İzzet Ünver ile çok özel

Fenerbahçe HDI Sigorta’nın emektar sporcusu İzzet Ünver, sitemize verdiği röportajda geçen sene yaşadıkları özel hayatı ve yeni sezon hedeflerini anlattı.

İşte röportajımız

Voleybola nasıl başladın, nerelerde oynadın. Kısaca kariyerinden bahseder misin?
Ortaokul son sınıftayken Es Spor’un scout ekipleri tarafından keşfedildim ve es sporda voleybola başladım. 6 aylık bir sporcuyken o zamanlar Es Spor’un A takımı olmamasından dolayı Fenerbahçe altyapısına geçtim. (2005-2009) 2009’da A takıma çıktım. Daha sonra oynamam ve tecrübe kazanmam için Beşiktaş sonra da Çevregücü takımlarında forma giydim. Bu 2 senenin ardından tekrar Fenerbahçe’ye döndüm ve 2 sene daha Fenerbahçe’de oynadıktan sonra kontratım sona erdi ve Maliye Piyango’ya transfer oldum. O bir seneyi Ankara’da geçirdim ve sonra tekrar Fenerbahçe ile anlaştım. Döndükten sonra bu 3. sezonum olacak. Fenerbahçe’ye hizmet etmekten mutluluk duyuyorum.

Geçen sezondan bahsedecek olursak kötü bir başlangıç yaptınız ama sezonu iki kupayla bitirmeyi başardınız. Hem Türkiye kupası hem de lig kupasını konuşacağız ama önce sezon başına gidelim sezon başında ne eksikti, sonradan nasıl toparladınız?
Geçen sezona erkek voleybolu olarak yeniden yapılanmaya giderek başlamıştık. Birçok yerli ve yabancı oyuncu değişimi olmuştu. Neredeyse komple ilk 6’mız değişmişti. İster istemez takımın birbirine alışması zaman aldı ve lige başlangıç fikstürümüz görece zorluydu. Daha sonra takım ilk yarının ikinci dönemiyle (Arhavi) galibiyetiyle çıkışa geçti ve sırasıyla galibiyet serileri gelmeye başladı. İlk yarının sonlarına doğru hocamız değişti ve ilave oyuncu Salvador takıma dahil oldu. Takım bu zaman zarfında hem birbirine alışmış oldu hem de bu takviyelerle kendi hüviyetini kazanmaya başladı. Galibiyetlerin gelmesiyle de bu durum perçinleşti. Kupa Voley ilk maçı Arkas maçı her şeyin bence başlangıcı oldu tabi bu Kupa Voley’den önce gelen derbi galibiyeti de takıma moral vermişti.

SORDYL TAKIMA DİSİPLİN GETİRDİ

Anrenör değişikliği her zaman taze kandır. Mariusz Sordyl takıma neler kattı?
Antrenör değişikliği tabi ki bizlere yeni bir motivasyon yeni bir heyecan kattı. Basic 3.5 yıl boyunca kulübümüze hem kupalar kazandırdı hem de büyük hizmetler verdi. Ama kulübümüz böyle bir kararla ve bence en önemlisi Salvador’u aramıza katarak bu ivmeyi etkileyen en büyük faktörü sağladı. Sordyl bize disiplin taktik anlamında çok şey kattı. Geçen sene onun isteklerini en iyi şekilde takım halinde uyguladığımızı düşünüyorum.

Salvador’dan bahsetmişken biraz onu da anlatır mısın bize? Takıma katkısı muhakkak çok önemli büyük bir enerji getirdi. Saha içi ve saha dışı onunla ilgili neler söylemek istersin?
Salvador saha içi saha dışı enerjisi yüksek ve bizim alışık olmadığımız derecede rahat sempatik ve sahada karakterli bir oyuncu. İlk geldiği günden itibaren takımın lideri olacağının sinyallerini verdi. Gerek takımın yabancılarına gerek yönetime gerekse biz Türk oyunculara saha içi nasıl bir lider olunması gerektiğini aldığı hem bireysel ödüllerle hem de 2 kupadaki katkısıyla gösterdi.

Türkiye Kupası’na gelecek olursak geçen sezon çok zorlu rakipleri birer birer geçip kupayı kazandınız. O atmosfer nasıldı. Çok merak ediyorum soyunma odasında neler konuştunuz?
Türkiye kupası bize de açıkçası sürpriz sonlu fakat sonsuz hazlıydı. Tüm sezon kendimizden puan ve seviye farkı olan takımlardan o ana kadar galibiyet alamamıştık. Arkas maçı bizim bu demotive durumumuzdan kurtulmamızı sağladı. 2.gün Halkbankası benim de belki kariyerimin en önemli maçlarından biriydi 1-0 Halkbank öndeydi ve 2. Set 17-11 öndelerdi. Oyuna dahil oldum ve maçı 3-1 kazanmamız beni onurlandırdı. Çok gururlandığım bir maç oldu. Soyunma odasında bizler bile o adrenalinde durumun farkında değildik, finaldeydik. Derbi adı üstünde herhangi bir motivasyonun yada maç önü konuşmanın ihtiyaç olmadığı mücadelelerden biri. Sahaya çıktık ve elimizden gelen mücadeleyi verdik. Sonu keyifli mutlu ve önemlisi de onurluydu.

