Japonya’ya yenilen Türkiye ilk haftayı 6 puanla kapattı

2013 FIVB Dünya Grand Prix C Grubunun son maçında Türkiye’yi 3-1 yenen Japonya, ilk haftayı namağlup tamamladı.

Müthiş bir mücadeleyle başlayan grup liderliği mücadelesinde Millilerimiz ilk bölümü daha az hatayla oynadı ve ilk araya 8:7 önde girdi. Oyunun ortalarına doğru her iki takım da kritik hatalar yapınca üstünlük iki ekip arasında gidip geldi, buna karşılık ikinci teknik molada da Türkiye’nin üstünlüğü vardı. Ancak son bölümlerde yorulan oyuncularımız oyunu gittikçe hızlandıran Japonya’ya cevap veremedi ve antrenör Massimo Barbolini’nin yaptığı tüm değişikliklere rağmen konuk takım seti 21:25 kazanmayı başardı.

İkinci sete müthiş başlayan Filenin Sultanları 4:0 öne geçse de toparlanan Japonya 5’te eşitliği sağladı, ilk teknik molaya da önde girdi 6:8. İlk sette olduğu gibi üstünlük sürekli el değiştirirken her iki antrenörün set sonunda yaptığı hamleler durumu değiştirmedi. Son ana kadar inanılmaz bir çekişmeye sahne olan seti son anda ürettiği hücum ve blok sayılarıyla 28:30 konuk takım kazandı.

Üçüncü sete de iyi başlayan Millilerimiz, ilk teknik molayı 8:5 önde geçtikten sonra önceki sette yaptığı hataları tekrarlamadı ve farkı gittikçe açmaya başladı. 14:10’te ikinci molasını da kullanan Japon koç Masayoshi Manabe oyuncu değişikliklerine gitse de binlerce taraftarıyla bütünleşen Filenin Sultanları gevşemedi bu bölümü 25:18 kazandı.

Kaybettiği setin ardından dördüncü sette daha dikkatli bir oyun ortaya koyan konuk ekip, basit hata sayısını azaltarak 6:10 öne geçtikten sonra bir daha arkasına bakmadı. 12:16 önde geçtiği ikinci aranın ardından farkı daha da açarak seti 18:25 kazanan Japonya, maçı da 1-3 kazanarak ilk haftayı namağlup tamamladı.

Fotoğraflar için tıklayınız…

TÜRKİYE – JAPONYA: 1-3

Salon: TVF Başkent

Hakemler: Janpen Jirakakul(THA), Ali Fadılı(MAR)

Türkiye: Gözde, Bahar, Neslihan, Seda, Büşra, Naz, Gizem(L), Güldeniz, Ergül, Neriman, Özge

Japonya: Otake, Miyashita, Kimura, Iwasaka, Shinnabe, Ebata, Zayasu(L), Ishida, Ishii, Hashimoto, Nagaoka

Setler: 21-25, 28-30, 25-18, 18-25

Süre: 112 dakika (25-35-26-26)

 

A Bayan Milli Takımımızın Kaptanı Neslihan Darnel ise “ Bugün kaybetmiş olmamıza rağmen,  ben maçta iyi bir performans sergilediğimizi düşünüyorum. Çok sayıda uzun ralliler oynandı. Onlardan sayı almayı başarsaydık daha farklı olabilirdi. Bugün burada olup bize destek veren seyirciye çok teşekkür ediyorum. Artık diğer haftalarda oynayacağımız maçlara hazırlanacağız” dedi.

C Grubu’nda bugün (4 Ağustos) oynanan son maçın ardından puan durumu da şu şekilde;

#   TAKIMLAR O G M       AS      VS    PUAN

1    Japonya 3 3 0 9 1 9

2    Türkiye 3 2 1 7 3 6

3    Tayland 3 1 2 3 6 3

4    Cezayir 3 0 3 0 9 0

FIVB Dünya Grand Prix’inin ikinci ayağında; Arjantin, Çin ve Çek Cumhuriyeti ile I Grubu´nda mücadele edecek olan A Bayan Milli Takımımız, müsabakalarını 9-11 Ağustos´ta Hong Kong´ta oynayacak.

Üçüncü ayakta ise İtalya, Cezayir ve Dominik Cumhuriyeti ile O Grubu´nda yer alacak olan Bayan Milli Takımımız, maçlarını 16-18 Ağustos tarihlerinde Tayvan´da oynayacak.

Grand Prix´inin finali ise 28 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde Japonya´nın Sapporo kentinde düzenlenecek.

 Haberi Paylaş