Türk Telekom geç kalıyor!

Sezona büyük hedeflerle başlanıp, hiçbirinin yakalanamaması, açıkcası hayal kırırklığı yarattı. Oysa çok önemli yabancı transferler yapıldı. İşte hata da bu noktada geldi. Yerli oyuncunun ne kadar önemli olduğuna en iyi örnek, Telekom’dur.
 
Küba asıllı İtalyan Aguero, çok önemli bir güç. Türkiye’ye gelmesi dahi heyecan yaratmıştı. Zaten kalitesini de hemen gösterdi. Valdone Petrauskaite ve Makare Wilson iyi oyuncular ama katkıları “Eh” dedirtecek kadardı. Sonra neden alındığına bir anlam veremediğimiz Amerikalı Burdine geldi.
 
Ancak bana göre bu başarısız performansta aslan payı, yerli oyuncularda. Eda Çankaya, Nilay Benli, Nilay Konar, Ebru Elhan ve Sinem Yıldız.. Türk Telekom gibi iddialı bir takımda oynayacak kapasitedeler mi, tartışılır. Çünkü, kötü bir sezon geçirdiler. Bunun için yerli oyuncunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık.
 
Hem lig, hem de Avrupa’da başarılı olmak istiyorsanız, kaliteli yabancı oyuncu ararken, yerliyi de unutmayacaksınız. Türk Telekom aslında iyi yerli oyuncular alabilirdi. Buradaki sıkıntı, hala devlet yapısından, mantığından çıkamamış olmaları. Bütçenin geç belirlenmesi, eli kolu bağlıyor. Bu konudaki sıkıntı yüzlere bakıldığında anlaşılabiliyor. Bütçe geciktikçe, transferde de geç kalınılıyor.
 
İyi, kaliteli oyuncular sizin bütçenizin belirlenmesini beklemez. Bakın Vakıfbank Güneş Sigorta’ya.. Yılın transferini yaptılar bile.. Almanların kaptanı Grün’ün Türkiye’ye transferi hayalken, gerçeğe dönüştürdüler. Sırp Jelena Nikiliç’i de renklerine bağladılar. Kadroyu da koruyorlar.. Yeni sezona güçlü bir takımla girecekleri kesin.
 
Fenerbahçe’nin, Eczacıbaşı’nın gücü ve kalitesi ortada.. Zaten iyi kadrolara sahipler. Peki Telekom bu arada ne yapıyor? Gerçek anlamda bir soru işareti. Dışarıda macera aramak yerine, rakiplerinizin kadrosuna bakmanız yeterli olacaktır.
 
Üzeyir Özdurak, iyi bir Antrenör. Buna şüphe eden de yok. Eminiz, birçok oyuncunun ismi not defterinde vardır. Ama sanırız umutsuzca bekliyordur. Türk Telekom, önemli bir kurum. Dünya çapında işler yapılıyor. Bürokraside geçen zaman, görünen o ki, kulübü de etkiliyor. İşte bu nedenle, basketbolda olduğu gibi daha aktif ve profesyonel ekip kurmak zorundalar.
 
Bir iki kişinin kişisel gayretiyle gelebileceğiniz nokta, ancak bu kadar olabilir.

Murat TARHAN
murattarhan56@gmail.com

 


Haberi Paylaş

Comments are closed.