Ne zaman biz şampiyon oluruz demeye başladınız?
Sanırım Kupa Voley’den önce. En son ki derbi Galatasaray galibiyetimiz bizim hem birbirimize olan inancımızı kamçıladı, hem de şampiyonluğa inanma tohumları atmamızı sağladı diye düşünüyorum. Biz takım halinde her maça aynı şekilde hazırlanarak iyi kötü küçük büyük demeden her maçın önemi ve ciddiyetini bilerek günü yaşayarak hazırlandık.

Şampiyonluk maçları da çok heyecan vericiydi. 2-0 önde gittiniz İzmir’de avantajı kullanamadınız. Arkas 2-2 yaptığında umutsuzluk oldu mu?
Üçüncümaç aslında şampiyonluğa çok yakındık 2-0 öndeydik rakibimizin antrenörü oyundan ihraç edilmişti her şey çok güzel giderken bir anda Arkas oyuncuları farklı bir reaksiyonla 3. sete girip çok iyi mücadele ederek o maçı 2-2 yaptılar. 3 kere maç sayısı attığımız maçı kaybettik. Moral olarak çöktük ister istemez. Umutsuzluk gibi değil de biraz gerginlik ve huzursuzluk yaşadık. Ama şükür 5. maç takım halinde müthiş bir karakter ortaya koyup sonunda şampiyonluğa ulaştık.

Geçen sezondan uzun uzun bahsettik gelelim yeni sezona. Ligin başlamasına çok az bir zaman kaldı ve Şampiyonlar Kupası’nda rakip yine Galatasaray. Neler söyleyeceksin?
Öncelikle bu Süper Kupa yani bu derbi biz erkek voleybolu için önemli. Ankara seyircisinin ilgi alakasını da çekme adına bence güzel ve önemli bir derbi o yüzden kazananın biz olduğu bir maç diliyorum 🙂 Herkese şimdiden iyi seyirler?

2021 İÇİN UMUTLUYUZ

Bu sezon çok da dinlenemedin ve Milli takımda mücadele ettin. Avrupa Altın Ligi’nde şampiyonluk sonra FIVB Challenger Kupası’nda 4.’lük yaşadınız. Her şey çok iyi giderken Avrupa Şampiyonası’nda bayanların elde ettiği başarı yine gelmedi. Milli Takım sürecini nasıl değerlendirirsin?Erkek milli takımı olarak aslında iyi başladığımız fakat sonunda Avrupa Şampiyonası’nda istediğimiz dilediğimiz bir kapanış gerçekleştiremedik. Ama erkek milli takımları kısas alındığında bu başarı kriteri bence çok esnek. Zorlu İtalya ve daha sonraki rakipler Polonya, Fransa, Slovenya gibi takımlar açıkçası sırasıyla kazanılması gereken maçlardı ki siz de takdir edersiniz ki çok zorlu bir maç takvimi vardı. O yüzden maalesef ki 2021’de inşallah daha değerli bir adım atabiliriz.

Biraz da özel hayat. Gecen yaz Polen’le hayatını birleştirdin. İki voleybolcunun evliliği nasıl oluyor?
İşte tam da beklediğim bir soru. Bir senemizi geride bıraktık. Tabii maçların sonuçlarına göre evde ya hüzün ya mutluluk oluyor. Bazen birimiz kazanırken birimiz kaybetmiş oluyoruz bu biraz tatsız bir ortam oluştursa da sezonlarımızın yoğunluğunda her şey unutuluyor ve kısıtlı zamanlarda birbirimize zaman ayırmamız gerektiğini düşünüp hızlıca bu durumdan sıyrılıyoruz. Aynı işi yapmak aynı dilde konuşup tartışmak kendimizin gelişimi açısından da önemli diye düşünüyorum.

Birbirinizi eleştirdiğiniz zamanlar oluyor mu?
Aslında çok ayrıntıya girmeden, birbirimizi rencide etmeden üstü kapalı imalarımız oluyor. Tatlı tatlı atışmalar oluyor diye bilirim.

Bu sezon Polen Ankara’da sen İstanbul’da bu zor olacak mı?
İster istemez zorlukları var tabii. Ama bizler profesyoneliz istesek de istemesek de her zaman bizlerin istediği alternatif ve opsiyonları yaratamıyoruz. O yüzden bu süreci bu şekilde atlatmak zorundayız. Umarım lig hızlı ve tabii ki bizler için hedeflediğimiz noktalarda biter de yine beraber oluruz:)

BİZ TARAFTARIMIZLA ÇOK DAHA GÜÇLÜYÜZ

Son olarak sezonla ilgili neler söyleyeceksin?
Sezonla ilgili öncelikle sağlıklı, sıhatli ve en önemlisi de mutlu bir sezon diliyorum voleybol camiamıza. Umarım tüm takımlar diledikleri arzuladıkları yerde sezonu bitirirler…

Taraftarlara vermek istediğin bir mesaj var mı?
Geçen sene sezon başlangıcımız çok kötüydü fakat o dönemlerde bile taraftarlarımız bizleri desteklediler ve onların da bu katkılarıyla 2 kupayla mutlu sona ulaştık. Bizlere desteklerini esirgemeyeceklerini biliyoruz onlara laik mücadelemizi her zaman sahada göstereceğiz. Biz taraftarımızla çok daha güçlüyüz.


Haberi Paylaş