Nefesi yetmedi

Türk Hava Yolları ile Vakıfbank arasında oynanan play-off ilk maçı, her iki takımın da farklı karakterlere büründüğü anlar sonucunda 5 set süren bir mücadeleye dönüştü sevgili voleybol severler. Setlerde 2-1 öne geçmesine rağmen rakibinin hatalarından daha fazla yararlanamayan ev sahibi takım, evindeki maçtan eli boş ayrılmış oldu.

 Bu kaçışlar olmuyor

 Son zamanlarda çok rastladığımız klasik voleybolun dışına çıkan bir kaçış, bu maçta her iki takım tarafından da uygulandı. İki takımda da pasörler 1 numarada iken pasör çaprazları servis atıldıktan sonra hızla 2’ye kaçmaya çalıştı. Zira her iki takım da o anda 2 numarada bulunan Hanna Orthmann ve Gabriela Guimares’in 2 numaradan etkili hücum edemeyeceğini, 4 numarada daha verimli olacağını düşünüyordu. Bu kaçışlar arasındaki tek fark, Isabelle Haak’ın file dibinden, Kiera Van Ryk’ın ise arka oyuncuların arkasından 2 numaraya dolanması idi. Bu pozisyon için her iki takım adına ortak nokta ise pasörlerin uygun pozisyona gelme adına erken kaçarak pozisyon hatası yapması idi. Hakemler bunu görmezden gelmiş olabilir. Zira günümüz voleybolunda top servis atan oyuncunun elinden çıkınca kaçışlara göz yumuluyor. Ancak kural kitabı;

 “7.4.4 Servis vuruşundan sonra oyuncular her tarafa hareket edebilir ve kendi oyun alanlarında veya serbest bölgede herhangi bir pozisyon alabilirler.

 7.5.1 Eğer servis atan oyuncu tarafından topa vurulduğu anda herhangi bir oyuncu doğru pozisyonda değilse takım pozisyon hatası yapar. Bu durum, kurallara uygun olmayan bir oyuncu değişikliği ile oyun alanında yer alan bir oyuncu için de geçerlidir ve kurallara uygun olmayan oyuncu değişikliğinin sonuçları uygulanır.” şeklinde buyurmaktadır.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken, bu hatayı yapan takım bu hatadan ne denli yararlanmaktadır? sorusu olmalıdır.

 O Vakıf bu Vakıf mı?

 Son şampiyonda özellikle kaybedilen setler, alarm zillerinin yüksek sesle çaldığı anlardı. İlk set ortaları yeterince iyi kullanmayan pasör Cansu Özbay, Isabelle Haak’ı gereksiz yere fazla düşününce, İsveçli pasör çaprazı, takımın set boyunca yaptığı 38 hücumun 19’una imza attı. Ancak Haak, Kupa Volley finalinin son setindeki performansını gösteremeyince, THY setin kazananı oldu. Zira son haftaların kurtarıcısı Gabriela Guimares ve Michelle Bartsch-Hackley de sahada yoktu ilk sette.

Özbay’ın bu performansı ve rakibi bozmak yerine kendi takımını durduran hatalı plaseleri, Giovanni Guidetti’yi 2.sette Buket Gülübay tercihine sürükledi. Ancak Gülübay da oynadığı süre içerisinde kendisinden bekleneni veremedi.

Maça serviste Şeyma Ercan’ı hedefleyerek başlayan sarı siyahlılar, sonrasında maçın genelinde takımının en iyi oyuncularından olan Hanna Orthmann’ı hedefleyerek Alman smaçörün etkisini azaltmayı da başardı. Zira Orthmann, yalnızca servis çizgisinin gerisinden Vakıfbank’ın canını çok yakmakla kalmadı, hücumda da olumlu işlere imza attı. Ancak sarı siyahlıların etkili servislerine karşı o da çaresiz kaldı.

Bugün maçın kazanılmasında en fazla pay sahibi olan isim ise ABD’li smaçör Hackley oldu. Guimares ve Haak’ın vasatın oldukça altında bir oyun sergilediği maçta sahne alan deneyimli smaçör, oyunun her alanında takımını sırtlayan isim oldu. Zehra Güneş de sahanın parlayan yıldızlarındandı. Ancak milli orta oyuncunun kendi oyunu harici etmenlere odaklanması, Güneş’in daha da iyi olabilecek performansını düşürdü. Bunun detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Son haftaların yükselen bir diğer oyuncusu Aylin Acar ise bugün manşette çok sıkıntı yaşadı. Hücuma atacağı 2.top tercihlerinde pasörlerle yarışacak pas atma arayışına girip rakibe kolay sayılar hediye edince de yerini Ayça Aykaç’a kaptırdı ve maçı kenarda tamamladı.

