Bu kadar gelgit fazla

Tribünlerin, beklentilerin aksine boş denilebilecek seviyede kaldığı İstanbul derbisi, ezeli rakipler arasındaki rekabetin eskisi kadar büyük olmadığının bir göstergesi gibiydi sevgili voleybol severler.

Bu kez takımı sürükledi

Geçtiğimiz maçlarda fizik kapasitesinin çok altında oynadığını belirttiğimiz Thomas Edgar, bugün geç açılmasına rağmen sarı kırmızılıların lokomotifi konumundaki oyuncuydu. 23 sayıyla sahanın en skoreri olan Avustralyalı oyuncu, hücumda hala beklenmedik hatalara imza atıyor. Eğer bu hataları azaltabilirse, Edgar’ın sarı kırmızılıları bir üst seviyeye çıkarması sürpriz olmaz. Morteza Sharifi’nin blokta ekstra işler yapmasına rağmen hücumda istenilen seviyeye çıkamaması, Burak Güngör’ün hücumda olumlu işler yapmasına rağmen manşette sıkıntılar yaşaması, Galatasaray HDI Sigorta’da maç boyunca yaşanan gelgitlerin temel sebebiydi. Erkek voleybolunda alışılmadık düzeydeki sayı serileri, aslen takımların istenilen seviyede olmadığının en önemli göstergesi olarak nitelendirilebilir. Bu arada İranlı smaçörün ilk sette smaç servis atmaya çalışırken takımın el freni olmasına rağmen sonrasında tenis-taktik servislere dönmesi, Sharifi adına olumlu işlerdendi.

Hakkı Çapkınoğlu’nun gerek hücum, gerekse servisteki etkili oyunu da bugün göze çarpan unsurlardandı. Sahada görevini yapmasına rağmen Oğuzhan Karasu’nun hakemlerle gereksiz diyaloglara girmesinin ise anlaşılır bir tarafı yok. Milli oyuncunun hiçbir sonuç getirmeyecek bir aksiyon babında çizgi hakemiyle tartışmak yerine kendi oyununa odaklanması, takımı adına daha faydalı olacaktır.

Cimbom’un ikinci sette rakibinin 6:0’lık serisi sonucu çökerek seti kaybetmesinin sebepleri sorgulanırsa, oyuncu üzerinden 12 sayı üretip rakip hatalardan 10 sayı kazanması ortaya çıkacaktır. Bu seviyedeki voleybolda kabul edilemeyecek düzeydeki sayı dağılımıyla set kazanmak pek de mümkün olmuyor. Dağılımdaki dengesizliğin sebebi ise Sharifi’nin hücumda çökmesi, Güngör’ün ise neredeyse eline top değmemesi olarak göze çarptı.

Kaptan Selçuk Keskin, ortayı neredeyse hiç düşünmediği için eleştirilebilir. Ortaya %10’un altında top atmak, bu seviyede çok da tercih edilebilir bir dağılım sayılmaz. Blokta devleşen Keskin’in “Kazanan her zaman haklıdır” uyarınca gereğini yaptığı belirtilebilir. Ancak biraz daha derli toplu rakipler karşısında her zaman böyle sonuç elde edilemez. Son iki haftanın sonuçları, bu durumu teyit edecektir.

