Ziya Sözen: “Kapımıza kilit vurma noktasına geldik”

Bingöl Solhan Spor Kulübü Başkanı Ziya Sözen, son dönemde döviz yükselişi ile yaşanan sıkıntılarla ilgili açıklamada bulundu.

Sözen’in açıklaması şöyle:

Son zamanlarda Dövizdeki yükseliş ve fiyat artışları bütün kesimleri olumsuz etkilediği gibi biz spor Kulüpleri de kapımıza kilit vurma noktasına geldik. TVF liginde mücadele eden takımlar ortalama üç yabancı transfer etmiş durumda. Biz bu yabancı oyuncuları transfer ettiğimizde dolar kuru 7 TL iken Şuan dolar 15 TL civarına dayanmıştır. Bir yabancı sporcunun maliyetinde yüzde yüzden fazla artış olmuştur. Kulüplerin bu yükün altından kalkması imkansız görünmektedir. Bu süreç böyle devam ederse özellikle biz Anadolu takımları ligden çekilme ile karşı karşıya kalacağız. Federasyonun bu işe derhal el atmasını bekliyoruz. Son on yılda bütün maliyetlere yüzde bin civarında zam gelirken devletten aldığımız tek gelir olan Spor Toto teşkilat başkanlığından aldığımız İsim hakkı bedeline son on yıldır hiç zam yapılmadı. Bu durum asla doğru ve kabul edilir bir durum değildir. Sporun ve Sporcunun dostu olan Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Gençliğin abisi olan Sayın Spor Bakanımızdan beklentimiz bu sorunlarımıza kalıcı çözüm bulmalarıdır. Mevcut durumda galip geldiğimiz maç başı aldığımız 35 bin TL lik İsim hakkı bedeli en az 150 bin TL’ye, Mağlup olduğumuz zaman aldığımız 25 bin TL olan isim hakkı bedelinin de en 125 bin TL olmasını istiyoruz.
Bu yıl yapılan transferlerde sabit kur uygulamasını mevcut yabancı oyuncuların kabul etmesi olanaksız görülmektedir. Bu durumu yabancı oyunculara dayatmamız doğru ve ahlaki değildir. Fakat önümüzdeki sezondan itibaren Federasyon nezdinde yapılacak girişimlerle yabancı oyuncu transferlerinde ya sabit kur uygulanmalı yada kulüpler ortak karar alarak yabancı transferlerde de TL uygulamasına geçilmelidir. Bu durum sadece voleybolda değil, bütün spor branşlarında uygulanmalıdır. Aksi takdirde Türkiye’de bir çok kulüp müsabakalara çıkamayacak duruma gelecektir. Oyuncuların ücretlerini ödemediğimiz için kulüpler icralarla karşı karşıya gelecektir. Bu gidiş Türkiye’de bir çok spor branşında faaliyetlerin son bulmasına sebep olacaktır.

BU BÖYLE DEVAM EDERSE LİGDEN ÇEKİLMEK ZORUNDA KALIRIZ…

TVF Efeler liginde mücadele eden 14 takım içerisinde arkasında banka, büyük şirket, belediye olmayan tek takım bizim takımımız Bingöl Solhan Spordur. Tabiri caizse ligdeki tek halk takımıyız. Ligde formasına reklam alamayan, Sponsoru olmayan, hiç bir resmî desteği olmayan tek takımız. Bingöllü iş adamlarımızdan, esnafımızdan hiç bir destek alamıyoruz. Bir kaç değerli büyüğümüzün yaptığı ( 3 kişi ) yardım ve Ufak tefek yapılan bir kaç yardım dışında hiç bir destek göremiyoruz. Dilenerek topladığımız Yardımlar dövizdeki kur farkından dolayı eriyip gidiyor. Bazı dost ve arkadaşımızın desteği olmazsa deplasmana dahi gidecek imkanımız yoktur. Geçen yıl Bingöl Belediye Başkanlığından takımımıza sadece 70 bin lira yardım yapıldı. Bu yıl ise 25 bin lira yardım yapıldı. Bu yardımlar sporcularımızın kaldığı apartmanların elektrik, su ve doğal gazını dahi karşılayamıyor. Takımımızın Sosyal Tesisi olmadığı İçin oyuncularımız apartman dairelerinde kalıyorlar. Onları toplayıp antrenmana götürmek bile başlı başına maliyet istiyor. Takımımızın aylık iaşe ve yemek bedelleri en az 100 bin lira tutuyor. Kulüp olarak artık bunların üstesinden gelemiyoruz.

