Yabancı pasörle olmaz

Fenerbahçe Opet’in mevcut kadro yapısıyla Vakıfbank gibi bir rakibi elemesi, gerçekten büyük bir sürpriz olacaktı. Sarı siyahlıların CEV Şampiyonlar Ligi’nde avucunun içine aldığı Berlin biletinin trajik bir şekilde uçup gitmesinin yaratacağı travma, hemen akabinde oynanacak seride Sarı Meleklerin en büyük şansı olacaktı.

Ya kurgu hatalı ya da uygulama

Son şampiyonun hücum gücünün sarı lacivertlilerden oldukça fazla olduğunu söylemek yanlış olmaz. Türk pasörle oynayan Vakıfbank Kelsey Robinson, Lonneke Sloetjes ve Zhu Ting gibi kalburüstü hücumculara sahipken Fenerbahçe Opet, çoğu zaman Melissa Vargas’a bel bağlayan bir görüntü sergiliyor. Bu sezon oldukça istikrarsız bir görüntü sergileyen Samanta Bricio, Fatma Yıldırım ve Damla Çakıroğlu gibi isimlerle de yukarıda yazılı smaçörlere kafa tutmak pek mümkün olmuyor. Buna bir de Vakıfbank’ın oturmuş kadro yapısı ve çok üst düzey tecrübesini de eklerseniz, turu geçmenin zorluğu daha net ortaya çıkıyor. Bu durumda bir teknik adam olarak ne yapmalısınız?

– Servis etkinliğini arttırmak, bunu yaparken de rakibin manşetteki en yumuşak karnı olan Ting’i hedef almak.

– Dönen ya da geriden çıkarılan toplarda orta oyuncularla hızlı hücuma giderek kolay sayılar bulmak ve köşe oyuncuları rahatlatmak

Dünkü maçta Fenerbahçe Opet, ilk maddeyi ya hiç uygulamadı, ya da oyuncuların düşük performansından dolayı uygulayamadı. Sarı lacivertlilerin karşıya geçen 72 servisinin 48’i(%67), Türkiye liginin en iyi, Dünyanın ise sayılı servis karşılayan oyuncularından olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) milli takım liberosu Robinson’a hedeflendi. Böyle olunca da sarı lacivertlilerin maçı kazanma adına yapabileceği en önemli hamle yapılmadan sönmüş oldu.

Fenerbahçe Opet’in orta oyuncularına ortalamanın üzerinde (27/116 – %23) top attığını söyleyebiliriz. Ancak gerek Eda Erdem Dündar’ın vasatı zar zor bulan performansı, gerekse Dicle Nur Babat’ın çok düşük verimi sarı lacivertliler adına kazanmayı zorlaştıran unsurlar olarak kayda geçti. Vakıfbank’ın kötü servis atıp orta oyuncularını çok az kullandığı ilk sette müthiş bir yüzde ile hücum etti konuk takım. İlk set genelinde %60’ı bulan Fenerbahçe Opet’te hiç sayı üretemeyen Yıldırım’ı çıkarsanız, takımın geri kalanının %69 gibi inanılması zor bir rakam yakaladığını görürsünüz. Ancak ikinci setle birlikte servis temposunu yükselten ev sahibi ekip, rakibinin uygulamakta ısrar ettiği hatalı taktik nedeniyle gittikçe rahatlayan bir oyun sergileyerek ?vasat oyununa rağmen- turu kolay geçti.

Vakıfbank’ta ise Giovanni Guidetti’nin bütün memnuniyetsizliğine rağmen orta oyuncuların rakip mevkidaşlarından daha iyi (%59 – %44 hücum / 4 – 3 blok) bir performans sergilemesi, Robinson’ın sıra dışı oyunu, Ting’in kendi standardını bulması ve kritik anlarda yaptığı olumlu işler, galibiyetin önemli hususları olarak kayda geçti. Sloetjes’in vasatın altında kalan performansı ve Cansu Özbay’ın kendi standardını tutturamaması ise Vakıfbank gibi üst düzey takım oyunu oynayan bir ekipte fazla göze batmadı.

Fenerbahçe Opet’in Vakıfbank ve Eczacıbaşı Vitra’ya göre en zayıf noktası, bu sezon yabancı pasörle oynamak zorunda olması. Üç yabancı sınırlamasının olduğu yerde üst düzey Türk smaçör de yetişmeyince bu tarz takımlara kafa tutmak çok zor oluyor. İstisnai performanslara imza attığınız bir günde maç kazanabilirsiniz. (bkz. Axa Sigorta Kupa Voley yarı finali) Ancak seri halinde oynanacak maçlar silsilesinde bunu tekrar etmek pek kolay olmaz. (bkz. Axa Sigorta Kupa Voley finali)

Yanlışta ısrar, gün gelir can yakar

İkinci sette servis çizgisinin gerisine geçen Robinson, Bricio ve Yıldırım’ın arasına attığı servislerle rakibin manşetten hücuma geçiş düzenini bozan isim oldu. Ancak ABD’li oyuncu her nedense rakibin direnci bozulmuşken servis kullandığı noktayı değiştirip servisleri libero Merve Dalbeler’in üzerine yönlendirdi. Bunun üzerine Fenerbahçe Opet hücum etmeye başladı ve seri bozuldu.

