Mustafa Koç: “Halkbank camiası müsterih olsun”

Mustafa Koç, orta oyuncu pozisyonunda Türkiye’nin elit sporcularından. Türk Erkek Voleybol Milli Takımı’nın en önemli simalarından. Sporculuğu yanında sosyal yaşamda aktif, okumayı yazmayı seven; hayata dair görüşleri olan, camiada sevilen bir voleybolcu. Başarma odaklı, emeğini esirgemeyen ama centilmen… Bu haliyle de Halkbank felsefesine uygun bir sporcu. Bu sezon Halkbank’a katıldı. Bu senenin Halkbank’ının bir parçası olarak elinden geleni yaparken sportif katkılarının yan ısıra katma değer de yaratıyor. Yakın dönem Türkiye tarihine meraklı, Cumhuriyet değerlerini sahiplenen Mustafa Koç, Cumhuriyet’in ilan edildiği Birinci Meclis binasında yapılan söyleşinin konuğu oldu..

Halkbank’ı hedefleri olan köklü bir kulüp olduğu için tercih ettiğini söyleyen Mustafa Kaç, ailesi ile birlikte farklı bir şehirde, farklı bir ekiple yeni heyecanlar yaşamak adına Halkbank ve Ankara’yı seçtiğini dile getirdi. Milli yıldız, Halkbank çatısı altında beklediğinden fazlasını bulduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Takım olarak her birimiz tamamen başarıya odaklanmış durumdayız. Antrenmanlarda tüm sporcular elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıp sınırlarını zorluyor. Baştan sonra mutlu ve uyumlu bir ekibiz.”

“Kreatif voleybol oynayarak liderlik pozisyonunu yakaladınız. Bunun açılımını yapar mısın?” sorusuna Koç’un yanıtı şöyle oldu:

“Yaz döneminden bu yana sıkı bir programda çalışıyoruz; çok sert olduğu kadar verimli bir hazırlık dönemi geçirdik. Bu bize uyum ve güç sağlamasının yanında kolej takımı havası yaratma şansı verdi. Verdiğimiz emeklerin, döktüğümüz terin karşılığını lig mücadelesinde namağlup lider olarak aldık. Avrupa’da yenilgisiz ilerliyoruz. Elbette yerimizi korumak için ilk yarıdakinden çok daha fazla efor harcamamız gerekecek.”

Rekabet sporcuyu geliştirir

Hedeflerinin yarıştıkları kulvarlarda kupalara talip olmak ve kazanmak olduğunu belirten Mustafa Koç, “Bu da belli yoğunluk ve daha fazla emek gerektiriyor. Fiziksel ve mental olarak biz buna hazır olacağız. Kulübün misyon ve vizyonu açık. Halkbank çatısı altındaki her sporcu bu bilinçle hazırlanacak, sahaya bu bilinçle çıkacaktır. Tabii olimpik ruha sahip atletler olarak mücadelemizi o şekilde vereceğiz. Camiamızın müsterih olmasını temenni ederim.” diye konuştu.

Halkbank’ta, senin pozisyonunda oynayan başarılı isimler var. Onlarla forma rekabetine girmek, sana ve kulübe ne gibi katkılar yapıyor?
Takımda aynı pozisyonda oynayan kaliteli isimle bulunduğuna dikkat çeken milli orta oyuncu başarının konfor alanından çıkıldığında geleceğini ifade etti. Koç, “Dolayısıyla rekabet güzeldir, geliştirir. Birbirimizle sürekli rekabet içindeyiz. Bu da kendi sınırlarını zorlama, bunu yaparken de gelişmeni sağlıyor. Kaliteli antrenman maça otomatik yansır. Saydıklarımın toplamı, kazanmak anlamına geliyor. İlk yarıda bu söylediklerimin tamamı gerçekleşti diyebilirim” dedi.

Altyapı sporun temeli

Tecrübeli oyuncunun Türkiye’deki erkek voleyboluna ait görüşleri de şöyle: “Milli takımımızı büyük bir potansiyel olarak görüyorum. Her dönem çok iyi jenerasyonlar çıkarabiliyoruz. Bize uygun bir sistemle tüm dünya ülkeleriyle mücadele edecek güce sahibiz. Zaten son birkaç yılda bunu ispat da ettik.”

Bağlı olarak sporda, özel olarak da voleybolda altyapının büyük bir önem taşıdığına vurgu yapan Mustafa Koç, “Altyapı bir evin temeli gibidir. Fiziksel ve düşünsel olarak adım adım ilerlemeni sağlar. Ben de sağlam bir altyapıdan çıkmış olmanın avantajlarını saha içinde ve dışında faydalarını yaşıyorum. Altyapı için yapılan projelere bütün kulüplerin eksiksiz destek vermesi voleybolumuzu bir adım öne taşıyacaktır.” diyerek sözlerine açıklık getirdi.

Ankara’da evimizdeyiz

Şu anda yaşadığı şehir olan Ankara beni ve ailemi bağrına bastı diyen deneyimli orta, “Ankara başkent ve bizim için farklı bir şehir. Fırsat buldukça burayı tanımaya çalışıyoruz. İçinde bulunduğumuz Birinci Meclis gibi yerler bizi mutlu ediyor. Bunun yanında, kulübün kapısından girdiğimden itibaren hiç yabancılık çekmedim, sağolsunlar. Zaten, yıllardır birbirimizi tanıyoruz, tek kelimeyle evimizdeyiz” diye konuştu.

Çağdaş bir insan olarak çevreye, israfa, iklim değişikliğine karşı duyarlı olduğunu da açıklayan Mustafa Koç, “Genel olarak çevreye duyarlı yaşamalı, bilinçli kullanım yapmak zorundayız. Bunu da kendi evimizden başlayarak yapabiliriz. Elektrik, su, kağıt gibi ürünlerde bilinçli tasarruflar enerji kaynaklarımızı koruyarak çevreye daha duyarlı bir şekilde yaşadığımızı gösterir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.