’’Mevcut kanun tam uygulanmıyor’’

Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, mevcut kanunun tam olarak uygulanmadığını bu nedenle de yeni yasa arayışı içinde olduklarını söyledi.

’’Spor Kulüplerinin Sorunları ile Sporda Şiddet Sorununun Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’’, AK Parti İstanbul Milletvekili Nazım Ekren başkanlığında toplandı.

Toplantıda sunum yapan federasyon başkanı Karabıyık, Spor Kulüpleri Yasası’nın hemen bir an önce çıkartılması gerektiğine dikkati çekerek, ’’Mevcut kanun tam olarak uygulanmıyor. Tam uygulanamadığı için yeni yasa arayışı içindeyiz. Yasanın adı ’Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi’ ise bizim görüşümüz hiç alınmadı’’ dedi.

Türkiye’de faal futbolcu sayısının Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü verilerine göre 466 bin 445 ve toplamda da 711 bin 919 olduğunu belirten Karabıyık, bunun da nüfusa oranının binde 9 olduğunu söyledi.

Karabıyık, şöyle devam etti:
’’Almanya, Hollanda ve İtalya’da ise faal sporcu sayısının nüfusa oranı yüzde 24’tir. Şu anda 10 bin 370 kulüp var. İdari ve mali anlamda özerklik çok önemlidir. 2006 yılında bütçemiz 3 milyon TL, 2010 yılında ise 30 milyon TL olmuştur. 2006 yılında 1,5 milyon TL borçla aldığımız federasyonumuzda bugün gelinen nokta budur. Anayasa Mahkemesi’nde özerklik tehlike içindedir. Spor yapma çağındaki nüfusumuz, Avrupa’da olimpiyat müdavimi olan pek çok ülkenin genel nüfusuna yakın ve misliyle fazladır.’’

Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, başarısız olanın teşkilat değil, sistem olduğunu savunarak, ’’En önce eğitim sistemi sporu ne kadar yönlendiriyor. Bunu tartışmak lazım. Spor Kulüpleri Yasası hemen çıkartılmalıdır. Yapılan bir kamuoyu araştırmasında, sporda şiddete medya yüzde 35’lik oranıyla ilk sırada yer alırken, siyasiler ise yüzde 4 ile son sırada bulunuyor. Özel güvenlik sistemi içinde futbol ve diğer branşlar ayrılmalıdır. Futbolda faaliyeti bulunan kulüplerin, basketbol, voleybol ve hentbol maçlarında olay ve çirkin tezahürata rastlanabiliyor’’ diyerek sunumunu tamamladı.

Federasyon başkanı Karabıyık, sunumunun ardından salonda yer alan komisyon üyelerinin görüşlerini ve sorularını dinledi.

CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu’nun ’’Özel güvenlik şirketleriyle federasyon olarak anlaşma yapmanız durumunda mevcut durumdaki sorun giderilebilir mi?’’ şeklindeki sorusuna Karabıyık, ’’Bizim federasyon olarak üst düzey taşra teşkilatımız yok. Tedbiri kim alacak? Taşra teşkilatı olmayan bir federasyon için bu çok zor. Şu anda 400 adet kulübümüz var. Kimi giderlerin yanı sıra özel güvenlik görevlilerinin ücretini de kulüplerden istersek, o zaman onların ortaya çıkışını zorlaştırırız’’ diyerek yanıtladı.

MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak ise Anayasa Mahkemesi’nde bekleyen ve 19 Mart 2011’de yasal boşluğa düşecek olan özerkliği engellemek için bekleyen her iki yasayı da birlikte görüşebileceklerini söyledi.

AK Parti İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi de göstermelik özel güvenlikle hiçbir şeyin önlenemeyeceğini ifade etti.

Toplantının sonunda konuşan komisyon başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Nazım Ekren, federasyon yetkililerinden konuyla ilgili bir rapor isterken, 17 ve 18 Aralık’ta Abant’ta yapılacak toplantıda da kendilerini görmek istediklerini iletti.


Haberi Paylaş