“Adana her şeyiyle Sultanlar Ligi’ne hazır”

Misli.com Sultanlar Ligi’nin yeni ekibi Çukurova Belediyesi Adana Demirspor’un başantrenörü Mustafa Umut Uysal, Voleybolun Sesi’ne konuştu.

Takımın lige yükselme sürecinin mimarı olan deneyimli antrenör, transfer döneminden kurumsallaşma adına atılan adımlara ve yeni sezon beklentilerine dair tüm sorularımızı içtenlikle yanıtladı.

Yakın geçmişe dönersek geçen sezon takımı lige çıkararak büyük bir başarıya imza attınız. Çukurova Belediyesi Adana Demirspor’un Sultanlar Ligi’ne yükselme sürecini sizden dinleyelim.

Hem şehir hem de bizim için çok uzun ve yorucu bir sezondu. 1. Lig’den Sultanlar Ligi’ne çıkmak her zaman daha zor, bunu başardığımız için mutluyuz. Çok uzun bir lig etabınına ardından Bursa’da yarı final ve final etabına katıldık. Orada da yarı finali 3’te 3 yaparak geçtikten sonra final etabına İlbank mağlubiyetiyle başlayıp Adam Voleybol ve Karşıyaka’ya karşı kazandığımız maçların ardından Sultanlar Ligi’ne çıkmaya hak kazandık. İlk günden lige çıktığımız 3 Nisan’a kadar hedefimiz her zaman Sultanlar Ligi’ne katılmaktı. Ona bağlı olarak çalışmalar yapmıştık, takımımızın kurgusunu bu sınava yönelik oluşturmuştuk. O yüzden sonucu aldığımız için de çok mutluyum.

Geçtiğimiz sezon sizinle bir araya geldiğimizde “Takım olarak, kulüp olarak ve şehir olarak Sultanlar Ligi’nde olacağız” demiştiniz. Şimdi Sultanlar Ligi’ndeyiz. Hazırlıklar nasıl gidiyor, bu sezonki hedefler neler, biraz bunlardan bahsedebilir misiniz?

O dönem de bunların hepsini çok inanarak söylemiştim çünkü takım olarak bunu başarabilecek güce sahip oyunculardan ve teknik ekipten kurulmuştuk. Şehrin zaten bize çok fazla desteği vardı, çok iyi bir şekilde sahip çıkmışlardı. Tüm bunları birleştirince işin açıkçası lige çıktığımız için sevinçliyim. Bu sezon için konuşacak olursak lige yeni yükseldik ancak hem kulüp organizayonunda kurumsallaşma adına çok değişiklikler yaptık hem de çok iyi bir kadro oluşturduk. Tecrübeli, birbiriyle daha önce oynayan iyi bir arkadaş grubundan oluşan bir takım oluşturduk. Bu sezon ligde çok fazla ses getireceğimizi düşünüyorum. 29 Ağustos’ta antrenmanlarımıza başladık, bu tarih itibariyle de altıncı haftaya girdik. Hazırlık dönemindeyiz, yoğun yüklemelerimiz oluyor. Bu dönemi de en iyi ve en verimli şekilde geçiriyoruz. 7-8-9 Ekim’de Salihli’de SMA hastası Duru Bebek için Sigorta Shop’un düzenleyeceği hazırlık turnuvasına katılacağız. Onlara da bize böyle bir sosyal sorumluluk projesinde yer verdikleri için buradan teşekkür ederiz. Sonrasında 21-22-23 Ekim’de Ankara’da AXA Sigorta Kupa Voley Grup Etabı maçlarımızı oynayacağız. Grubumuzda Eczacıbaşı Dynavit, SigortaShop ve Kuzeyboru bulunuyor. Daha sonrasında 2 Kasım’da da PTT Spor ile Sultanlar Ligi’nde ilk maçımızı yapacağız.

Adana’nın 26 sene sonra ilk kez en üst seviye ligde mücadele edecek bir voleybol taımı var, aynı zamanda Adana’yı temsil eden ilk ve tek kadın voleybol takımısınız. Şehir Sultanlar Ligi’ne hazır mı?

