Sultanlar ilk yenilgisini Almanya’dan aldı

Dünya Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye, ilk yenilgisini ikinci tur ilk maçında aldı. Almanya karşısında iyi başlayan maç, kötü bitti ve salondan 3-1 yenik ayrılan Ay-Yıldızlı ekibimiz oldu. Özellikle savunmada yaşanan büyük çöküş, yenilgiyi kaçınılmaz yapan en önemli etkendi. Millilerimiz bugün TSİ ile 04:00’da ev sahibi Meksika ile oynayacak.

İlk sete istediği gibi başladı genç bayanlarımız. Kendine güvenleri, oyun disiplini, skora da yansıdı. İlk teknik mola 8-7, ikincisi ise 16-10 üstünlüğümüzle geçildi. Özellikle file önüne Neşve, Büşra ve Melis ile ördüğümüz bloklar, Almanlara sayı şansı tanımadı. Ancak bu rahatlık, konsantrasyon bozukluğuna yol açınca, fark da kapanmaya başladı. 5-0’lık bir seri yakalayan Almanya, önce beraberliği (20-20), ardından da skor üstünlüğünü (20-21) sağladı. Bu anda Polen’in kritik sayısı, Asuman’ın sayıya dönen servisi, giden seti tekrar çevirmeyi başardı.

İkinci set, Türkiye adına manşet hatalarıyla başladı. Völker ve Kauffeldt’in sürüklediği Almanya, ilk teknik molayı 5-8 önde geçti. Polen ve Neşve’nin dışarı giden smaçları, farkın yedi (10-17) sayıya kadar çıkmasına neden oldu. Kaptan Melis’in iki kritik servisi sayıya çevirmesi Ay-Yıldızlıları maça ortak etse de Polen’in rakip bloklara takılan hücumları seti Almanya’ya (20-25) götürdü.

Türkiye adına üçüncü set, kelimenin tam anlamıyla felaket geçti. Savunma çöktü, hücum iflas etti, motivasyon yok oldu. 2-8 geçen ilk teknik mola. Ardından Almanya’nın müthiş savunması. Ve git gide açılan, 18 sayıya kadar ulaşan (7-25) fark.

Dördüncü sette kötü gidiş Türkiye için devam etti. Almanya’nın hücumları, arka alanda son buldu. Ne Libero Seval, ne Büşra, ne de Fatma bu yaraya merhem olabildi. Oysa rakip, neredeyse topu hiç yere düşürmedi. Yaptıkları savunma, direncimizi kırmaya yetti. 5-8 ve 9-16 geçilen teknik molalar, bunun en açık göstergesi oldu.

TÜRKİYE-ALMANYA: 1-3

SALON: Auditorio

HAKEMLER: Roy Velez (Porto Rico) 7, Kang Jouu Hee (G.Kore) 7

TÜRKİYE: Fatma Yıldırım 5, Neşve Büyükbayram 4, Asuman Karakoyun 5, Büşra Cansu 5, Melis Gürkaynak 5, Polen Uslupehlivan 6, Seval Yılmaz (Libero) 4, Elif Uzun 4, Gözde Yılmaz 4

ALMANYA: Lena Möllers 7, Sarah Petrausch 7, Anja Bransdt 7, Laura Weihenmaier 7, Janine Völker 8, Berit Kauffeldt 8, Lenka Dürr (Libero) 8, Natalia Cukseeva 7

SETLER: 25-22, 20-25, 7-25, 18-25

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ 


Haberi Paylaş