Bir yılın ardından

Bir yılın ardından

Sezonu büyük bir koşuşturmanın ardından iki güzel şampiyonlukla noktaladık. Bayanlarda Eczacıbaşı Erkeklerde Fenerbahçe ipi göğüsleyen takımlarımız oldu. Şampiyonlukları her iki camiaya da hayırlı olsun.

Bizim için erkek finali tam da beklendiği gibi oldu. Halkbank ve Fenerbahçe’nin finalde karşılaşacağını düşünüyorduk, beklediğimiz gibi de oldu. Beklemediğimiz kısmı ise Halkbank’ın final serisinde bu kadar kötü bir oyun ortaya koyacağıydı. Buraya gelmeden önce erkeklerde normal sezon değerlendirmesi yapalım.

Erkeklerde her geçen sene artan lig kalitesi beni mutlu ediyor. Bu sene 12 takıma düşen ligde çekişmenin çok daha fazla olacağı inancındayım. Takımlar şimdiden transfer konuşmalarına başladı. 15 Haziran’da FIVB’nin vereceği yabancı oyuncu kararıyla herhalde kadrolar da netleşmeye başlar.

Erkekler Birinci Ligi’nde normal sezonun sürprizini herhalde Galatasaray ve Bozkurt Belediyesi yaşattı. Lige ilk çıktıkları sezonda 6. olmayı başaran Kastamonu temsilcisinin bu sezon ne yapacağını merakla bekliyorum. Şu ana kadar Bozkurt’tan gelen haberler pek de iç açıcı değil. Sponsor konusunda sorun yaşıyorlar ve bu yatırımı engelliyor. Umarım Kastamonulu bir iş adamı Bozkurt’a destek verir de onları ligde izlemeye devam ederiz.

Galatasaray ise önce kurduğu güzel kadroya karşı sahada sergilediği oyun, ardından sahadaki oyuna karşı ilk dört içinde yer alarak hem de Belediye’yi geri de bırakarak yakaladığı Avrupa Kupası şansını iyi değerlendirdiler.

Gelelim final serisine, açıkçası erkeklerde de bayanlarda da 3-0’lik final serisi beklemiyordum. Halkbank yıllardır finalde yaşadığı sıkıntıyı bu sene de tekrar ettirdi. Normal sezonda gösterdikleri performansı yarı final ve finale taşıyamadılar. Özellikle finalde Fenerbahçe karşısındaki oyunları gerçek performansları değildi. Bütün sezon çok daha iyi maçlar çıkardılar ama nedense yarı final maçlarından sonra düşüş başladı. Saha içinde dağınıktılar ve çok streslilerdi. Fenerbahçe ise Ankara temsilcisinin aksine sahaya hep şampiyonluğa inanmış, şampiyon olmayı daha fazla isteyen bir görüntüde çıktı. Gomez sarı lacivertlileri sürükledi, diğer oyuncular ona eşlik etti. Hepsi verilen görevi fazlasıyla yerine getirdi. Arslan her geçen gün çok daha iyi oynamaya başladı ve Fenerbahçe şampiyonluğu sonuna kadar hak etti.

Bayanlara baktığımızda çok şaşırmadık sonuçlara, kafamızda ilk dört zaten belliydi. Finalin tek tarafında Eczacıbaşı olacağı konusunda herkes hem fikirken yarı finalin denk güçleri Telekom ve Fenerbahçe takımlarından finale kimin yükseleceği konusunda farklı düşünceler vardı. Telekom’da Bahar ve Aguero’nun son maçta sakatlanması bence Fener’in şansı oldu. 5 maçta biter bu seri dediğimiz eşleşmede Fener 3-1’lik üstünlükle yazdırdı adını finale. Kim gitse yazık olacak diyeceğimiz bir eşleşmeydi onlarınki. Telekom’a yazık oldu. Ama yanlış da anlaşılmasın Fenerbahçe libero Valeriya’nın gelmesinden sonra çok da güzel maçlar koydu ortaya. Onlar da finale yükselmeyi hak eden taraftı.

Eczacıbaşı ve Fenerbahçe arasındaki seriye her iki takım adına da hakem hataları damga vurdu gibi. Bugün final maçından çok hakemler konuşuluyor. Eczacıbaşı için söylenecek bir şey yok dişliler yerine oturmuş dönüyor. Sağlam transfer politikası ile ligde zirveyi kaptırmıyorlar. Fenerbahçe ise yıllarca birinci lige çıkmayı hak ettiği halde ikinci ligde kalarak boşuna zaman kaybetmiş. Final serisinde ilk iki maç rakibine direndiler ama üçüncü maçta direnecek güçleri kalmadı. Adnan Kıstak’ın son maçta Pelin yerine Oksana ile neden başladığını anlamak mümkün değil. Çoğu maçta ilk 12 içinde bile yer almayan Oksana’nın kalitesi ne olursa olsun bana göre alışılan pasörle son maça çıkılmalıydı. Pelin için buradan yorum yapmaya gerek yok zaten onunla ilgili pek çok insan buradan yorum yaptı. Fenerbahçe için seneye çok farklı bir lig olacak eminim. Transferleri daha erken daha kaliteli oyuncularla yapıp Eczacı, Vakıf, Telekom’un gerisinde kalacaklarına inanmıyorum. Arkalarında çok güçlü bir Acıbadem sponsorluğu varken şampiyonluk yarışında var olacaklarına inanıyorum.

Begüm DOĞANAY
begumdoganay@gmail.com


Haberi Paylaş

Comments are closed.