Mücadelenin ödülünü aldı

Fenerbahçe HDI Sigorta ile Ziraat Bankkart arasında oynanan son maçlar, bugünkü mücadelenin de son derece çekişmeli geçeceğinin bir işaretiydi adeta. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile sahada adeta savaşan sarı lacivertliler, maçı beklenenden daha rahat kazandı sevgili voleybolseverler.

Hamleler işe yaradı

Maça rakibinden daha iyi servis atarak başlayan sarı lacivertliler, Ankara ekibini oyuna sokmayarak Alexandre Ferreira’nın liderliğinde farkı yakalamıştı. Ahmet Tümer-Emre Savaş ikilisinin %100(5/5) ile hücum etmesine takımın lokomotifi konumundaki Yacine Louati’nin de katılması, geç açılan Ziraat Bankkart’a seti kazanma şansı vermedi.

İkinci sette konuk takım için her şey çok güzel başlamıştı. 3:11’lik skor, erken bir beraberliğe işaret ediyordu. Ancak Ferreira-Kaan Gürbüz ikilisini İzzet Ünver-Nikola Meljanac ile değiştiren Kerem Eryılmaz, takımını adeta ölüm uykusundan uyandırmış oldu. O ana dek vurduğu toplar adeta duvardan geri dönerken oyuna giren taze kanla coşan Fenerbahçe HDI Sigorta, bu düzey bir maçta erkek voleybolunda pek rastlanmayacak şekilde 10:1’lik bir seriye imza attı. Meljanac-Ünver ikilisi, takımın setteki 14 sayısına ( 9/13H, %69, 2Srv. 3B-Takımın sette ürettiği toplam sayı) imza attı ve sarı lacivertliler seti böyle kazandı.

Sahanın en iyi iki oyuncusu olan Louati-Tümer’in çabası, geri kalanların çok düşük katkısı nedeniyle üçüncü setin kazanılmasına yetmedi. Ancak dördüncü sette rakibini paralize ederek seyircisine voleybol şov izlettiren Fenerbahçe HDI Sigorta, yalnızca seriyi eşitlemekle kalmadı, serideki psikolojik üstünlüğü de ele geçirmiş oldu.

Meljanac’ın Türkiye’deki en iyi maçını bugün oynadığını söylemek yanlış olmaz. Ancak özel bir parantez açılması gereken bir oyuncu varsa, o da genç Ahmet Tümer olmalı. Saeid Marouf’un en doğru anlarda devreye soktuğu Tümer, %92 ile (12/13) hücum ederek toplamda 14 sayıya imza attı ve bugünkü maçın en iyi oyuncusu oldu.

Bir sonraki maça zihinsel hazırlık şart

Ziraat Bankkart’ın belirli dönemler haricindeki görüntüsü, son şampiyon hüviyetinden oldukça uzaktı. Martin Atanasov ve Wouter Ter Maat’ın kendi standartlarının altındaki oyunu, 38 yaşındaki Osmany Juantorena’nın eski günlerini mumla aratan voleybolu ile birleşince Ankara temsilcisinin kazanması gerçekten mucizelere bağlı olacaktı. Köşe oyuncularının bu tarz bir performans gösterdiği üst düzey bir maçta Bedirhan Bülbül-Faik Samet Güneş ikilisinin mükemmele yakın oyunu elbette kazandırmaya yetmeyecekti.

Bugünkü maçtan çokça ders çıkarması gerekecek Ziraat Bankkart için göze çarpan en önemli unsurlar;

  • Yüksek bir oyuncu olarak zor topları sayıya dönüştürmesiyle tanınan Ter Maat’ın neden ısrarla alçak paslarla belenmeye çalışıldığı. (Hollandalı pasör çaprazı filenin 40-50 cm. üzerindeki topları zaman zaman öldürdüyse de bu hızlı pas ısrarı nedeniyle alışılmadık hatalara imza attı. Ter Maat gibi bir oyuncuyu hızlandırmaya çalışmak yerine kendi yeteneklerini sergileyeceği paslarla buluşturmak daha verimli olacaktır.)
  • Sağına-soluna gelen servislere uzanmaya dahi mecali kalmayan, bu nedenle dışarı gider beklentisiyle sürekli içeri düşmesine müsaade eden Juantorena yerine, oyuna girdiği anlarda pozitif bir görünüm sergileyen Bennie Tuinstra’nın neden daha fazla süre almadığı,
  • İkinci sette her şey doğru iken nasıl olup da 10:1’lik bir seriyi durduramadığı.
  • Ahmet Tümer’in orta hücumlarında hep aynı noktayı (4-5 numara arası 3 metre ile yan çizginin buluştuğu yer civarı) hedeflerken neden bu noktaya defansın bir türlü yapılamadığı,
  • 4 numaradan vurmasında hiçbir sıkıntı olmayan Ter Maat’ın -hele de filenin 50 cm. üzerinden vuracakken- neden ille de 2 numaraya kaçırılmaya çalışıldığı,
  • Marouf’un göstere göstere attığı ve filenin hemen üzerindeki ikinci toplara neden blok çıkılmadığı,
  • Sahanın 1-1.5 metre içerisine hızlı ya da yavaş düşen servisler bırakılırken neden bariz bir şekilde auta giden toplara müdahale edildiği olacaktır.

Ancak Ziraat Bankkart adına yapılması gereken en önemli hazırlık, yukarıda yazılı hataların getirdiği mağlubiyet ve yıkım şeklinde geçen son setin psikolojik etkisini ortadan kaldırmak olacaktır.

Nazarlık denilebilir

Nurper Özbar-Tuncay Sevim ikilisi, mücadele seviyesi inanılmaz yüksek maçı çok iyi bir şekilde yönetti. Saha içi-dışı unsurların dahil edildiği itirazlara ve bazı oyuncuların anlamsız ısrarlarına karşın, kartlara fazla başvurmadan, güven tesis etmek suretiyle bu zor maçtan alınlarının akıyla çıktılar. Bütün bunların yanı sıra ikinci setin hemen başında Ziraat Bankkart’lı oyuncuların yaptığı dublajda topun iki elle farklı zamanlarda oynanmasının gözden kaçırılması ve set sonunda Fenerbahçe HDI Sigorta’nın yapmak istediği oyuncu değişikliğine izin verilmemesi, nazarlık olarak adlandırılabilir. Bu noktada sarı lacivertli oyuncuların ve kenar yönetiminin isyana varan itirazlarını anlamak çok zor. Zira Caner Pekşen servis için Ahmet Tümer yerine girmiş, ralli sonrasında da oyundan çıkmış olacaktı. Hakemlerin hata yaparak dahi olsa değişikliğe izin vermemesi, sahadaki formasyonu etkilemedi. Yalnızca Tümer yerine Pekşen libero ile değişti ve set o rallide noktalandı.

Üçüncü sette skor 9:12 iken Ahmet Tümer’in bloktan inişi esnasında bir elinin fileyi yaklaşık 10-15 cm. itmesini görememek, çok da kabul edilebilir bir şey değil. Neyse ki GDS devreye girdi ve hak yerini bulmuş oldu.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.