Lige çıktığımızda sadece takım kurma konusunda değil kulüp organizasyonu anlamında da Çukurova Belediye Başkanı ve kulübümüzün Onursal Başkanı Soner Çetin ile bu yönde istişareler yaptık, çalışmalarımızda buna da ağırlık verdik. Çukurova Belediyesi olarak Adana Demirspor kulübü ile birleştik, bu da bizim hem kurumsal yapı hem de daha fazla güç kazanmamız anlamında etkili oldu. Maçlarımızı onayacağımız ASKİ Atatürk Spor Salonu’nda zeminimizi taraflex yaptık. Adana şehri zaten geçtiğimiz sezon bize çok fazla destek olmuş ve ilgi göstermişti. Şu anda sezonun başlamasını herkes iple çekiyor, meraklı bir bekleyiş var diyebilirim. Adana şu an her şeyiyle Sultanlar Ligi’ne hazır.

Transfer döneminde özellikle yabancı oyuncuları ikna süreciniz nasıl oldu, mesela Lucia Bosetti ülkesi dışında sadece Fenerbahçe’de forma giymişti. Transfer dönemi sizin için nasıl geçti?

Transfer dönemine bakacak olursak Sultanlar Ligi’ne 3 Nisan 2022 tarihinde çıkmıştık, şehre döndüğümüz 4 Nisan günü ise transfer çalışmalarımıza başladık. 22 günde tüm transferlerimizi bitirdik, 26 Nisan’da kadromuz tamamlanmıştı. Siz de hak verirsiniz ki bazı transferler kolay olmuyor, zorlandığımız transferler de oldu ama şöyle söyleyeyim Sultanlar Ligi’ne yeni çıkan bir ekibin 22 günde transfer sürecini tamamlaması büyük bir başarıdır. Bu çalışmalar, Kulübümüzün Onursal Başkanı Soner Çetin ve Adana Demirspor Başkanı Murat Sancak’ın çok büyük destekleriyle oldu. Hem Türk hem de yabancı oyuncularımız konusunda da açık yüreklilikle söyleyebilirim ki bu transfer döneminde takımımıza tamamıyla ilk tercihlerimizi transfer ettik, bu beni çok mutlu etti. Bazı transferlerimiz zaman aldı, sürecin uzaması söz konusu oldu ama Adana’nın güzel bir şehir olması ve geçmişte iki sene boyunca kulüp anlamında yapmış olduğumuz olumlu işler bize geri dönüş anlamında çok büyük kolaylıklar sağladı.

Çukurova Belediyesi Adana Demirspor’un kadrosunda çok tecrübeli birçok isim var, bu sezon takımın en çok hangi yönleriyle ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz?

Çok tecrübeli oyunculardan kurulu ve rotasyonu çok fazla olan bir takım yaratmak istedim. Bunu da başardığımızı düşünüyorum, tecrübeleriyle beraber çok mücadeleci bir takımız, bunu ilk günden şu ana kadar tüm oyuncularım bize fazlasıyla gösteriyor. Beni en çok sevindiren nokta da böylesine büyük tecrübeye sahip oyuncuların çok büyük özveriyle ve motive bir şekilde çalışıyor olması. Bu bizi çok mutlu ediyor, takım olgusu ve bizim bir aile olmamız anlamında takımın çok çabuk kaynaştığını söyleyebilirim.

Çukurova Belediyesi’nin Adana Demirspor’la voleyboldaki işbirliği bu sezon tribünlere de yansıyacak gibi görünüyor. Taraftarlara sezon öncesi neler söylemek istersiniz?

Birlikteliği play-off döneminde sağlamıştık, finallere Adana Demirspor’un çok değerli taraftarları Murat Sancak başkanın katkılarıyla gelmiş ve bize çok büyük itici güç olmuşlardı. Yeni sezonda da Adana Demirspor taraftarlarıyla Adana’nın voleybol seyircilerinin çok büyük bir sinerji oluşturarak iki güç halinde birleşmesi bizi bambaşka bir boyuta götürecek. Bu sene ASKİ Atatürk Spor Salonu’nda oynayacağımız tüm maçlarımızın kapalı gişe olacağını düşünüyorum, bu anlamda da Adana tüm takımlar için çok zor bir deplasman olacak.

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.