Cansu Aydınoğulları kupalar kazanmak istiyor

Bu sezon Almanya’da ülkemizi temsil eden pasör Cansu Aydınoğulları ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

Başarılı pasör hafta sonu Super Kupa finalinde sahadaydı. Allianz Stuttgart, Schwerin’a 3-1 kaybetse de Cansu Aydınoğulları bu maçtan gerekli dersleri çıkarıp kalan kupaları almak istediklerini söyledi.

İşte röportajımız…

İlk kez yurtdışına çıktın nasıl duygularla oraya gittin anlatır mısın?
Öncelikle herkese Almanya’dan selamlar!
Voleybola başladığımdan beri kariyerimin bir bölümünde yurtdışında oynama isteğim hep vardı. Son iki yıldır bu isteğimi gerçekleştirmek istiyordum ve ani gelen bir teklif ve benim de kısa süre içinde karar vermemle yaklaşık üç haftadır Stuttgart’tayım. Teklif geldiğinde heyecanlandım çünkü son Bundesliga Şampiyonu olan Allianz MTV Stuttgart’tan teklif gelmişti. İlk yurtdışı tecrübem ve son şampiyon! Buraya gelmeden önce ne kadar heyecan dolu olduğumu tahmin edebilirsiniz.

Seni nasıl karşıladılar?
Türkiye’den Stuttgart’a gelmeden önce neredeyse tüm ihtiyaçlarım hazır olduğunu söylemişlerdi. Geriye sadece oraya gidip yerleşmem kalıyordu. Gerçekten dedikleri gibi de oldu. Havaalanında beni karşıladılar ve evime götürdüler. Arabam kapının önündeydi, evimde internetim çalışır haldeydi ve her şeyi en ince ayrıntısına kadar açıklayıp bana kendimi rahat hissettirmeye çalıştılar. Anlayacağınız evimde gibi hissedebileceğim bir ortam yaratmaya çalışmışlar. Bu beni gerçekten mutlu hissettirip, rahat bir nefes aldırdı.

Kolay alışabildin mi oraya?
Yukarıdaki soruda da söylediğim gibi burada evimdeymişim gibi hissedebileceğim bir ortam hazırlamaya çalışmışlar ve bu beni mutlu etti. Hepimiz biliyoruz ki Almanya’da yaşayan çok fazla Türk var ve Stuttgart’ta Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir şehir. Burada Türk süpermarketleri ve Türk yemekleri bulmak çok kolay anlayacağınız yemek en rahat ulaşabileceğiniz şey. Onun dışında Almanya’da kurallara uymak çok mühim ve bunlara dikkat etmek zorundasınız. Çöplerinizi plastik-kağıt-sebze/meyve atıkları olarak ayırmalı, yayalara yol vermeli ve hız sınırlarına uymalısınız. Bunlara alışmakta zorluk çekmedim aksine uygulamak hoşuma gitti. Zaten Türkiye’de de bunları yapmaya çalışıyordum.

Süper Kupa maçına çıktınız. Bu maçla ilgili neler söylemek istersin?
Öncelikle ilk kez Glass Floor da bir voleybol maçı oynandı ve bunu tecrübe etmek gerçekten keyifliydi. Güzel bir atmosferde maç oynadık ancak sonu istediğimiz gibi olmadı. Takım olarak en iyi oyunumuzu oynayamadık ancak yine de oyunun içindeydik. Bu maçtan kendimize gerekli dersleri çıkartıp diğer maçlar ve kupalar için çalışmaya ve savaşmaya devam edeceğiz.

Hedefleriniz neler
Takım olarak hedefimiz tüm kupalar için sonuna kadar savaşıp kazanmak. Super Kupa’yı kaybettik ama bunun yanında German Cup ve tabii ki Bundesliga şampiyonluğu diğer iki hedefimiz. Ve bunlarında dışında diğer mücadele edecek olacağımız Şampiyonlar Ligi’nde gidebildiğimiz son noktaya kadar gidip her maç sonuna kadar savaşmak diğer hedeflerimizden.

Voleybola ilgi nasıl?
Voleybola ilgi samimi, içten ve inanılmaz güzel. İnsanlar sadece ilgi duymakla kalmıyor sizi mutlu etmek için sizinle iletişim kurup, sohbet etmeye çalışıyorlar. Ve benim daha önce Türkiye’de rastlamadığım bir şeyden bahsetmek istiyorum. Kendi sahamızda oynayacağımız her maçtan sonra 1 saatlik bir VIP bölümü var. Burada taraftar ve sponsorla buluşup, yemek yiyip, sohbet edip öyle salondan ayrılıyoruz. Bu da onlara kendimizi tanıtmanın, iletişim halinde olmanın aile ortamı yaratabileceğini düşünüyorum.

Seni başka neler heyecanlandırdı?
Voleybola ilginin üst seviyede, taraftarlar çok alakalı ve maçlarda tribünleri dolduruyorlar. Salonumuz 3000 kişilik ve her maç tamamen doluyor. Böyle bir ortamda voleybol oynamak çok heyecan verici.


Haberi Paylaş