TAKIM BİR KİŞİNİN ÜZERİNDEN DAHA FAZLA İLERİYE GİDEMEZ…

Geçen yıl yönetimimle kulübün başına geldiğimde kulübün geçmişteki bütün borçlarını ödedik. Kulübe açılan mahkemeleri, icra davalarını sonlandırdık. Kulüp yabancı oyuncu transferi yasağı İle karşı karşıya gelmişti. Geçmişte Kulüpten alacağı olan bütün yabancı oyuncuların transfer bedellerini ödeyerek bu sorunu da ortadan kaldırdık. Yerli oyuncuların açmış olduğu icra dosyalarını kapattık. Kulübün 1 TL kimseye borcu kalmadı. Bütün ödemeleri şahsi dostlarımın ve arkadaşlarımın yardımı İle yerine getirdim, getirmeye devam ediyorum. Artık dayanacak gücüm takatim ve imkanım kalmadı.

Bu yıl durum geçen yıldan daha vahim bir durumda. Bu yıl gidip yardım isteyeceğimiz dostumuz arkadaşımız da kalmadı. Geçen yıl yardım istediğimiz birinden bu yıl tekrar yardım istemek doğru olmayacaktır. Bu yıl imkansızlıklar ve çaresizlikler içinde boğuşuyoruz. Bütün çaba ve gayretlerimize rağmen maalesef reklam verecek bir firma ve sponsor bulamadık. Formasında reklam ve sponsor olmayan tek takımız. Kimse kusura bakmasın bu bizim ayıbımız değil bütün bingölün ayıbıdır. Yıllardır memleketimizin kaymağını yiyen büyük firmaların, Sütaş gibi ilimizde devasal yatırım yapan firmaların doğu Anadolunun Efeler Ligi’ndeki tek takımı olan takımımız Bingöl Solhan spora sahip çıkmamalarını kabul etmiyoruz. Bu konuda ciddi bir samimiyetsizlik vurdum duymazlık görüyorum. Bu takım sadece benim ve birkaç kişinin takımı değildir bu takım bütün bingöllülerin takımıdır. Bu takıma sahip çıkmak hepimizin görevi ve boynumuzun borcudur. Takımımız sayesinde Fenerbahçe Galatasaray gibi büyük takımlar tarihinde ilk defa ilimizde maç oynamaya gelmişlerdir. Takımımız Solhan spor ilimizin marka değeridir. İmkanı olan hali vakti yerinde olan takımımıza destek olabilecek kişiler maalesef “karışmayın takım kapansın sporun bize ne faydası var” mantığıyla davranıp topu taca atmaktadırlar. Takımın kurulmasından bu yana samimi bir şekilde takıma sahip çıkan ve çıkmaya çalışan yegane kurum Solhan belediye Başkanlığıdır. Ama maalesef Solhan belediyemizin de imkanları kısıtlı olduğu için takımımıza istediği desteği yapamamaktadır.

Bütün bu gerçekler çerçevesinde son ana kadar son saniyeye kadar takımımızın Lig’de kalıcı olması için takımımızın ve kulübümizin kapanmaması için elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Ama bilinmelidir ki imkanlarımız tükenmiştir. İlimizin önde gelenleri kanaat önderleri hali vakti yerinde olan işadamları bir an önce takımımıza sahip çıkmaları gerekmektedir. Takımımız kapanırsa gençlerimize yazık olur memleketimize yazık olur verilen emeklere yazık olur. Böyle bir durumda bunun faturası da çok ağır olur sorumluluk makamda olanlar bunun altından da kalkamazlar. Kamuoyuna Saygılarımla …”

Haberi Paylaş

Comments are closed.