Çin Ligi’nde yeni sezon

Çin Kadınlar Voleybol Süper Ligi’nde yeni sezon öncesi hazırlıklar devam ediyor. Çin Voleybol Federasyonu (CVA), hazırlıkları süren ligin müsabaka yönetmeliğini de yayınladı.

Yayınlanan yönetmeliğe göre Çin Kadınlar Süper Ligi’nde 2022-2023 sezonu, 10 Kasım 2022 tarihinde başlayıp 17 Ocak 2023 tarihinde tamamlanacak.

10 Kasım 2022 – 1 Aralık 2022 tarihleri arasında ligin ilk etap maçları oynanacak. Bu sıralama etabının ardından takımlar 1-8. sırada yer alanlar ve 9-14. sırada yer alanlar olarak iki gruba ayrılacak.

Grupların zirve yarışı ve düşme hattında oynayacağı maçların ardından 7 Ocak 2023 – 17 Ocak 2023 tarihleri arasında Çin Kadınlar Süper Ligi Finalleri düzenlenecek.

Yabancı sınırı değişti

Çin Ligi’nde bu sezonun yeniliklerinden biri, yabancı kuralında yapılan değişiklikle gerçekleşti. Geçtiğimiz sezonun başlangıcında açıklanan kurala göre her takım sahada aynı anda sadece bir yabancı oynatabiliyordu. Ligin 2021-2022 sezonunda Shanghai ekibinin kadrosunda yer alan Yeon Koung Kim ve Jordan Larson, bu sebeple aynı anda saha içerisindeki 6’da yer alamamıştı.

Getirilen yenilikle birlikte bu sezon yabancı oyuncu sayısıyla ilgili kural değişti. 2022-2023 sezonunda Çin Kadınlar Süper Ligi’nde takımlar için yabancı sınırı bulunmayacak, her takım kadrosunda dilediği kadar yabancı oyuncuya yer verip bu isimleri aynı anda sahaya sürebilecek.

Çin’de geçtiğimiz sezonu Küba asıllı Türk yıldız Melissa Vargas’ın formasını giydiği Tianjin, şampiyonlukla tamamlamıştı.

2022-2023 sezonunda Çin Ligi’nde yabancı statüsünde forma giyecek oyuncular:

Melissa Vargas – Tianjin

Katarina Lazovic – Beejing BAIC Motor

Samantha Bricio – Shanghai

Dobriana Rabadzhieva – Shandong

Ana Jaksic – Shenzhen

Ivana Vanjak – Shenzhen

Maria Kirilyuk – Shenzhen

Tijana Milojevic – Shenzhen

Dajana Boskovic – Shenzhen

Sara Klisura – Shenzhen

2022-2023 Çin Ligi Müsabaka Yönetmeliği

Voleybolun Sesi

 

 

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.