Castellani arayışta

Fenerbahçe HDI Sigorta baş antrenörü Daniel Castellani, ligin 6.haftası bittiği halde standart 6’sını bulabilmiş değil. Bir önceki maçta kazandığı altıyla maça başlayan Arjantinli çalıştırıcı, sarı kırmızılıların genç pasör çaprazı Kaan Gürbüz’ü durdurması üzerine ikinci setin sonuna doğru smaçör kökenli Pavle Peric’i pasör çaprazı olarak sahaya sürdü. Yabancı sınırına takılmamak için ise Said Maruf’u kenara alıp Arda Bostan ile oynamayı tercih etti. Müthiş performansı ile 6:0’lık serinin mimarı olan ve seti takımına kazandıran Sırp oyuncu, kalan bölümde gittikçe oyundan düştü. Bazı hücum turlarında Peric’in 6, Yacine Louati’nin 1’den gelmesi, bu sistemin daha önce fazla çalışılmadığının bir göstergesi olarak yorumlanabilir. Üç ve dördüncü setlerde ise işlerin istendiği gibi gitmemesi, Castellani’nin daha farklı varyasyonları denemesine vesile oldu. Kazandığı şablonla 3.seti kaybeden deneyimli teknik adam, 4.sette bu kez İranlı pasörü Peric’le çapraz oynattı ve Gürbüz’ü düşünmediğini ortaya koydu. Bu durumda bazı servisler haricinde beklenileni veremediği halde maç boyu sahada kalan Alexandre Ferreira’nın çaprazına İzzet Ünver monte edildi. Son set haricinde oyuna çok kısıtlı bir bölümde dahil olan Ünver, mükemmel hücum performansı (6/7 %86) ile takımı adına sahanın en etkili ismi oldu. Ünver’i bu denli faydalı gösteren yalnızca yukarıdaki rakamlar değil, o rakamları çok zor pozisyonlarda üretmiş olmasıydı.

Yacine Louati ise Ünver haricinde ilk sette takımın ayakta kalan yegane ismiydi. Ancak kalan bölümde o da oyundan düştü ve maçı vasatın altında tamamladı. Orta oyunculardan Emre Savaş blokta, Ahmet Tümer ise hücumda olumlu işlere imza attı. Ancak bu faktörler sarı lacivertlilere maç kazandırabilecek düzeyde değildi.

Yukarıda sarı kırmızılı takım için yazdığımız sayı dağılımındaki dengesizlik sonucu set kaybının benzeri, Fenerbahçe HDI Sigorta için 3.sette gerçekleşti. Bu sette oyuncu üzerinden yalnızca 11 sayı bulan sarı lacivertliler, rakip hatalardan ise 9 sayı kazandı.

Gün gelir bu hata can yakar

Fenerbahçe HDI Sigorta’da Emre Savaş’ın 4 numarada olduğu dizilim, bir pozisyon hatasını beraberinde getiriyor. O anda 3 numarada bulunan Yacine Louati, kenarı boş bırakmamak adına yan çizgiye fazla yaklaşırken Savaş hücumuna rahat gidebilmek adına ortaya fazla yakın duruyor. Bu durumda net bir pozisyon hatası birden fazla kez yapıldıysa da bugünkü maçta hakemler pek üzerinde durmadı. Ancak gün gelir, bunu hata olarak tespit eden bir hakeme denk gelirsiniz ve ortaya tatsız bir sonuç çıkar.

Mega ralli

Dördüncü sette skor 2:0 iken oynanan ralli, yaklaşık 44 saniye sürdü. Bırakın üst düzey erkek voleybolunu, kadınlarda, hatta altyapı maçlarında dahi zor görülebilecek türdendi. Topun hücum ve defans arasında sürekli gidip geldiği bu ralliyi izleyenler, tarihi bir ana tanıklık etti. İşin ilginci, Galatasaray HDI Sigorta sahasına hiç beklenmedik şekilde düşen topta sarı kırmızılı oyuncular birine bakmasa, belki de dakikayı bulacak uzunlukta olacaktı bu ralli.

Taraftar sınıfta kaldı

Bugünkü maçta Galatasaray taraftarı, takımının büyüklüğüne yakışmayan davranışlar sergiledi. Maça yeteri düzeyde iştirak etmeyen sarı kırmızılı taraftarların maç boyunca takımını desteklemek yerine rakibine küfür etmesi, Galatasaray gibi voleybolu Türkiye’ye getirmiş bir kulübün büyüklüğüne hiç yakışmadı. Ayrıca maçın başından sonuna tuvaletlerde sigara içilmesi, kendisine sporsever diyen hiç kimsenin kabul etmeyeceği türden bir davranış olarak kayda geçti. Herhalde sarı kırmızılı kulüp yöneticileri bu konuda gerekli girişimlerde bulunacaktır. Aksi takdirde olan taraftara değil, kulübün imajına olacaktır.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem
kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

4.176 thoughts on “Bu kadar gelgit fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.