Alt yapı kimin umrunda

Mesleğe başladım başlayalı hep aynı nakaratları duydum…

Alt yapı alt yapı alt yapı…

Yahu kardeşim nedir bu alt yapı Allah aşkına birisi bana anlatsın ve kimse bana masal anlatmasın. Benim güzide meslektaşlarım her fırsatta ‘alt yapıya gereken önemi vermiyoruz’ yazıları yazıyorlar. Hemen hemen her federasyon başkanı aynı telden çalıyor. Ancak ülkemizde şu gerçeği görmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Alt yapıya önemi veren sadece cebini doldurmak isteyen çakma antrenörler… Bunu üstüne basa basa söylüyorum. Para kazanma adına ve hırsını bir türlü yenemeyen bu isimler Türk sporunun altına adeta dinamit koyuyorlar.

Ankara’da çok önemli organizasyonlar gerçekleşiyor. İşte bunlardan birisi de Yıldız Erkekler Avrupa Voleybol Şampiyonası. Beştepe’de gerçekleşen müsabakalara ilgi yok denecek kadar az. Hele hele salonun önünden geçseniz içeride bir şey oluyor mu acaba diye düşünebilirsiniz!

Acaba bu altyapı diye çırpınan kişiler neredeler? Avrupa’nın gelecekteki yıldız oyuncuları sahada ter dökerken tribünlerde kimsenin olmaması üzüntü verici bir olay. Hele hele zaten parmak sayısı kadar olan spor gazetecilerinin olaya ilgisizliği beni çok üzüyor. Aynı durumu birkaç yıl önce İzmir’de yaşamıştık. Milli takımımız Avrupa Şampiyonası’ndan elenince tribünlerde kimsecikler yoktu. Şimdi aynı durum Yıldız Milli takımımız için geçerli. Hal böyle olunca Ankara’da Avrupa Şampiyonası mı var yoksa basit bir turnuva mı belli değil?

Son zamanlarda voleybolda kulüplerin durumu ortada. Artık kulüpler gerekli maddi imkanları sağlayamaz duruma gelmiş. Kurum takımlarında durum içler acısı. Sporu sevmeyen bir bürokrat kulübün kapısına kilidi vurabiliyor. Bunun birçok örneğini defalarca gördük. İşte buradan yola çıkarak kulüpler üst yapılarına gerekli yatırımı yapamazken alt yapıya nasıl yatırım yapsınlar. Bu yüzden altyapı kimin umurunda….

Bülent KARADAŞ


Haberi Paylaş