Gabi: “Rüyalarım gerçek oldu”

Temsilcimiz VakıfBank, 2021 FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı altın madalyayla tamamlayarak dördüncü Dünya şampiyonluğunu kazandı. Vakıfbank’ın Brezilyalı yıldızı Gabi Guimaraes ise turnuvada “En İyi Smaçör” ödülüne layık görüldü. Dünya Kulüpler Şampiyonası’ndaki dördüncü finalini oynayan ve ilk şampiyonluğunu yaşayan Gabi, turnuva ile şampiyonluğa ilişkin görüşlerini Voleybolun Sesi’ne anlattı.

Öncelikle tebrikler Gabi, 2021 FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı altın madalyayla tamamladınız. Dünya şampiyonu olmak nasıl bir duygu, neler hissediyorsun?

İlk olarak takımımla gurur duyuyorum ve bireysel olarak da rüyalarımın gerçek olduğunu söyleyebilirim. VakıfBank’ta olmak ve burada başarılar elde etmek benim için bir hayaldi. Buradaki üçüncü sezonum ve geçen Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda Imoco Volley Conegliano’ya yarı finalde kaybetmiştik bu yüzden de bu turnuvada bizim yarım kalmış bir hikayemiz vardı. Şimdi takım olarak şampiyonluğa ulaştığımız için çok mutluyum. Kısaca dediğim gibi Dünya şampiyonu olarak hayallerimi gerçekleştirdim.

Özellikle karar setinde smaç vururken veya servis atarken neler düşünüyordun, bu baskıyla nasıl başa çıktın?

Tabii ki karar setinde üzerinde çok büyük bir baskı oluyor. Imoco ile maçlarımız artık gerçek bir klasik haline geldi, herkes bu maçları merakla bekliyor. Bana göre de final karşılaşmasında bir kez daha dünyanın en iyi iki takımı karşı karşıya geldi. Tabii ki bu baskının olacağını tahmin edebiliyorsunuz bu yüzden de maçtan önce bu konuda elimizden gelenin en iyisi olacak şekilde bir hazırlık yapıyoruz. Maç başladığında da her türlü senaryoya karşı daha önceden hazırlıklı oluyoruz ve maça hazır olduğumuzu hissediyoruz. Takım arkadaşlarınıza baktığınızda ve herkesin görevini yaptığını gördüğünüzde sizin üzerinizdeki baskı da azalıyor. Ben de en iyi oyunumu ortaya koymaya çalışıyorum. Giovanni ve tüm ekibin de bizim için her zaman emek vermesi önemli bir etken. Ayrıca maç esnasında da binlerce insanın sizi desteklediğini görmek çok rahatlatıcı bir durum, bu yüzden Türkiye Voleybol Federasyonu’na da çok teşekkür ediyorum, bizim için güzel bir ortam oluşturmuşlar.

Kalabalığı gördüğünde ve tezahüratları duyduğunda aklından neler geçti?

Çok ama çok mutlu oldum. Pandemi sebebiyle zamandır bu kadar kalabalık bir taraftarın önünde maç yapamamıştık. Başarabileceğimize inanan ve maç boyunca desteği hiç bırakmayan seyircileri görmek beni çok mutlu etti. Voleybolu sahada altı kişi olarak oynuyoruz ama sahanın dışındaki taraftarlarımızın desteğini de sanki yedinci oyuncumuz gibi gördüm. Bu ekstra enerji aynı zamanda şampiyonluğun anahtarıydı, bize bu baskıyla baş etme gücü verdi ve Imoco’dan daha iyi bir oyun oynamamızda çok yardımcı oldu.

Bireysel performansın hakkında ne düşünüyorsun, turnuvada “En İyi Smaçör” seçilmek sana neler hissettirdi?

Tabii ki bunun için çok mutluyum, daha önce başka da bireysel ödüller aldım ama böylesine güçlü ve özel bir takımın bir parçası olduğunuzda işler çok daha kolay hale geliyor. Bu yüzden de turnuva boyunca iyi bir performans gösterdiğim için mutluyum ama bu hem takım arkadaşlarım hem de tüm ekip sayesinde gerçekleşti. Bu yüzden bu ödül yalnızca benim değil, tüm ekibin başarısının bir ürünü.

 

Haberi Paylaş

Comments are closed.