Buse Ünal: “Hedefimiz doğrultusunda adım adım ilerliyoruz”

Sezonun flaş takımlarından Nilüfer Belediyespor’un pasörü aynı zamanda takım kaptanı Buse Ünal ile bir araya geldik.

Üçüncü sezonunu geçirdiği Bursa ekibinde bu sezon kaptanlık bandını alan 23 yaşındaki oyuncu, sessiz, sakin kişiliğinin yanı sıra kendinden bir o kadar emin, ne istediğini bilen bir sporcu olarak hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor.

İşte Buse Ünal’ın voleybol hikayesi ve bu sezon yaşadıkları…

-Voleybol hikayen nasıl başladı?
İlkokul 2. sınıfta ailemin beni voleybola yönlendirmesiyle başladım, voleybolu sevdim ve devam ettim. Voleybol hikayem İzmir’de başladı. 8. sınıfa kadar Arkas Spor Kulübü’nde devam ettim. Türkiye Şampiyonalarından sonra Ankara ekiplerinden İlbank Spor Kulübü’nden teklif geldi, ailemle birlikte tesisi görmeye gittik. Sonrasında teklifi kabul ederek Ankara’ya yerleştim ve liseye başladığım seneden itibaren İlbank Spor Kulübü’nde 6 sene forma giydim. Başka bir şehre tek başına taşınmak ilk etapta zor gelmişti bana ama Ankara’da çok fazla yakın akrabam olduğundan onlarla birlikte bu süreci atlattım. Hiç akrabam olmasa çok daha zor geçerdi sanırım.

Ardından yarım sezon Manisa Büyükşehir Belediyespor’da kiralık olarak forma giydim. Şuan formasını giydiğim Nilüfer Belediyespor ile 2018 yılında tanıştım, buradaki 3.sezonum.

-Kardeşin peki, senden mi ilham aldı?
Kardeşim de ailemin yönlendirmesiyle voleybola küçük yaşta başladı. Tabi antrenmanlara gittiğimde tribünden seyrederdi ve bence hoşuna gitti ki voleybola başlamaya karar verdi. Melis de kendi yolunu çizdi ve şuan Ankara’da Numune Spor’da forma giyiyor.

-Sezonun sürpriz takımısınız, ligde adınızdan söz ettiriyorsunuz. Nasıl gidiyor?
Her şey yolunda. Zaman çok hızlı geçiyor. Birbiriyle çok uyumlu, genç ve dinamik bir ekibiz. Teknik ekibimiz olsun yöneticilerimiz olsun tam bir aile havasında götürüyoruz işimizi. Tabi yönetimimiz bizlere inanarak ve güvenerek çok büyük bir güç oluşturuyor arkamızda. Bizler de kendi üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.

İkinci devrenin bitmesine iki maç kaldı. Her şey istediğimiz gibi ilerliyor. Takım olarak hedefimiz ligi olabildiğince en iyi sıralamada bitirip Avrupa Kupalarına katılmaya hak kazanmak ve hedefimiz doğrultusunda adım adım ilerliyoruz. Bunu başarabileceğimize inanıyoruz.

-Bu sezon kaptanlığı da üstlendin, zorlandığın oluyor mu?
Daha önce altyapılarda kaptanlık görevini üstlenmiştim. O nedenle çok zorlanmadım. Dediğim gibi birbiri ile çok uyumlu bir ekibiz, herkes çok saygılı. Benim için çok güzel gidiyor, hiç sıkıntı yaşamadım.

-Antrenörün Dehri Can Dehrioğlu için neler söyleyeceksin?
Can abi oyuncuları ve takım oyununu geliştirmek için çok iyi ve sabırlı bir antrenör.

-Yerli mi, yabancı antrenörle mi çalışmak istersin?
Yerli veya yabancı diye ayıramam. Oyun bilgisi yüksek olan ve destekleyen bir antrenörle çalışmak isterim.

-Bu sezon en zor maç hangisi oldu senin için?
Kolay ya da zor bir maç diye ayırt edemem ama en yakın maçlardan birini örnek verirsem eğer Galatasaray HDI Sigorta maçı diyebilirim. Zor ama güzel bir maçtı.

-Nilüfer’de 3 yılın, artık Bursalı oldun diyebilir miyiz? Memnun musun Bursa’da yaşamaktan?
Bursa’da yaşamayı gerçekten çok sevdim. Sakin, güzel bir şehir. Ayrıca Bursa’da gezilecek, görülecek birçok yer var. Kaç tanesine gittin diye sorarsanız çok azına gidebildim ama gitmediğim yerlere de gitmek isterim.

-Vaktini nasıl geçiriyorsun?
Şuan antrenmanlar ve maçlar haricinde herkes gibi genel olarak evde vakit geçiriyorum. Dizi veya film seyredip kitap okuyorum. Ve artık evde daha çok vakit geçirdiğim için kedime daha fazla zaman ayırabiliyorum.  Kedileri çok seviyorum benim yanımda bir, ailemin yanında iki kedimiz var.

Onun dışında aynı binada oturduğumuz takım arkadaşlarımla birlikte evde kahve keyfi vakitlerimiz oluyor, zaman zaman da birlikte yürüyüşler yapıyoruz.

Beğendiği diziler arasında The 100, %3, The Queen’s Gambit yer alıyor. Filmler ise Inception, The Secret Dare to Dream.

Çoğunlukla kişisel gelişim kitaplarını okumayı tercih ediyorum, şuan okuduğum kitap ismi ise Kendi Kutup Yıldızını Bul.

-Yemek yemeği çok sevdiğini biliyoruz, değişik mutfakları denemeyi sever misin?
Sevebileceğimi düşündüğüm veya arkadaşlarımın tavsiyeleriyle farklı mutfakları denemeyi seviyorum. Pandemiden önce suşi yemeğe çok alışmıştık. Onun dışında İtalyan mutfağını da severim. Tabi Türk mutfağının yerini hiç biri tutamaz, her zaman için favorim bizim mutfağımız.

-Antrenörlük bölümü okuduğuna göre voleybol senin hayatın diyebilir miyiz? Hedefler nedir, yıllar sonra kendini nerede görmek istersin?
Evet, voleybolu seviyorum ama bundan sonrası için şimdiden bir şey söylemek çok erken. Voleyboldan dolayı çok fazla tercih hakkım olmadığından bu bölümü seçtim. Şuan için tek düşündüğüm yaptığım işi en iyi şekilde yapmak, sonrasını yaşayıp göreceğiz.

Her sporcu gibi ben de yurtdışında oynamayı isterim. Teklif gelirse düşünürüm. Birçoğumuz gibi ben de İtalya’da oynamak isterdim. Bir gün neden olmasın…

-Beğendiğin sporcular kimler?
Beğendiğim voleybolcu veya diğer branşlardan birçok sporcu var. Tek bir idolüm yok, her birinden bir şeyleri kendime örnek almaya çalışıyorum.

-Kendini 3 kelime ile anlatsan…
Disiplinli, hayvansever ve azimli.

 

 

 

 

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş