Wolosz: “Kariyerinizin bir noktasında kendinizi seçmeniz gerekir”

Imoco Volley Conegliano’nun dünyaca ünlü pasörü Joanna Wolosz, ülkesi Polonya medyasından WP SportoweFakty tarafından düzenlenen ankette voleybol severlerin oylarıyla “2021’in en iyi Polonyalı oyuncusu” ödülüne layık görüldü. Kazandığı “En İyi Pasör” ödüllerinin yanına seyircilerin oylarıyla verilen bu ödülü de ekleyen Wolosz, ödül sonrası ise WP SportoweFakty verdiği röportajda şaşkınlığını gizleyemeyerek: “Dürüst olmak gerekirse şaşırdım çünkü çeşitli nedenlerden dolayı Polonyalı hayranlar arasında çok fazla sempati duyulan biri olduğumu sanmıyordum. Benim için güzel bir sürpriz oldu. Genellikle çok mütevazıyım ancak geçen yıl diğer oyunculardan daha çok şey kazandığımın farkındayım ve okuyuculara bunu dikkate aldıkları için teşekkür ediyorum.” dedi.

2021’in nasıl geçtiği sorulduğunda başarılı pasör: “Yarım yıldan fazla bir bölümü mükemmeldi. Takımım ve ben kazanabileceğimiz her şeyi kazandık. CEV Şampiyonlar Ligi, İtalya şampiyonluğu… Sadece 2021 Aralık bizim için daha zayıf bir ay oldu. Dünya Kulüpler Şampiyonası kupasını kazanmayı başaramadık ve bu biraz acıtıyor. Başarısızlığın kendisi bile değil, şekli çünkü tam potansiyelimizi göstermediğimizi biliyoruz. Genel olarak bu yılı iyi değerlendiriyorum, ancak biraz daha iyi olabileceğini biliyorum.” cevabını verdi. Üst üste 76 galibiyet serisine imza attıkları hatırlatıldığında ve bunun son bulmasının acı verici olup olmadığı sorusunu Wolosz: “Hayır, Firenze serimizi sona erdiren bu takımdı, çok acıtmadı. Bir yandan soğuk bir duştu, diğer yandan uzun zamandır devam eden ve bir son bulması gereken şey olduğu için bir tür rahatlama hissettik. Artık bu seriyi düşünmeyeceğimizi ve normal, sıkı çalışmaya döneceğimi düşündük. Daha önce çok çalışmadığımızı söylemiyorum ama kafamızın arkasında bu rekor vardı, çevre bunu unutmamıza ve üzerimizde baskı haline getirmemize izin vermedi. Biraz yorucuydu ve Dünya Kulüpler Şampiyonası’na ünvanını korumak isteyen son şampiyon olarak gittik, bu turnuvayı tekrar kazanmak istedik. Yürümedi ve bizi incitti.” şeklinde cevapladı.

Joanna Wolosz’a Polonya milli takımında olmamasıyla ilgili bunun o dönem takımın başında olan Jacek Nawrocki ile ilgili olup olmadığı sorusu da yöneltildi. Deneyimli pasör, “Hayır” diyerek milli takımda olmamasının sadece kendisinin özel kararı olduğunu söyledi: “Kararımı açıklamadan önce Nawrocki ile birkaç kez konuştum. O kararı şimdi almam gerekseydi, ben de aynısını yapardım. Kariyerinizin bir noktasında başkalarının beklentilerini değil, kendinizi seçmeniz gereken bir zaman gelir. Birileri bundan hoşlanmayabilir ama doğru şeyi yaptığıma yüzde yüz ikna oldum ve seçimlerim hakkında iyi hissediyorum.”

Peki Joanna Wolosz 2022 Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda Polonya milli takımıyla birlikte olacak mı? Joanna Wolosz’un cevabı ise “Henüz düşünmedim. Göreceğiz. Şu anda bu konuda bir şey söylemek benim için zor.” oldu. Kararının yeni baş antrenöre bağlı olup olmadığı konusunda: “Hayır, bir önemi yok. Bana öyle geliyor ki iyi bir teknik direktör seçilecek ki takımımıza yeni bir kalite getirecek ve oyun seviyesini yükseltecek biri olacak.” dedi.

Imoco Volley Conegliano’nun ismi Polonya kadın voleybol takımıyla anılan baş antrenörü Daniele Santarelli ile ilgili düşüncelerini de paylaşan Joanna Wolosz: “Birbirimizi tanıyoruz, bir süredir kulüpte birlikte çalışıyoruz bu yüzden antrenörlük seçiminde şahsen onu desteklemem muhtemelen doğal. Ancak, adımın verilecek kararla ilişkilendirilmesini istemiyorum. Bu konuda kimseye baskı yapmıyorum.” dedi. Sözlerine Santarelli’ye övgülerde bulunarak devam eden Polonyalı pasör: “Hedeflerine yüzde yüz bağlı bir adam. Eğer seçilirse tüm kalbini Polonya milli takımına vereceğini ve bu takımın kazanması, daha iyi ve çok daha iyi olması için her şeyi yapacağına eminim. Herkes Conegliano’ya koçluk yapmanın ‘kolay’ olduğunu söylüyor ancak bence böyle bir takıma liderlik etmek oldukça zor ve harika beceriler gerektiriyor. Böyle bir takımda dengeyi korumak, bu kadar tanınmış oyunculara sahip olmayan bir takıma göre daha zordur. Bence aynı zamanda her zaman gelişmek isteyen son derece hırslı bir adam.” ifadelerinde bulundu.

Haberi Paylaş

Comments are closed.