Terzic muradına erdi

Misli.com Sultanlar Liginde 2022-2023 sezonu noktalanacak mıydı? Yoksa Eczacıbaşı Dynavit seriyi uzatmayı başarabilecek miydi? Bu sorunun Burhan Felek’teki cevabı, sarı lacivertlilerin yıllar sonra gelen şampiyonluğu şeklinde ortaya çıktı sevgili voleybolseverler.

Uzatmadan teknik-taktik

 • Irina Voronkova bir kez daha manşette acı çekti. Hücumda ise vasatın altında oynadı. İlk setin sonunda yaptığı hata üzerinde durulması gereken cinste idi.
 • Hande Baladın yine kayıptı. Geçen maçtan ders alınmamış olacak ki, maça geçen maçta olumlu bir görüntü sergileyen Saliha Şahin ile başlanmadı. Geçen maça göre olumlu gelişme, Şahin’in ikinci set başlamadan sahaya sürülmesi oldu ama giden gitmişti bir kere. Beyza Arıcı’nın maça başlaması ise bir o kadar faydalı idi. Arıcı bugünkü maçta takımının en iyisiydi desek yanlış olmaz.
 • Arina Fedorovtseva ve Ana Cristina De Souza mükemmel başlayınca fark çabuk ortaya çıkıyor. Ancak Melissa Vargas çok düşük kalınca o fark da çok çabuk kayboluyor. 
 • İlk set 0 çeken Vargas yerine ikinci sete Anna Lazareva ile başlama tercihi doğruydu. Ancak yabancı sınırlaması nedeniyle oynadığı setin Aslı Kalaç ile en iyilerinden olan Rus pasör çaprazını sahada tutmak mümkün olmadı. Halbuki Lazareva, Vargas’ın vuramayacağı hızlı topları sayıya çevirerek takımına büyük avantaj sağlıyordu.
 • Yaprak Erkek başta olmak üzere Eczacıbaşı Dynavit servisleri Fedorovtseva ve De Souza’yı çok zorladı ve bozdu, böylelikle Ayazağa ekibi kötü olduğu anlarda dahi avantajı kaptı.
 • Tijana Boskovic devreye geç girse de çoğu zaman gerekeni yaptı. Ama uzayan anlarda yalnız kalmanın acısını yaşadı. Sırp yıldızın vasat altı oyunu, “Benden bu kadar, biraz da takım oyunu oynamak gerek” diyordu adeta.
 • Üst üste bloklarla takımını sette tutan kaptan Eda Erdem Dündar ilk set sonunda o servisi çok kötü kaçırdı. 
 • Macris Carneiro’nun neden çok sayıda servisi liberonun üzerine attığı anlaşılır gibi değildi. İlk set ortaya neden topların yalnızca %6.9’unu (2/29) yönlendirdiği de anlaşılamadı. Halbuki Fenerbahçe Opet’te bugün orta oyuncular %65.2 (15/23) ile top öldürdü.
 • Maçı 22 blok sayısı ile tamamlayan Fenerbahçe Opet’in bu istatistiğinin inanılmaz olduğunu da ayrıca belirtelim.
 • 22:18’den set kaybeden Fenerbahçe Opet’te bu durumun sebebi, hücumdaki çok sayıda hata ve Fedorovtseva’nın 0 çekmesi denilebilir. 
 • Maç sonunda verilen “En İyi Orta Oyuncu” ödülünün Eda Erdem Dündar’a verilmesi büyük bir hatadır. Kaptanın Fenerbahçe için anlamını herkes gibi biz de biliyoruz, ancak hak edene verilmeyen bir ödül kime verilirse verilsin, o oyuncuyu yüceltmez, mutlu da etmez. Neden hata olduğunu merak edenler ise aşağıdaki rakamları inceleyebilir. 

Final serisinin 3 maçının toplamında ürettikleri 

Toplam sayı Ortalama hücum Toplam blok Servis sayısı

Aslı Kalaç 34 %75.7         16 4

Eda Erdem Dündar 26 %35.7           8 4

En iyi orta oyuncu ödülünü kim almalıydı şimdi siz karar verin.

