Artroskopi

Artro eklem, skopi görüntüleme anlamındadır. Eklem problemlerinin tanısı ve tedavisinde kullanılan yöntemin adıdır. Sadece teşhis amaçlı yapılabildiği gibi, ortopedide eklem cerrahilerinde, tüm cerrahi müdahaleler artroskopi ile doğru endikasyonlarda kullanılabilir.

NERELERE YAPILIR?

Omuzun ağrılı sorunlarında, tekrarlayan çıkıklarda ya da omuzun hastalıklı dokularının temizlenmesinde, menüsküs yaralanmaları, kıkırdak yaralanmaları, eklem içi bağ kopmaları el bileği, ayak bileği ve kireçlenme halinde eklemi temizleme ve düzgünleştirme amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Sıklıkla; diz, omuz ve ayak bileğinde kullanılır. Bu üç eklemde sağladığı avantajlar fazladır.

NASIL YAPILIR?

Artroskopi yapılacak bölgenin genel veya bölgesel anestezi altında açılan küçük bir kesiden eklemin içerisine girilerek elde edilen görüntünün ekrana büyütülerek ve netleştirilerek yansıtılması ile tedavinin yapılmasıdır.

Sıklıkla yapılan diz ameliyatından bahsedecek olursak, diz kapağının iç bölümünde 3 mm ve dış bölümünde 3-4 mm’lik iki adet kesi ile girilerek, bir delikten eklemin içini gören kamera, diğer delikten ameliyat yaptığımız cihazları kullanarak müdahale yapılmaktadır. Operasyon 15 dakika ile bir saat aralığında sürmektedir. Doğru endikasyonda ve uygun hasta seçiminde çok değerli bir yöntemdir. Artroskopik ameliyatların klasik cerrahiye olan en önemli üstünlüğü eklemin açılmasına gerek bırakmaması, doku harabiyetini en aza indirmesi ve anatomik yapıyı bozmamasıdır. Enfeksiyon riski düşüktür, ameliyat sonrası ağrı çok azdır, eklemin her tarafının görülmesi mümkündür. Tanıda son derece etkilidir ve ameliyat sonrası iyileşme süresi kısadır.

İYİLEŞME SÜRESİ

Artroskopiyle yapılan ameliyatlardan sonra iyileşme süreleri, yapılan ameliyatın türüne göre değişiyor. Örneğin en çok yapılan dizilerde menüsküs ameliyatlarından sonra, kişi ertesi gün hafif basarak yürüyebilir. Bu tip ameliyatlarda genellikle kişi bir hafta içinde oldukça rahat bir biçimde yürüyecek hale gelir. Büyük bağ ameliyatları hariç genelde 2-7 gün arasında iyileşme olur. Ameliyat sonrası kişi aynı gün evine gidebilmektedir.

SAĞLIK HARİTASI
YUNUS EMRE HASTANESİ YAYINLARI
SAYI 23


Haberi Paylaş

Comments are closed.