“Hepimiz formalarımızın arkasında birer insanız ve problemlerimiz var”

Arjantin Erkek Voleybol Milli Takımı’nın kaptanlığını yapan ve İtalya Ligi’nin kuvvetli ekiplerinden Lube Civitanova forması giyen başarılı pasör Luciano De Cecco, Tokyo 2020 sürecindeki mental sağlığıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Accion dergisine konuşan De Cecco: “Bir depresyon geçirdim, çok fazla insan bilmiyor. Turnuvaları soğukkanlılıkla oynardım, sonra eve gider, ışıkları kapatıp yatar ve hiçbir şey yapmadan sadece film izlerdim. Klinik depresyon bu mu bilmiyorum, ancak kendinizi hedeflerinize ulaşmak için çok fazla zorladığınızdan içinde bulunduğunuz her durumun size ağır geldiği ve modunuzu oldukça düşürdüğü bir dönem olduğunu biliyorum. Bu dikkatten kaçmamalı, çünkü kimse diğer insanların nasıl bir cehennem yaşıyor olabileceğini bilemez, insanların televizyonda sizi görüp de ‘Oh, Luciano’ya bakın!’ dediği o ana kadar saha dışında neler olup bittiğini bilemez. Hepimiz formalarımızın arkasında birer insanız ve problemlerimiz var. Bunu kendi kendimize itiraf edip bize yardım edilmesine izin vermeliyiz.” dedi.

Sporcular arasında psikolojik hastalıklar geçirenlerin oranı araştırmalara göre oldukça yüksek: British Journal of Sports Medicine adlı bilimsel dergiye göre sporcuların yüzde 34’ü anksiyete ya da depresyondan muzdarip.

Dergide yer alan habere göre atletler; aynı De Cecco gibi, mental sağlık hakkında açıkça konuşmaya başlarlarsa sporcuların birer makine olmadığı ve görünürlüklerinin onlardan talep edilen yüksek performansın yarattığı baskıdan etkilendiklerinin ayırdına varılabilir.

Kaynak: tiempoar.com.ar

Haberi Paylaş

Comments are closed.