Milli pasör Cansu Özbay ise “bir oyuncuya ne olursa olsun top vurdurma” alışkanlığını bir türlü bırakamadı. Özbay, attığı ilk pas sayıya dönüşmez ise çok kötü manşet gelmediği takdirde bir sonraki pası da aynı adrese yönlendiriyor. Belki hücumcusunu oyunda tutmak için, belki de klasik pasör içgüdüsüyle her oyuncu üzerinden sayı ürettirebildiğini gösterme adına yapıyor bunu. Meydan okuma misali bir inatlaşma adeta. Ancak her iki oyuncunun da bu tarz hataları yapması, kısa vadede göze batmaz gibi görünse de maçın geneline olumsuz etki ediyor.

Özbay adına bir olumsuz nokta da plase konusunda ortaya çıkıyor. Solak olma avantajına rağmen Özbay ikinci topları karşıya çok kötü plaseliyor. Dünkü maçta genç pasörün üst üste attığı 2 plase de rakibin 4 metre civarına yaklaşık 1.5-2 saniyede düşen toplar oldu ve sarı lacivertliler bunları kolayca karşıladı. Eğer rakibi yanıltarak ikinci topu karşıya -kolay sayı olacak şekilde- gönderecekseniz ya file üzerindeki topu parmak ucu ile aşağıya hızlıca yönlendirecek, ya da sıçrayarak pas atar misali dönüp smaç vuracaksınız. Bunun haricindeki plaseler, rakibin avantajı haline gelir.

Bunlar yakışmıyor

Vakıfbank’ın Çinli süper yıldızı, Dünyanın belki de en iyi smaçörü şu anda. Ama Zhu Ting’in dünkü maçın ilk setinde yaptığı bir hareket var ki, akıllara zarar. Skor 9:13 iken Vakıfbank hücumunda Bricio’nun defans yaptığı top, yeniden sarı siyahlıların alanına doğru uçtu. Fenerbahçe Opet pasörü Ana Antonijevic hızlıca rakip sahaya doğru koşarak bu topu çıkarmak istedi ancak Ting kendisini perdeleyerek topa ulaşmasını engelledi. Fair-play ruhunun köküne kibrit suyu dökecek bu davranış, Ting’e hiç yakışmadı. Kaldı ki, Sırp pasör o topu çevirse bile sayı yine de Vakıfbank’a yazılacaktı. Zira defanstan gelen top, o noktaya antenlerin arasından ulaşmıştı.

Tiyatrocu gibiydiler

Dünkü maçın bir başka enteresan yanı, oyuncuların yaptığı inanılmaz derecede basit hatalar karşısında baş antrenörlerin yüzlerindeki ifadeler oldu. Zoran Terzic ve Giovanni Guidetti, oyuncularının yıldız takım seviyesinde yaptığı hatalar karşısında role hazırlık için mimik çalışması yapan tiyatroculara benzedi adeta.

Çıldırma anı

Gerek Kübra Çalışkan, gerekse Zehra Güneş, ilk sette sahada yok gibiydi Vakıfbank adına. Orta oyuncuları yaptığı tüm uyarılara rağmen gereken reaksiyonu gösteremeyince çılgına dönen İtalyan çalıştırıcı Guidetti, ikinci setin teknik molasını yalnızca bu iki oyuncuya ayırdı. Yardımcıları takımın geri kalanıyla ilgilenirken İtalyan teknik adam orta oyuncularına mola boyunca bağırıp çağırdı. Hoşuna gitmeyen anlarda yaptığı çıkışlara alışık olduğumuz Guidetti, gözümüze ilk kez bu kadar yükselmiş göründü.

Uzun ralli kaçırttı

İkinci sette skor 18:14 iken müthiş bir ralli oynandı. Top bir türlü yere düşmezken yapılan bir kural ihlali hakemlerin gözünden kaçtı. Vakıfbank’ın hücum yaptığı anların birinde geri alandan gelen Zhu Ting 3 metre çizgisine basarak sıçradı ve topu karşıya vurdu. O anı yakalayarak ayağa fırlayan isimse Fenerbahçe Opet yardımcı antrenörü Salih Tavacı oldu. Ancak aksiyon anında itiraz gelmeyince ralli devam etti. Uzayan ralliyi kaybeden sarı lacivertli takım da alacağı 1 sayıdan oldu.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com


Haberi Paylaş