Aloha

Lise yıllarımda Sörf, Amerikan güreşi, Beyzbol, Basketbol, Motor sporları ile başlayan spor yaşantımı voleybol sporunu tercih etmemle profesyonelleştirdim. Sekiz yıllık voleybol yaşantımda son üç yıldır profesyonel olarak oynuyorum. Havai Üniversitesinde kamu yönetimi bölümünde okurken dört yıl voleybol oynadım ve ulusal şampiyonluk yaşadım.

Türkiye de Bozkurt Belediye Spor Kulübüne gelmeden önce iki yıl Çek Cumhuriyeti’nde DHL Ostrava takımında oynadım. Voleybol yaşantımla ilgili bilgiler bunlar. Ben daha çok Çek Cumhuriyeti’ndeki voleybol ile  Türkiye’deki voleybol arasındaki farklılıklardan bahsetmek istiyorum. Çek Liginde 11-12 takım var. Üç devreli bir lige sahipler, antrenmanlar on iki ay boyunca devam ediyor. Dayanıklılık antrenmanları power antrenmanları yönü ile Türkiye’deki antrenmanlara göre daha az sürede ve tekrarda yapılan bir antrenman metoduna sahipler. Bir takımla üç kez maç yapılıyor. Türkiye de ise iki kez, bu bağlamda Türkiye’deki sistem bana göre daha güzel. Sezon öncesi hazırlık antrenmanları diye bir kavram yok çünkü on iki ay antrenman yapılıyor. Dayanıklılık ve power antrenmanlarında Türkiye ile aralarında bir uçurum var. Burada hem doz olarak hem sayı olarak bir farklılık var top antrenmanları ise Türkiye’yle sadece sayısal olarak değişikler gösteriyor. Türkiye de top antrenmanları daha modern, voleybol olarak Çek Cumhuriyeti dahil bütün Avrupa’daki sistem aynı.

Türkiye’de liglerde oynayan elit yabancı voleybolcu sayısı fazla, yerli oyuncular kaliteli bu anlamda Çek Cumhuriyeti’ne göre Türkiye Voleybol Ligi daha kaliteli, daha sert ve üst seviyede oynanıyor. Türkiye de voleybol bence üst düzeyde, lig sistemi iyi, hazırlık antrenmanları ve lig içinde yapılan antrenman sayısı ve dozu kaliteli, bu da lige yansıyor.

Türkiye de voleybol oynamaktan ve bulunmaktan çok mutluyum. Burada birçok insanla tanıştım. Ligde bulunduğumuz takım küçük bir ilçe takımı, insanları çok sıcakkanlı, yöneticilerimiz bizimle çok ilgili, tesislerimiz, malzemelerimiz ve diğer tüm açılardan baktığımızda kısacası benim beklentilerimin çok üzerinde. Türkiye’de ve Bozkurt Voleybol takımında olmaktan mutluyum. Türkçe’yi hızla öğreniyorum. Arkadaşlarımın da yardımı ile bilgisayarımda voleybolu takip ettiğim Internet sitesi File Magazin. Türkiye ve Avrupa’daki voleybolu takip ediyorum. Bütün yurtdışındaki voleybolcu arkadaşlarım ve ailem de Türkiye Voleybol Ligini ve benim maçlarımı buradan takip ediyorlar. Bu anlamda File Magazin Çalışanlarına Teşekkür ederim.

Güzel voleybol haberler dileğiyle.      


Haberi Paylaş

Comments are closed.