Minas Gerais’te yaşıyor.

Voleybol dünyasını sarsan ve polis raporlarına şüpheli ölüm olarak geçen olayla ilgili soruşturma devam ederken Brezilyalı oyuncunun Ocak 2023’te 1,3 milyon Brezilya Realinden fazla değere sahip hayat sigortası yaptırdığı ortaya çıktı ancak mirasçıları sözleşmenin uzunluğu nedeniyle bu tutardan mahrum kalabilir.

Brezilya medyasından UOL’un erişebildiği belge, mirasçıları arasında eşi Ricardo Alexandre Mendes ve annesi Maria Aparecida Moreira bulunan Walewska tarafından yaptırılan hayat sigortası hakkında bilgiler içeriyor.

 Walewska, anne ve babası ile..

Raporda bir aile avukatına danışıldığı bilgisine yer verildi. Kimliği gizli tutulan avukat, kısaltması STJ olan Yüksek Adalet Mahkemesi’nin (Superior Tribunal de Justiça) 2015 yılında verdiği karara göre, ölümün sigorta başlangıcının ardından ilk iki yıl içinde meydana gelmesi durumunda söz konusu durumun sigorta kapsamında sayılmayacağına karar verdiğini açıkladı. Brezilya medyasında verilen bilgiye göre bu kural, Medeni Kanunun 798. maddesinde de yer alıyor. Avukat durumu, “Yani 4 Ocak tarihinde sözleşme imzalanmış olsaydı bile yararlanıcıları kapsamazdı” şeklinde açıklıyor.

Sözleşmedeki bir başka bir maddede, sigortalının (bu durumda Walewska) intihar etmesi veya intihara teşebbüs etmesi durumunda poliçe sahiplerinin sözleşmenin ilk iki yılında yardımlardan yararlanamayacağı belirtiliyor. UOL, bu tür bir kuralın sigorta sözleşmelerinde standart olduğunu ve intihar durumunda sağlanan faydaları kapsam dışı bıraktığını vurguluyor ancak verilen bilgilere göre bazı şirketler iki yılı aşkın süreli olarak imzalanan sözleşmelerde intihar durumunda bile ödeme yapıyor.

Söz konusu işlemlerin netliğe kavuşması ve sürecin akıbetinin belirlenebilmesi beklenirken aile avukatının, Mendes’in mirastan faydalanamamasına ilişkin nedenlerini açıkladığı belgeye de ulaşıldı. Sporcunun mal varlığıyla ilgili bir vasiyet bırakmadığı da biliniyor. Soru işaretlerinin yanıt bulabilmesi için oyuncunun ölüm nedeni ile ilgili soruşturma ve cezai işlemlerin tamamlanması bekleniyor. 

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.