Anlatamadık

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların ülkesidir Türkiye. Geçmişini, kariyerini, yaptıklarını değerlendirmek bir yana, hakkında bilgi sahibi dahi olmayan sarı lacivertli taraftarlar, yıllardır Zoran Terzic’i yerden yere vurdu. Biraz düşünün dediğimizde bizi de yerden yere vurdu. Sırp çalıştırıcının ilk defa çalışmaya geldiği bir ülkede yaşadığı tüm olumsuzluklar unutulup bir işi beceremediği sürekli dile getirildi. Sezon başında eksik kadro ile 5 kupalı Vakıfbank’ı devirip Şampiyonlar Kupasını kazanması dahi mutlu etmedi sarı lacivert renklere gönül verenleri. Ne aptallığı kaldı Terzic’in, ne de kulübün parasını menajerlik marifetleriyle iç etmesi. O ise bunların hiçbirini kafasına takmadan ekibiyle birlikte işini yaptı. Önce form tutmuş bir Vakıfbank’ı eledi, sonrasında da ligde iki kez yenildiği Eczacıbaşı Dynavit’i süpürdü resmen. Fenerbahçeli taraftarlara yıllardır özlemini çektiği şampiyonluk kupasını getirdi Terzic. Dünya Şampiyonu apoletli Sırp çalıştırıcıyı yerden yere vuranlar şimdi ne düşünüyorlar insan gerçekten merak ediyor.

Önceden konuşulmalıydı

Fenerbahçe Opet’li voleybolcular kupasını almış, kaldırmak için meşhur şarkıdaki “We are the Champions” nakaratını bekliyordu. O an geldi ve konfetiler salonun tavanına doğru yavaşça süzülürken sarı lacivertli oyuncu, teknik ekip, yönetici ve diğer görevliler sevinç yumağı oluşturdu. Yaşadığı hayal kırıklığı ve üzüntüyü atamayan Eczacıbaşı Dynavit tarafı ise doğal olarak madalyalarını almış soyunma odasına gidiyordu. Önceden planlanmadığı ve konuşulmadığı her halinden belli olan bir şekilde TVF yöneticileri, turuncu beyazlıları kupa sevinci yaşamakta olan Fenerbahçelilerin yanına çağırdı uzaktan. Belki fair-play, belki de bir hatıra fotoğrafı içindi. Bir kısım Eczacıbaşılı tereddüt yaşarken diğer kısım ise soyunma odasının yolunu tutmuştu bile. Konu Eczacıbaşı yöneticilerinin görüşüne sunulunca da turuncu beyazlılar aldıkları talimatla Ayazağa’nın yolunu tuttu.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

4.887 thoughts on “Terzic muradına erdi

 1. Deniz says:

  En iyi orta oyuncu ödülü sezon geneli için verilmiyor mu? Televizyonda öyle anons ettiler.
  Yani sadece final serisi değil yarı final serisi ve sezondaki maçlar da dikkate alınmıyor mu?
  Bu durumda yine Aslı Kalaç’a (ya da Zehra Güneş’e) verilebilirdi ama final serisindeki 3 maçın istatistiklerini karşılaştırmak biraz gereksiz değil mi?
  Yarı finalde de Eda ilk maçta 5 blok 2 ace 11 sayı yaptı ve ikinci maçta da altın sette 2 blok yaparak maçı kazandırdı ve takımını finale taşıdı mesela.

 2. İsmet says:

  Sayın Kösem ,FB taraftarı hocanın çalıştırıcılığı,maç taktik hazırlığı ve oyuncu kazandırmak konusunda hakkını veriyor.Benim hoca yı eleştirmem takım çok düşüşler yaşıyor ki kadın voleybolun da bunlar normal ama hoca çözüm bulamıyor veya sahadakiler bulsun istiyor.Neden çözüm bulamıyor? Benim şahsi görüşüm ben öğrettim nasıl yapamazsınız diyor hareket ve mimikleri.B planı yok ve inatçı.3 maçta da Yaprak ın servislerine çözüm bulamadı veya geç müdahele etti.

 3. ESSoba says:

  Merhaba, evet son maça göre Aslı Kalaç.. Ama özelikle Vakıbank son seti.. Eczacıbaşı ilk 2 maçı çok iyi oynadı kaptan..
  Tebrikler KAPTAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.