Final setinde pas dağılımını olması gibi gerçekleştiren Özbay, hücumda 14 topun 5 tanesini orta oyuncularına yönlendirdi. 1 tanesi hariç çok iyi paslarda Vakıfbank %100 ile oynayıp 5 sayı (Güneş:4 Kübra Çalışkan:1) üretti. Böyle olunca takımın en önemli skor opsiyonu olan Haak’ın hücumda 0 çekmesi (0/5) ve Guimares’in eline top değmemesine rağmen sarı siyahlılar seti rahat kazanmayı başardı. Zira maçın yıldızı Hackley de %75 ile oynadı final setinde.

THY’nin ortası kayıp

Tıpkı Özbay gibi THY pasörü Lauren Carlini de pasör çaprazı Kiera Van Ryk’ı aşırı derecede kullandı. Kanadalı oyuncu kötü bir gününde olunca da ev sahibi ekibin en büyük skor opsiyonu çoğu zaman devre dışı kaldı.

Maçın genelinde iyi manşet geldiğinde dahi orta oyuncularını yeterince kullanmayan Carlini, yıllardır süren hastalık misali oyunu sadece köşelere yıktı. Maç genelinde takımının en iyilerinden olan Orthmann da tie-break hücumda 0 çekince (0/5) 14 topun yalnızca 1’ini ortaya yönlendiren ABD’li pasör, mağlubiyeti adeta davet etti. Maç genelinde aldığı birçok pas kötü olan Bahar Guidetti’ye final setinde giden top da çok kötüydü ve tahmin edeceğiniz üzere sayıya dönüşmedi.

Zaman zaman iyi paslar alan sahanın kolları en hızlı oyuncusu konumundaki Aslı Kalaç ise günün en iyilerindendi. Ancak 5 setlik maçta sadece 7 top alan milli oyuncunun bu performansı, maç kazandırmaya yetecek cinsten değildi.

Üst düzey verim alabileceği iki orta oyuncusu adeta pasifize edilmiş bir şekilde oynayan THY’nin buna rağmen 2 set alması dahi başarı olarak nitelendirilebilir. Elbette Vakıfbank’ın vasat altı performansı da bu iki sette önemli rol oynadı. THY’nin düşünmesi gereken, bu kadar fazla sayıda file önüne gelen topun neden orta oyuncular vasıtasıyla hızlı hücumlara dönüşmediği olmalıdır.

Taktik hamleler ön plandaydı

Birçok maçta görmediğimiz oranda taktik uygulamanın yaşandığı maçta göze çarpan bazıları;

– Vakıfbank’ta Meryem Boz’un servis için oyuna girip ilk sette Şeyma Ercan’ı iyi sıkıştırmasıydı ki, sarı siyahlılar bu turda rakibini yakaladı. Ancak 21:21’de gelen mola sonrası Ercan’ı çok iyi kapatan libero Ceren Önal, takımını canlandıran isim oldu.

– 3.sette kaybedeceğini anlayan Guidetti’nin Haak, Guimares ve Kübra’yı sahaya sürerek hem bu oyuncuları fiziksel-mental açıdan dinlendirmesi, hem de bir anlamda gözdağı vermesi

– Marcello Abbondanza’nın Polen Ünver’i servis için sahaya sürmesi

– Carlini yerine İrem Çor’u kullanması

– Orthmann arkada Ercan önde iken ikili değişiklik ile Ada Germen-Madison Rishel ikilisini kullanması, bu yolla hem öndeki zayıf smaçör yerine güçlüyü, hem de arkadaki smaçörü öne gelene dek dinlendirmesi oldu.

Oyununa odaklanması gerek

Ev sahibi takım hücumcuları, 3.sette çokça plase attı. Bu plaselerin hatalı vuruş olduğu konusunda en ısrarcı isim, milli orta oyuncu Zehra Güneş’ti. Kaptanı ya da kenardaki antrenörleri dahi itiraz etmezken Güneş, baş hakem Nurper Özbar’a vuruşların faul olduğu yolunda itirazda bulundu. Özbar, genç oyuncuyu hata olmadığı konusunda uyardı ve bunda kesinlikle haklıydı. Oyununa odaklanmak yerine rakibinin vuruşunda kalan Güneş, hemen ertesi pozisyonların birinde eline gelen uygun topu dışarı vurdu. Muhtemelen teknik ekip mensupları, Güneş’i bu konuda uyaracaktır. Zira genç oyuncunun düşünmediği, kendi takım arkadaşlarının da benzer plaseleri aynı şekilde kullanmasıydı.

Ayrıca bloktan kendi sahasında kalan topu acilen karşıya atma düşüncesindeki Güneş, bu durumda da sayıyı rakibine hediye etti. Çok benzer bir durumda sahasında tutması gereken topu gereksiz yere karşıya atan Orthmann da aynı hataya düştü ki, bu hataları gençliğin getirdiği tecrübesizliğe verebiliriz. Benzer pozisyonlarda topu sahasında tutarak pasörüne yönlendiren Hackley ve Guimares ise bu iki genç oyuncuya uygulamalı eğitim vermiş oldu bir anlamda.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem
kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

Comments are closed.