Francia, Eczacıbaşı-Zentiva’da

Dünyanın en başarılı smaçörlerinden ve voleybol kariyerinde; Küba Milli Takımı’yla iki olimpiyat, iki dünya, iki Dünya Grand Prix, bir de Dünya Kupası şampiyonluğu, uzun yıllardır kadrosunda yer aldığı Perugia Takımı’yla iki Avrupa Şampiyonlar Ligi, iki de CEV Kupası şampiyonluğu bulunduran Francia ile bir yıllık sözleşme imzalandı.
 
Voleybola dokuz yaşında Küba’da başlayan ve uzun süre Küba Milli Takımı’nda oynayan Mirka Francia, 1999 Dünya Kupası’nda “En İyi Blokör”, 2008 Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde “En İyi Smaçör” seçildi. İlk kez 1998’de İtalya’da Romanelli Firenze’ye transfer olan Francia, bir yıl sonra İtalya’nın en iyi takımlarından Perugia’ya geçti. 1999’dan 2008 yılına kadar, Perugia’da oynayan ve takımın kaptanlığına kadar yükselen Mirka Francia, bu sezon Eczacıbaşı-Zentiva A Bayan Voleybol Takımı forması giyecek.
 
Uzun yıllar oynadığı Perugia Takımı’ndan sonra köklü ve başarılı bir geçmişe sahip, gelenekleri olan bir kulübe gelmekten dolayı mutlu olduğunu belirten Mirka Francia “Yeni takımım Eczacıbaşı-Zentiva’da ciddi sorumluluklarımın olduğunun ve benden beklenenlerin farkındayım. Hep birlikte güzel başarılara imza atacağımıza ve burada çok mutlu bir sezon geçireceğime inanıyorum. Antrenörümüz Giuseppe Cuccarini’yi tanıyor olmamın da Eczacıbaşı-Zentiva’ya gelmemde etkisi var” dedi. Yepyeni bir şehir ve ülkeye geldiğini, Türkiye’nin de İtalya gibi tarihi olan bir ülke olduğunu belirten Francia, İstanbul’u ve Türkiye’yi çok merak ettiğini, tanımak istediğini söyledi.
 
Mirka Francia’nın iyi hücum ve iyi blok yapan, çok başarılı bir voleybolcu olduğunu söyleyen Eczacıbaşı-Zentiva A Bayan Voleybol Takımı Teknik Direktörü Giuseppe Cuccarini “Dünyanın sayılı voleybolcularının yetiştiği Küba’dan gelen ve yıllardır voleybolun en iyi liglerinden İtalya’da, Perugia’nın vazgeçilmez smaçörlerinden biri olan Francia ile Takımımız’ın ortak hedefleri için, birlikte mücadele verecek olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Uluslararası deneyim ve becerisiyle Mirka Francia’nın Takımımız’a büyük katkısı olacaktır” dedi. 
 
Eczacıbaşı Spor Kulübü Menajeri Selcan Teoman “Kulübümüz, takımımız ve voleybol severlere en iyi dünya starlarından birini getirmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Küba Milli Takımı’ndan sonra uzun yıllar Perugia’da oynayan ve büyük başarılar elde eden Francia deneyimi ve üstün performansıyla Eczacıbaşı-Zentiva’ya büyük katkılarda bulunacaktır” dedi. Teoman, dünya çapındaki oyuncular sayesinde Türk voleybolunun çok önemli ivme kazanacağını ve önce Avrupa’da sonra dünyada önemli başarılar elde edeceklerine inandıklarını söyledi.
 
Mirka Francia Vasconcelos kimdir?
14 Şubat 1975, Villa Clara/Küba doğumlu olan Mirka Francia Vasconcelos, voleybola dokuz yaşında “Empeza jugar”da başladı. Uzun süre Küba ulusal takımında oynadı ve bu takımla iki olimpiyat (1996 Atlanta ve 2000 Sidney), iki dünya şampiyonluğu (1994 ve 1998) yaşadı. 1993 ve 2000’de Dünya Grand Prix’de, 1999 Dünya Kupası’nda şampiyonluk, 1994, 1996 ve 1997’de Dünya Grand Prix’de ikincilik, 1995 ve 1998 yıllarında üçüncülük elde etti.
 
1998 yılında İtalyan A2 takımı Romanelli Firenze’ye transfer oldu, bir yıl sonra A1 takımı Perugia’ya geçti. 1999’dan 2008’e kadar Perugia’da oynayan ve takımın kaptanlığına kadar yükselen Francia, Perugia ile birlikte, 2006 ve 2008’de Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, 2005 ve 2007’de CEV Kupası şampiyonluklarını kazandı. 2000-2001 sezonunda voleybola ara veren Francia, 2004 yılında evlenerek İtalyan uyruğuna geçti, ancak İtalyan ulusal takımının formasını giymeyi reddetti. Daniel adında bir oğlu olan 184 cm boyundaki başarılı smaçör Mirka Francia Vasconcelos, 2008-2009 sezonunda Eczacıbaşı-Zentiva’da oynayacak.


Haberi Paylaş

Comments are closed.