Dünya Şampiyonunu da süpürdü

11 Mart 2023 günü yayımlanan Adım Hıdır başlıklı 246. yazımızı okuyanlar, halihazırda Imoco Coneglianoyu eleyebilecek tek takımın Fenerbahçe Opet olduğunu yazdığımızı hatırlayacaktır. CEV Şampiyonlar Ligi kadınlar çeyrek final ilk maçında son Dünya Şampiyonunu süpüren Sarı Melekler, yaptığımız analizin ne denli doğru olduğunu dosta düşmana gösterdi sevgili voleybolseverler.

Ortası olmasa da olur

Maça başlayınca İtalyanlar doğal olarak Arina Fedorovtseva ve Ana Cristina De Souza üzerine atılacak servislerle temsilcimizi bozmayı hedeflemişlerdi. Sarı lacivertlilerin aldığı 48 manşetin 37si bu iki isme gittiyse, Imoconun amacına ulaştığı söylenebilir. Ancak Brezilyalı-Rus smaçör ikilisinin beklenenden iyi manşet getirmesi, üzerine üstlük hücumda çok iyi performans sergilemesi, deplasman ekibinin tüm planlarını bozdu. Melissa Vargasın zor topların çoğunlukta olduğu hücum yüzdesi de beklenenden yüksek olunca Fenerbahçe Opetin köşeleri Imoconun adeta kabusu oldu. İşin bu şekilde geliştiğini gören Zoran Terzic, takıma ortadan hücum etmeyi adeta yasakladı. Mgenelinde ortadan yalnızca 5 hücum (%5.5) yapan sarı lacivertliler, köşeden %50nin üzerinde sayı bulunca taktiğinin ne denli doğru olduğu ortaya çıktı.

Fenerbahçe Opette yağmur gibi yağan etkili smaç servislerinde geçerli taktik, olması gerektiği gibi karşı tarafın en yumuşak karnı Kathryn Plummerı bulmaktı. Attığı servislerin %42.4ünü (25/59) ABDli smaçöre nişanlayan İstanbul ekibi, bunun karşılığını karşıdan gelen adresi belli topları kontratağa dönüştürerek aldı. Defanstan çıkan toplarda %45lik hücum yüzdesi yakalayan (22/49) sarı lacivertliler, rakibini bu alanda da paralize etmiş oldu.

İkinci sette oyun başa baş giderken Fedorovtsevanın ortaya çıkıp 6:0lık seriye ön ayak olması, üçüncü sette kritik anları hücumda mükemmel oynayan De Souzanın maçın oyuncusu ödülünü kazanması, ortaya olan ihtiyacı minimuma indirmiş olabilir. Ancak bu faktörlerin etkisinin azaldığı ve yıkıcı servislerin seyrekleştiği bir anda orta hücumları Fenerbahçe Opet için kilidi açan anahtar pozisyonunda olacaktır. Bu nedenle ikinci maçta ortayı daha fazla kullanmak şart.

Son 5 yılın en ağır mağlubiyetini alan Imoco Coneglianoda başta takımın en büyük hücum silahı Isabelle Haakın dökülmesi, köşelerde kapasitesi sınırlı Kelsey Cook ve Plummerın da beklenenden düşük oynamasına neden oldu. Ortalardan istediğini alan Milli takımımızın yeni baş antrenörü Daniele Santarelli, rövanşta servislerini biraz daha güçlendirip bloktan defansa geçiş oyununu geliştirmeye çalışacak. İtalyançalıştırıcının turu geçmek için ihtiyacı olan bir başka unsur ise temsilcimizin rövanşta bugünkü gibi servis atmaması olacak ki, Santarellinin elinde bu iş için duadan başka bir araç yok.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.