Paola Egonu: “Kadın sporu hala çok az umursanıyor”

İtalyan La Stampa gazetesine röportaj veren dünyaca ünlü İtalyan yıldız Paola Egonu, önemli açıklamalarda bulundu. Irkçılık, beden aşağılama (body shaming), cinsiyet ayrımcılığı gibi toplumsal ve sporun içinde kendilerine büyük yer bulan konulardaki fikirlerini ifade etmekten hiçbir zaman çekinmeyen başarılı sporcu, erkek ve kadın voleybolunun karşılaştırılması özelindeki fikirlerini de sakınmadı: “Bir erkek takımının olimpiyatlardaki performansı sonrasında sosyal medya kullanımının o takımın dikkatini dağıttığı asla söylenmezdi. Çünkü kadın sporu hala çok az umursanıyor, olduğu yerden aşağıda değerlendiriliyor; insanların yaklaşımı önyargılar ve klişelerle dolu. Halbuki şu anki takımım olan Conegliano’da kadın voleybolunda erkek voleyboluna göre çok daha zevkli bir oyun döndüğünü düşünüyorum.”

“Sadece süper kadın olduğumuz sürece başarımız konuşuluyor”

Saha içinde rakiple mücadele ederken aynı zamanda saha dışında bazı insanlara karşı savaş veriyormuş gibi hisseden Egonu, üst düzey sporcular ve İtalya kadın milli takımı üzerindeki baskıyla ilgili de konuştu: “Biz, makine gibi görülüyoruz. Her zaman çok iyi oynamalıyız, sadece süper kadın olduğumuz sürece başarılarımız konuşuluyor. Eğer düşerseniz ya yanlış bir tavrınız olduğunu söylerler ya da başarınız uzun sürmeyecek rastegele bir olguymuş gibi değerlendirilir. Bu çok saçma, hiçbir kariyer dikensiz bir yoldan oluşamaz. Yaptığınız her hatada ‘Ne kadar kolay bir fırsat kaçtı.’ lafını duyarsınız. Bu durumda da sporda artık kazanıp kaybetmezsiniz; ya kazanırsınız ya da Olimpiyatlarda acımasızca yorumlar yapan insanların takımımıza yaptıkları gibi bir katliama uğramış sayılırsınız. Ancak Olimpiyatlardan sonra Avrupa Şampiyonası’nı kazandık ve herkes bizimle gurur duydu. Benim zihnimde işler böyle yürümüyor.”

Kadın sporcuların uğraşması gereken bir diğer şey de vücutları hakkında yapılan yorumlar: “Bu konu yavaş yavaş daha iyiye gidiyor,” diyor Paola Egonu: “Uzun boylu olmak hala bir zorunluluk olarak görülse de sanki bir takım ideal ölçülerden oluşan bir kalıptan çıkmış sporculardan oluşurmuş gibi bir algı var. Ben şanslıydım, vücudum hakkında yorumlara maruz kalmadım ama aklımda yanlış davranışlardan oluşan bir koleksiyon var. Club Italia’da, henüz reşit değilken teknik ekipten birisinin bir arkadaşıma ‘O tişörtte nasıl nefes alıyorsun ki, bir sosise benziyorsun.’ dediğini duymuştum. Bu cümle hep aklımda kaldı, bu gibi cümlelerle insanlara zarar verirsiniz.”

“Bu sene kendimi yeni bir maceraya hazır hissediyorum”

Röportajın sonunda Egonu, ilk defa önümüzdeki sezonla ilgili fikirlerini açıkça belirtti. Sultanlar Ligi’nin en önemli ekiplerinden Vakıfbank’a gerçekleşmesi beklenen transferinden direkt olarak bahsetmese de Egonu, “Geçen seneki durumumla karşılaştırdığımda, bu sene kendimi yeni bir maceraya hazır hissediyorum. Ama şu an Conegliano’ya odaklanmış durumdayım.” şeklinde konuştu.

Kaynak: VolleyNews.it

Haberi Paylaş

Comments are closed.