Yıldız karmaşası

Bu işe başladığım ilk günden beri yıldızlamalar hep konuşulmuştur. Yalnız bize değil, diğer meslektaşlarımıza da maçlarda verilen yıldızlar ile ilgili soruların sorulduğuna çok kez tanık oldum.

Hem oyuncular hem de seyircinin yıldızlamalara ne kadar dikkat ettiğini geçen yıllar boyunca tecrübe ettim. Dünyanın en iyi oyuncusu da olsanız beğenilmeyen bir yanı oluyor bu işin.

Sitemize yorum yazan iki voleybol sever Ahmet Sorkun ve Osman Can oynanan Galatasaray-Fenerbahçe maçı yıldızlaması ile ilgili fikirlerini yazmışlar. Ahmet Bey’e yıldızlamayı neye göre yaptığımızı yorum köşesinde cevapladım bir kez de burada yıldızlamalarla ilgili düşüncelerimi ve yaptığımız işi sizlerle paylaşmak istedim.

Her göz maçı farklı seyrediyor, farklı yorumluyor. Herkesin her maçta hem fikir olmasını kimse bekleyemez. Bu futbolda da böyle basketbolda da böyle voleybolda da. Hatta hayatın her alanında.

Bizim de maçlarda sizlerden farklı görüşlerimiz olabiliyor. Her şeyden önce, adına yıldızlama ya da puanlama deyin bu tamamen kişisel bir bilgi birikimidir. Kulüplerden aldığımız istatistikler de bu birikime yardımcı olur. X kişi yıldızı farklı verir ben farklı veririm. Bu tamamen takdirdir. Nitekim camiadaki diğer meslektaşlarımızla yıldızlarımız hiçbir zaman aynı değil. Maç sonunda tartışmalarımız da bile birbirimize katılmadığımız yanlar olur. ‘Ama yıldızlar asla yıldız vermiş olmak için verilmez.’
 
Oynayan oyuncuya da saha içindeki mücadeleye saygımız sonsuz.

Dün oynanan derbiye değinmek istiyorum. Ali Çayır geçtiğimiz haftalara nazaran çok iyi bir oyun ortaya koysa da istatistiği elimize aldığımızda yanıldığımızı anladık. Rakamları yanlış hatırlamıyorsam aldığı 47 toptan 13 ya da 14 tanesini sayıya çevirmişti. Şimdi size soruyorum takımın pasör çaprazı oynayan bu oyuncunun bu istatistiğine siz kaç yıldız verirdiniz?

Takımda hücumu en yüksek çıkan oyuncu Yasin ve Can’dı. Can’a 3 yıldız vermemin nedeni voleybolu komple bir oyun olarak değerlendirdiğinizde hem hücumu yüksek çıkmış hem de defansta topladığı toplarla takımına hücum şansı tanımış olması.

Sonuçta oyun içinde her oyuncuyu görev bölgelerine göre ayrı ayrı değerlendirdiğimizi voleybolu her yönüyle takip ettiğimizi anlayıp bilgimize de güvenmelisiniz. Hem Osman Can Bey’in hem de Ahmet Sorkun’un yıldızlama ile ilgili yaptığı yorumlarda art niyetli olmadıklarına, geçekten bu yıldızlamayı nasıl yaptığımızı merak edip sorduklarına inandığım için buradan hem onlara cevap vermiş, hem de sizleri aydınlatış oldum düşüncesindeyim.

Herkes karşısındakinin fikrine ve bilgisine güvenirse sorun kalmayacak. Yukarıda da dediğim gibi her göz her maçı farklı seyreder. Yıldızlama ile ilgili kimse kimseyi hiçbir zaman tatmin edemeyecek bunun bilincindeyim. Bugün bize, yarın bir başka meslektaşımıza yine aynı sorularında geleceğini biliyorum. Sizlerle meslekleri değişmiş olsaydık demek ki yıldızlar konusunda fikir ayrılığına düşecektik. Ama eğer sizler empati kurup sizden farklı maçı nasıl yorumladığımızı sorarsanız birbirimizi kırmadan daha verimli işler çıkarabiliriz. Çünkü gelen bazı yorumlar bizleri bilgisiz insanlar yerine koymak da bu da voleybolu meslek edinmiş bizler için son derece kırıcı oluyor. Sizler de izlediğiniz maçlarla ilgili fikirlerinizi haberlerimizdeki yorumlarınızda bizlere iletebilir, fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. 

Hepinize voleybol dolu günler diliyorum. Hepinizin yıldızı bol olsun.

Begüm DOĞANAY

info@voleybolunsesi.com

 


Haberi Paylaş

Comments are closed.