Kızım sana söylüyorum…

Böyle de düşünmeye devam ediyorum. Ama dün diğer internet sitelerini gezerken Dünya Ağabey’in neden böyle hissettiğini çok daha iyi anladım.

Kendimiz adına farklıyız derken hem kendi yaptıklarımızdan hem de karşılaştırıldıklarımızdan bahsetmek gerekiyor. Öncelikle biz voleybol için ne yapmak istediğimize karar verdik. Yola, haber sitesi olarak çıktık ve böyle de devam etme kararı aldık. Formatımız bu işe başlarken belliydi. Voleybolun haber sitesi olmak.

Filemagazin olarak öncelikli hedefimiz kendi haberlerimizi yaratmak. Bunun için fazlaca mesai harcıyoruz. Nerden ne haber çıkartabilir, ne yapabiliriz, voleybolla ilgili bir konuyu nasıl işleyebiliriz diyoruz.

Son Olimpiyat ön elemesinde Çinli antrenör ile yaptığımız kısa söyleşi bunun en yakın ve en güzel örneği.

Bu haberlere ulaşabilmek, farklı haberleri yakalamak için de camia içinde herkesle bağlantı içinde olmaya çalışıyoruz.

Kendi çabamız dışında ise voleybolla ilgili çok fazla haber kaynağı olmadığı için bizim voleybol haberleri ile ilgili takip ettiğimiz kaynaklar Anadolu Ajansı, DHA, İHA gibi haber ajanslarına üye olan internet siteleri.

Ajanslardan geçen haberler herkesin takip ettiği haberler olduğu için ne yazık ki o haberler herkes tarafından aynı şekilde kullanılıyor. Bu özellikle lig maçlarında karşılaştığımız sorun. İstanbul dışındaki maçları birebir takip edemediğimiz için içine yorum yazma şansımız yok. Biz o zaman Anadolu Ajansı’na üye olmuş internet sitelerinden bu haberleri almak durumunda kalıyoruz. Yer vermeyelim dediğimiz haberler için de Dünya ağabey ve onun gibi düşünenlerin aksine başka bir kesim de ‘şu sitede bu haber var sen niye bu haberi koymadın bakalım’ diye telefon edebiliyorlar.

Ajans haberlerini olduğu gibi kullanmamızın nedeni yine kendi sitemiz adına söylüyorum etik anlayışı. Başka sitelerde ne yazık ki böyle bir anlayış bulunmuyor.

İşte Dünya ağabeye hak verdiğim nokta burası. Neden her site aynı haberi kullanıyor diye baktığınızda ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor. Siz bir haber için uğraş veriyorsunuz kaynaklarınızdan edindiğiniz bilgileri uğraşıp haber yapıyorsunuz. Aradan yarım saat geçmeden bir de bakıyorsunuz başka siteler haberleri almış çok da güzel kullanmış. Biz her haberi kendimiz elimizde olanlarla yetinip ya da kendi çabamızla geliştirmeye çalışırken diğerleri bizim emeğimizi kullanıyor. Bu da sizlere kadar aynı konuların aynı haberlerin gelmesinin baş nedenlerinden.

Yine başka bir neden daha. Basındaki arkadaşlarla oturmuş muhabbet ediyoruz hep beraber. İçimizden biri bir şeye dikkat etmiş bunu diğer arkadaşlarıyla paylaşıyor. Çok değil 10 yıl önce olsa o konu kimden çıksa o değerlendirirdi. Kimse de onun konusunu alıp yazmazdı. Şimdi bir konu konuşuluyor olayı takip eden kişi kendi köşesinde yazmaya fırsat bulamadan o gün konuşmaları dinleyen başka biri kendi dikkat etmiş de haberi yakalamış gibi yazıyor.

Bir de yine voleybolun internet siteleri biz de yazan ağabeylerimize ‘gel bizde de yaz’ deyince siteler iyice kendilerini tekrarlamış oluyor.

Bütün bunların yaşandığı voleybol basınının iç yüzünde de ne yazık ki bunlar olabiliyor. Sevgili Dünya ağabeyimizin fikirleri kulağımıza her zaman küpe olacak. Kendimizi daha da geliştirmek için her türlü eleştiriye ben ve filemagazin ekibi olarak açığız.

Sultanlar Almanya’da

Ankara’da oynadığımız Olimpiyat Oyunları ön eleme maçlarıyla ilgili çok derin konulara girmeyeceğim. Çünkü herkes bu konularda fazlaca yorum yaptı yapmaya da devam ediyor. Ben sadece Milli takımın geleceği açısından her genç oyuncumuza değer vermemiz gerektiğini söylüyorum. İtalyan Chiappini elindeki potansiyeli kullanabilirse 2003 yılındaki başarı gelecek yıllarda yine yaşanabilir. Herkese voleybol dolu günler….


Haberi Paylaş

Comments are closed.