Zor bir ikinci yarı bizi bekliyor

İlk yarıyı geride bırakırken, ikinci yarı geldi çattı. İlk yarıda az seyircili boş tribünlere oynanan çoğu keyifsiz maçlar izledik ama ikinci yarı umarım herşey çok daha güzel olacak.

Bugün itibariyle ikinci yarı başlıyor. Kadınlarda 3, erkeklerde biraz daha fazlaca takım şampiyonluk mücadelesi verecek. Bana kalırsa takımlar ilk yarıdan daha keyif veren maçlara imza atacaklar. Kadınlarda Eczacıbaşı, VakıfBank ve Fenerbahçe Grundig’in birbirleriyle oynayacakları maçlar ilk yarıda olduğu gibi nefes kesecek eminim. Kim şampiyon olur kestirmek zor ama VakıfBank’ın ilk yarıda ortaya koyduğu performans onları yarım adım öne taşıyor. Tabii bu sene değişen play-off sistemi sonuçları değiştirebilir. Turnuva şeklinde oynanacak bu sistemde kondisyonu daha iyi olan takım ön plana çıkacaktır.

Erkeklerde ise Halkbank, Arkas, Fenerbahçe, Galatasaray, Ziraat Bankası ve İstanbul BBSK ilk yarıdaki görünüm itibariyle rakiplerinin oldukça önündeler. Fenerbahçe’nin durumu kimseyi yanıltmasın son 3-4 senede olduğu gibi ilk yarıya yine kötü bir başlangıç yapmış olabilirler ama ikinci yarı farklı bir Fenerbahçe izleyeceğimizi düşünüyorum.

Gelelim Galatasaray’a. Hem erkeklerde hem de bayanlarda ilk 3’ün içinde olamayacakları kesin. Ben takımın yapısından ziyade iki gündür kulüpteki zihniyetten şikayetçiyim. Dün GSTV’yi seyrederken ismi önemli değil bir yönetici ağabeyimiz ve spiker arkadaşımızın muhabbetine denk geldim. Spiker Galatasaray’ın diğer takımlara göre oldukça düşük bütçeli bir takım olduğunu ve buna rağmen iyi bir yerde olduğunu söylerken, yönetici ağabeyimiz Galatasaray’ın maddi sıkıntılarından bahsediyordu. Evet Galatasaray kulübünün ciddi parasal sıkıntıları olduğunu biliyoruz ama yöneticiler bir spor kulübü olduklarını sık sık unutuyorlar. Kendilerini sadece voleybola yatırım yapan kulüplerle kıyaslamayı marifet sanıyor, taraftarları bu şekilde kandırmaya çalışıyorlar. Siz Fenerbahçe ile yarışacağınıza “Biz sadece voleybola yatırım yapan kulüplerle nasıl yarışalım” demek bana göre yanlış ifade. Fenerbahçe şampiyon olurken, şampiyonluğu kovalarken Eczacıbaşı, Vakıfbank, Halkbank’la, Arkas’la yarışamam demedi, kendi bütçesini doğru kullandı, sponsorlar buldu ve takımını kurdu. Galatasaray’ın bu sene hem bayanlarda hem erkeklerde ismini verdiği iki sponsoru var, Fenerbahçe’nin yok. Yatırımı yaparken akıllıca harcamak ta önemli. Doğru transfer hamleleri lazım. Kimse kimseyi kandırmasın Galatasaray işi bilen isimlerle yoluna devam ederse yapacağı yatırımlarla daha başarılı sezonlar yaşayabilir.


Haberi Paylaş