Sporcuların performansı artıyor

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde (TSYD) yapılan kampın tanıtım toplantısına telefonla katılan NBA takımlarından Orlando Magic’te oynayan milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek bu kampların, Türk sporcuların gelişimi için çok
önemli olduğunu söyledi. Bu projeye destek verdiğini vurgulayan Hidayet, ’’Bir sporcunun en büyük hayali kendini en iyi şekilde geliştirmektir. Bu tip kampların Türkiye’de yapılması Türk sporcusunun kendisini görmesi için olumlu olacak’’ dedi.

Sporcular için yaz döneminin çok önemli olduğunu vurgulayan milli basketbolcu, ’’Bu kamplar sayesinde sporcular yaz dönemini en iyi şekilde geçirebilecek ve bu tip testlerden geçtikleri zaman kendilerinin nerede olduğunu görme fırsatı bulacak. Ben de kendimi en iyi şekilde geliştirmek için her zaman ekstra çalışmışımdır. Bu kampların ilkine ben de katılacağım’’ diye konuştu.

AMAÇ, SPORCUYU MAKSİMUM PERFORMANSA ULAŞTIRMAK
Basın toplantısında PCA İdari Menajeri Cem Üner, PCA Baş Antrenörü, Bayan Milli ve Galatasaray Bayan Basketbol Takımları Kondisyon Antrenörü Murat Üner, (A) Milli Futbol Takımı Doktoru ve PCA Doktor Ekip Şefi Cengiz Dinç, (A) Milli Takım ve Galatasaray Futbol Takımı Fizyoterapisti PCA Fizyoterapist Ekip Şefi Abdurrahman Evin ve PCA Koordinatörü Gökmen Ertem, kamp hakkında bilgiler verdi.

Cengiz Dinç, Türkiye’de bu konuda ciddi bir eksik olduğunu ifade ederek, ’’Belki de birçok genç oyuncumuz doğru desteklerin sağlanamamasından dolayı yok olup gitmekte. Sporcudan en üst düzey başarı bekliyoruz. Başarı için en üst düzeyde performans gerekiyor. Yaz döneminde ölü sezonu iyi geçirmeyen sporcuların sezon başında yaralanma oranının yüksek olduğu görülüyor’’ dedi.

Kampın temel amacı, ’’Sporcuların işlevsel niteliğini artırmak ve biomotor yetilerini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olmak’’ olarak açıklandı. Kamplarda, uzman eğitmenler ve akademisyenler gözetiminde sporcuların, maksimum performansa yaklaştırılması için
çalıştırılacakları bildirildi. Futbol, basketbol ve voleybol dallarında 13 yaşından büyük lisanslı
amatör veya profesyonel sporcuların katılabileceği kampların 1 Haziran-30 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı kaydedildi. Kampa katılan sporcuların egzersiz testlerinin Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri ve Sporcu Sağlığı Merkezi tarafından yapılıp, takip edileceği,
alınan test sonuçlarının, sporcunun branşına göre dünya çapındaki veriler ile karşılaştırılarak farklılıkların tespit edileceği ve alınan verilerin akademisyenler ve antrenörler tarafından değerlendirilerek sporcunun antrenman programının oluşturulacağı belirtildi. Powerade, Cybex, Nautilus, Technogym, MM USA ve Tanita’nın sponsorluğundaki kampın ilk bölümünün Hidayet Türkoğlu, Bayan Basketbol Milli Takımı oyuncuları, milli voleybolcuların katılımı ile 29 Mayısta Marmara Üniversitesi BESYO Anadoluhisarı Yerleşkesi Spor Tesisleri’nde başlayacağı kaydedildi.

Bu arada, toplantıya Fenerbahçeli voleybolculardan Burak Hascan, Barış Hamaz, Murat Aslan, geçen yıl Chenois’te forma giyen Soner Mezgitçi, Galatasaray’ın genç oyuncularından İbrahim Akşeker de katıldı.


Haberi Paylaş

Comments are closed.