Yıldız Kızlar Dünya Şampiyonası başlıyor

Uzun ve yorucu bir maratonun ardından 2009 Yıldız Kızlar Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazanan takımlar, Taylan’da yarın başlayacak olan şampiyona öncesinde bir araya geldiler.

FIVB yetkilileri, yerel organizatörler ve tüm görevliler Organizasyon Komitesi Başkanı olan Japonya’dan Katsumi Wakao’nun gözetiminde gerçekleşen Genel Teknik Toplantı’ya katıldılar.

Toplantıda Mısır’dan Hassan Mohamed, en güncel olan ve son olarak değişen oyun kuralları ve protokolle ilgili önemli birkaç noktayı özetlerken, Annie Peytavin de özellikle H1N1 virüsünün kimseyi etkilememesi için alınan özel önlemlerden bahsetti.

Teknik toplantıdan sonra tüm antrenörlerin katıldığı resmi bir basın toplantısı düzenlendi ve daha sonra Tayland’da voleybolun nasıl da bir popülariteye sahip olduğunun açık bir kanıtı olarak da toplantının önemli kısımları gün boyunca tüm ülkede gösterildi.

Basın toplantısından bazı kısımlar ve antrenörlerin görüşleri şöyle:

Son Avrupa Şampiyonu Belçika’nın antrenörü Julien Van de Vyver: “Son Avrupa Şampiyonası’nda altın madalyayı almış olsak bile Tayland’a hiçbir beklentimiz olmadan geldik. Sadece en iyi oyunumuzu sahaya yansıtmak istiyoruz. Bunun bize neler getireceğini hep birlikte göreceğiz.”

Brezilya’dan Luizomar de Moura: “Gerçekten Tayland’ın bize biraz şans getireceğini umuyoruz. Ama bu diğer tüm takımlar için de umduğum bir dilek.”

Meksika’daki son şampiyonada altın madalyanın sahibi olan Çin’in antrenörü Jiaqin Wang: “Bu turnuvayı oyuncularımızın seviyelerini geliştirmek ve uluslararası arenada biraz daha tecrübe kazanmaları için kullanacağız. Bu konular bizim buradaki katılmamızdaki benim açımdan temel noktalardır.” 

Enrique Larrazaleta (Dominik): “Tayland’a çok genç bir ekiple geldik. Çok sıkı çalışıyoruz çünkü bu kızlar Dominik Cumhuriyeti voleybolunun geleceği.”

Badrawy Hesham (Mısır): “Bu Mısır’ın bu şampiyonaya ikinci kez katılışı. Dolayısıyla seviyemizi yükseltmek ve tecrübe kazanmak istiyoruz.”

Stefan Brauer (Almanya): “Birkaç ay önce Hollanda’da gerçekleşen 6. olduğumuz Avrupa Şampiyonası’na oranla üç farklı oyuncumuz var. İkinci tura geçmek istiyoruz. Bu bizim en temel amacımız.”   

Turnuvadaki en uzun oyuncuları kadrosunda barındıran İtalya’nın antrenörü Maurizio Moretti: “Çok uzun bir takımız ve fiziksel yeteneklerimiz üst düzeyde. Umarım uzun olmamızın yanında aynı zamanda güçlü bir takım olduğumuzu da gösterebiliriz.”

Japonya’nın antrenörü Yoshiki Ogawa: “Şu an için sadece tüm takımlara başarılar diliyorum.”

Ricardo de Jesus (Meksika): “Bu kızlarla son birkaç haftadır çok iyi çalışıyoruz. Bunların sonuç vereceğine inanıyorum. Bunun yanında tabii ki tecrübe kazanmak istiyoruz.”

Manuel Hernan Artieda (Peru): “Peru tekrar zirveye tırmanmak için elinde geleni yapıyor. Meksika’da elde ettiğimiz 14.’lüğü bu açıdan geliştirmek amacındayız. Bu turnuva umarım ülkemiz voleybolu için bir dönüm noktası olur.”

Marjana Mirosavljevic (Sırbistan): “Almanya ile ilk maçımız anahtar konumunda. Son Avrupa Şampiyonası’nda ikinci olduk. Bu yüzden ikinci tura çıkmak şu an kendimize koymamız gereken minimum hedef olmalıdır.”

Marek Hencek (Slovakya): “14 yıl sonra tekrar buradayız. İkinci tura çıkmak ve daha sonra turnuvayı elimizden gelen en iyi şekilde bitirmek istiyoruz.”

Tayland antrenörü Kulchim Sanong: “Katılan birçok takımdaki boy ve beden kuvveti bizde yok ancak taraftarlarımıza sevinecekleri bir şeyler vermeye çalışacağız.”

Ben Kaid Slim (Tunus): “Üçüncü kez ülke olarak buradayız. Sıralamadan bağımsız bir şekilde seviyemizi yükseltip gelecek için yararlı deneyimler elde etmeye çalışacağız.”

İsmail Yengil (Türkiye): “Meksika’da iki yıl önce müthiş bir şekilde gümüş madalyayı aldık. Finalde maalesef Çin’e kaybettik. Dolayısıyla bu Dünya Şampiyonası, Türkiye’nin son uluslararası turnuvalarda sergilediği seviyeyi devam ettirmek açısından oldukça önemli. Birkaç önemli oyuncu Avrupa Şampiyonası’nda kadromuzda yer alamasa da turnuvayı 5. bitirmeyi başardık. O kızlar şimdi tekrar takımla birlikte. O yüzden ilk dörtte yer almak için bir şansımız olabilir.”

Birleşik Devletler’den James Stone basın toplantısını kapatan isim oldu: “Amerika Kulüp Şampiyonaları şu anda ülkemizde devam etmekte. O yüzden bazı oyuncularımız takımlarına gitmeyi tercih etti ve Tayland’a bizimle gelmedi. Hayal ettiğim kadroyla burada değiliz. 4 oyuncumuz daha önce milli formayla uluslararası arenada bir maç yapmadı. Bu açıdan böyle prestijli bir arenada böylesine bir ‘ilk’in baskısıyla nasıl baş edeceklerini çok merak ediyorum.”

Yarının maç programı ise şöyle:

The Mall Convention Center: (yerel saate göre)
10.30    Çin-Peru
12.30    Türkiye-Tunus
15.00    Mısır-Tayland
17.00    Sırbistan-Almanya

Chalermphrakiat Salonu: (yerel saate göre)
10.30    İtalya-Dominik Cumhuriyeti 
12.30    ABD-Meksika
15.00    Belçika-Japonya
17.00    Slovakya-Brezilya 

 


Haberi Paylaş