Santarelli: “Uzun yolda sadece ilk adımım”

A Milli Kadın Voleybol Takımımız, ABD’nin Teksas eyaletindeki Arlington kentinde oynanan 2023 FIVB Milletler Ligi’nin finalinde Çin’i 3-1 yenerek tarihinde ilk kez şampiyon oldu.

Tarihi zaferle Cumhuriyetimizin 100.Yılı’nda dünya sıralamasında da ilk basamağa çıkan Filenin Sultanları’nın başantrenörü Daniele Santarelli, karşılaşmanın ardından Polonya medyasından TVP Sport’a açıklamalarda bulundu.

Sara Kalisz’in, “Ellerinize bakıyorum, altından yapılmamışlar ve bir şekilde her şeyi altına çeviriyorlar. Bunu nasıl yapıyorsunuz? şeklindeki sorusunu Daniele Santarelli şöyle cevapladı: “Öncelikle kendimi çok yorgun ama mutlu hissettiğimi belirteyim. Harika iş çıkardık. Bir buçuk aylık işbirliğinden sonra buraya gelmek kolay olmadı. Ancak ilk turnuvada başarılı olduk. Bu takıma ve oyunculara çok güveniyorum. Kendimi Türk takımına adamak için verdiğim karara da aynı derecede inanıyorum. Bu, bu ekiple uzun bir yolda sadece ilk adımım. Bu başlangıçtan son derece mutluyum.”

Bu başarıyı bekleyip beklemediği sorulduğunda Santarelli: “Voleybol dünyasında çok iyi takımlar var. Milletler Ligi ise zordur. Burada başarılı olmak için ekibin seviyesinin ve zihniyetinin farkında olmanız gerekir. İlk zorluk, onu bu kadar kısa sürede anlamaktı. Ancak oyuncuların beni takip ettiğini görünce bunun çok doğru bir karar olduğunu anladım.” dedi. 

Finaldeki ilk 6 tercihi hakkında da konuşan İtalyan koç: “Bu fikir bir süredir aklımdaydı. Ancak başından beri Derya Cebecioğlu ve Ebrar Karakurt ile oynamayı düşünmedim. Doğal olarak gelişti. Onlar çok çok genç. Bu, Milletler Ligi’ndeki ilk deneyimleri, ancak bizim için iyi bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Onlar sayesinde birçok imkanımız oldu ve bu beni çok mutlu ediyor. Zor durumlarda kadroda Ebrar veya Melissa Vargas’ın olması iyidir. Ama bunun bizim için tek yol olduğunu düşünmüyorum. Birkaç tane yola sahip olduğumuz için mutluyum.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Daniele Santarelli yaptığı açıklamada Melissa Vargas ile Ebrar Karakurt hakkında şunları söyledi: “Öncelikle tek bir amaç için savaşıyorlar. Eminim Ebrar, Melissa’nın harika olduğunu anlamıştır. Onunla konuştuğumda, onu bekleyen yeni mücadelenin doğru olduğuna ikna olmuştu. Ona karşı olabilecek en iyi tavrı sergiledi. Kızlar belirli bir hedefe ulaşmak için birlikte çalışırlar. Bu çözüm sayesinde kendimizi güçlü hissediyoruz. İyi bir iş çıkarıyoruz ama henüz bitmedi. Bu turnuvayı kazandık ama bundan sonrası daha zor olacak.”

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.