Ze Roberto THY’ye imzayı attı: “Voleybolun merkezi Türkiye”

Türk Hava Yolları Kadın Voleybol Takımı, 2023-2024 voleybol sezonu için anlaşmaya vardığı Brezilya Milli Takımı Başantrenörü Jose Roberto Guimaraes ile resmî sözleşme imzaladı.

THY’nin Yeşilköy’deki genel müdürlük binasında düzenlenen basın toplantısına THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, THY Spor Kulübü Genel Sekreteri Abdullah Kelkitli, TGS Yer Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ali Emre Yıldırım ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Bolat, “Kulüp nezdinde koyduğumuz hedeflere, başarılara emin adımlarla ilerliyoruz. Takımımız geçen sezon gibi bu sezon da gayet başarılı bir performans ortaya koydu. Ancak bazı olumsuz gelişmeler yaşandı. Önemli oyuncularımızdan bazılarının ailevi nedenlerden dolayı Türkiye’den ayrılması gerekti.Antrenörümüzün de ayrılması gerekti. Buna rağmen takımımız geçen sezonki başarısını tekrarladı.” diye konuştu.

THY’nin Türkiye’nin en önemli markası olduğunu aktaran Ahmet Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin en önemli markası THY’nin spor kulübü olarak takımımızı dünyanın en önemli markalarından birine emanet ediyoruz. Kendisinin kariyerin anlatmama gerek yok. Aynı zamanda önemli özellikleriyle de bu camiada belli bir ismi var. Kulüp olarak Ze Roberto ile imzaladığımız için gurur duyuyoruz. Bu imza ile Türk Hava Yolları Spor Kulübümüzün de yeni hedefleri olacak. İlk 2’ye oynama hedefimiz var. Bu sezon ilk 4’e kaldığımız için de uluslararası arenada ülkemizi temsil edeceğiz. Burada da kendisinin tecrübelerinden ve bilgisinden faydalanarak fark oluşturacağız. Atılan imzanın sadece kulübümüze değil ülkemize de katkısı olacağına inanıyoruz. Hem kulübümüz hem de Türk voleybolu için hayırlı olsun.”

Bolat, yapacakları yatırımlara değinerek, “Aslında geçen sezon da büyük isimleri alabilirdik ancak takımın oturmasını bekledik. Artık yeni antrenörümüzle Avrupa’da 1 numara olmaya çalışacağız.” şeklinde görüş belirtti.

Türk Hava Yolları Kadın Takımı Başantrenörü Ze RobertoTürkiye’de 2010-2012 döneminde Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı’nı çalıştıran 68 yaşındaki başantrenör, “Yeniden Türkiye’de olduğum için mutluyum.” dedi.

Ze Roberto, Türkiye’de iyi hatıraları olduğunu belirterek, “Daha önce Türkiye’de geçirdiğim 2 senede çok güzel ağırlandım, çok güzel zaman geçirdim. Ailemle misafirperverliğinizi çok güzel yaşadık. Burada olmadığım sürede özlem duygusunu hep hissettim. Şimdi yollar tekrar kesişti. Dünyanın en büyük markalarından biri olan Türk Hava Yolları’nın takımıyla çalışacağım için çok büyük bir gurur duyuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

THY ile hedefleriyle ilgili konuşan Ze Roberto, “Bu sezon hem güzel bir takım kuruyoruz hem de başarılara şimdiden hazırlanıyoruz. Bence Türkiye ligi, dünyanın en zorlu liglerinin başında geliyor. Ligde dünyanın en önemli voleybolcuları ve koçları da bulunuyor. Üzerimize düşeni ve çalışmayı en iyi şekilde yapmamız gerekiyor çünkü mücadele ve zorluklar yüksek. Çalışmamızın da en üst düzeyde olması gerek ki dünyanın en kaliteli liglerinden birinde başarılı olalım.” şeklinde görüş belirtti.

Türkiye’de voleybolun büyük bir gelişim sergilediğini aktaran Brezilyalı başantrenör, “Benim çalıştığım dönemde özellikle altyapılara yatırım fazlasıyla başlamıştı. Bunun üst yapılara ve milli takımlara yansımalarını görmeye başladık. Gelişim bence olması gerektiği gibi ilerliyor. İlk dönemime göre çok çok gelişmiş bir Türk voleybolu var.” diye konuştu.

“Voleybolun merkezi şu anda Türkiye’dir”

Ze Roberto, dünya voleybolunun merkezinin Türkiye olduğunu söyledi.

Deneyimli başantrenör, “İki Türk takımının Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi’nde final oynaması, yapılan yatırımların ne kadar doğru olduğuna ve Türk voleybolunun çıtayı ne kadar yukarı çektiğine en güzel örnek. Demek ki atılan adımlar doğru bir şekilde yapılıyor. Bizim üzerimize yapılan bu yatırımların hakkını vermek düşüyor.” ifadelerini kullandı.

THY’den teklif gelmesinin ardından uzun süre görüştüklerini aktaran Ze Roberto, “Öğrenmenin yaşı yok. Her yaşta öğreniyorsunuz. Bunun için de öğreneceğiniz ve gelişeceğiniz yerde bulunmanız gerekiyor. Teklifin ve projenin iyi olmasının yanında Türkiye’de ve Türk voleybolunun içinde olmak, benim de gelişimim için önemliydi. Voleybolun merkezi şu anda Türkiye’dir. Voleybolun merkezinde bulunmak için teklifi çok düşünmedim ama görüşmelerimiz bir ay kadar sürdü.” değerlendirmesinde bulundu.

İmzaların atılmasının ardından THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, Ze Roberto’yla el sıkışarak özel hediye takdim etti.

Ze Roberto’nun kariyeri şu şekilde:

1988-1992 Sao Caetano
1996-1997 Brasil Volei
1997-1998 Ache Clube
2000-2005 Bradesco Osasco
2005-2006 Unisul Esporte Clube
2006-2009 Volley Pesaro
2010-2012 Fenerbahçe Acıbadem
2012-2014 Minas Tenis Clube
2016-2023 Sao Paulo Barueri

Milli Takım Başarıları:

Olimpiyat Oyunları
2008 Pekin – Altın Madalya
2012 Londra – Altın Madalya
2020 Tokyo – Gümüş Madalya

Dünya Şampiyonası
2006 Japonya – Gümüş Madalya
2010 Japonya – Gümüş Madalya
2014 İtalya – Bronz Madalya

Dünya Kupası
2003 Japonya – Gümüş Madalya
2007 Japonya – Gümüş Madalya

Dünya Büyükler Şampiyonlar Kupası
2005,2013 – Altın Madalya
2009, 2017 – Gümüş Madalya

Milletler Ligi
2019 Çin – Gümüş Madalya
2021 İtalya – Gümüş Madalya
2022 Türkiye – Gümüş Madalya

Grand Prix
2004,2005, 2006, 2008, 2009, 2013, 2014, 2016, 2017 – Altın Madalya
2010, 2011,2012 – Gümüş Madalya

Kulüp Başarıları:

2 İtalya Ligi – Şampiyonluk
1 İtalya Kupası – Şampiyonluk
5 Brezilya Ligi – Şampiyonluk
Paulista Ligi – Şampiyonluk
1 Türkiye Ligi – Şampiyonluk
1 Türkiye Süper Kupası – Şampiyonluk 
2 San Paolo Kupası – Şampiyonluk
1 Şampiyonlar Ligi – Şampiyonluk
1 CEV Kupası – Şampiyonluk

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.