Velasco: “Klişelerin yeminli düşmanıyım”

İtalya Kadın Voleybol Milli Takımında Julio Velasco dönemi başladı. Arjantinli koç, ilk deneyiminden 27 yıl sonra İtalya Kadın Voleybol Milli Takımına geri dönerek Davide Mazzanti’den görevi devraldı.

Eurosport’ta yer alan haberde: “Avrupa Şampiyonası, VNL ve önceki sezonlarda yaşadığı başarısızlıklardan zarar gören takımı zihinsel olarak yeniden inşa etme amacını taşıyor.” ifadesine yer verildi. İtalya’da milli takım başantrenörlerinin hem kulüp hem de milli takım çalıştırmasına engel kuralın uygulanması sebebiyle 71 yaşındaki Velasco, Busto Arsizio’daki başantrenörlük görevinden ayrıldı. Deneyimli antrenörün sözleşmesi 1 Ocak’tan itibaren başlayacak ve iki yıllık olacak. Velasco yıllar sonra takımın başına geri dönüşüne ilişkin olarak şunları söyledi: “1997’de kadın voleybolu, hem kulüp hem de ulusal düzeyde şimdikinden çok farklıydı. O andan itibaren pek çok deneyim yaşadım. Bunca zaman içinde birçok şey öğrendim. Sanırım. Umarım.”

Velasco, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu takım şimdiden harika sonuçlar elde etti ve taraftarlarımızın favorisi oldu. Kendimde büyük bir sorumluluk hissediyorum ve bunu kabul ettiğim için mutluyum. Daha iyi bir yol göremiyorum. Busto Arsizio’ya teşekkür ederim çünkü kadın voleybolunda bana başantrenörlük teklif eden tek kulüp burası. Busto’da yaratılan durumun zor olduğu açık ama yine de bu aylarda çok şey öğrendim. Son aylarda Mazzanti’nin çalışmaları hakkında yapılan birçok yorumun haksız olduğuna inanıyorum. Çünkü o milli takımla, kulüple çok şey kazandı ve çok iyi bir insan ama bazen döngüler sona eriyor. İlk kez erkek voleybolundan kadın voleyboluna geçtiğimde bu benim de başıma geldi. Döngüler sona eriyor ve bu kimsenin hatası değil.”

Oyuncuların önemine dikkat çeken ancak vazgeçilmez olmadıklarına değinen başarılı antrenör: “Her zaman herkesi dinlerim ama bir milli takımın yönetiminde net çizgilere ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Birincisi, 1989’da erkek takımımızda olduğu gibi, oyuncuların gökmavi formaya koşulsuz uygunluklarını vermeleri gerekiyor. Hepsi önemlidir ancak hiç kimse vazgeçilmez değildir. En iyi oyuncuların orada olması iyidir ancak mevcut olmaları koşuluyla. Oyuncuların ve işbirlikçilerin kişisel ihtiyaçlarını kesinlikle dikkate alacağım ancak yine de ortak çizgiye bakıldığında benim görevim karar vermektir, antrenör benim ve grubun yönetimiyle ben ilgileneceğim. Kulüp çalışmalarına mümkün olduğunca saygı göstereceğiz, sezon ve şampiyona boyunca asla kimseyi rahatsız etmeyeceğim ancak bir oyuncu milli takıma girdiğinde tıbbi kararlar da dahil olmak üzere tüm kararlar İtalya ekibi tarafından verilecek. Bu yeni maceramda A1 (İtalya Kadınlar Voleybol Ligi) antrenörlerini işbirlikçim olarak seçtim, Massimo Barbolini’yi asistan olarak ve Lorenzo Bernardi’yi entegre olmaya davet ettim. Yarını düşünmeme yardım edecek birine ihtiyacım var. Daha sonra, oyuncularla daha iyi bir ilişki kurmak için belki de biz erkeklerin yapmadığı küçük şeyler için bile 19 yaş altı oyuncularla çalışmış olan fizyoterapistin yanı sıra diğer kadın figürleri de kadroya dahil etmeye çalışacağız. Gelecekte gruba genç bir antrenörü de dahil etmek isterim.” dedi.

2023 Milli Takım Sezonu hakkında da konuşan Velasco: “Oyuncular bir haftalık dinlenmenin ardından play-off’lardan elendikten sonra milli takımla antrenmana başlayacaklar. VNL çok önemli olacak: Olimpiyatlara katılabilmek için birçok maç kazanmamız gerekecek. VNL’nin her zaman as takımla onurlandırılması gerektiğine inanıyorum çünkü bu, büyük uluslararası kupaların dışında gerçek maçlar oynama şansı anlamına geliyor. Oyuncuları, hatta gençleri bile geliştirmek için, zorlu rakiplere karşı üst düzey maçlara ihtiyaç vardır. Rakiplerle ilgili ise Paris 2024 çok zorlu olacak, beklenti yaratmak istemiyoruz. Yapabileceğim şey kızların baskıyı hafifletmek için antikor oluşturmalarına yardımcı olmak. Onları zihinsel düzeyde geliştirmeli ve hatta uyum sağlamalarına yardımcı olmalıyız. En zor durumlarla karşı karşıya kaldığımızda, her zaman yorulan, sorun yaşayan biz olamayız. Bunlarla yüzleşmek için mücadele eden biz olmalıyız, eminim ki eğer olimpiyatlarda madalya kazanacaksak bu hareket çok büyük bir sıçrama yapacaktır çünkü futbol erkekler için neyse, kadın voleybolu da kadınlar için odur.”

Paola Egonu ve Ekaterina Antropova’nın aynı anda ilk 6’da yer bulabilme ihtimali üzerine sorulan soruya Velasco şu şekilde cevap verdi: “Bu milli takımdan hiçbir şey kazanmamış bir takım olarak bahsediliyor. Aksine kazanan bir takım. Avrupa Şampiyonasını kazandı. Deplasmanda Sırbistan’a karşı kazandı. Ben klişelerin yeminli düşmanıyım, kopyalamak da dahil. İtalya’nın hücum nedeniyle kaybettiği maçları hatırlamıyorum ama servis karşılama nedeniyle kaybettiği maçları hatırlıyorum. Peki, büyük oyuncular Egonu ile Antropova’nın bir arada oynamasını nasıl yöneteceğim? Sorun olsaydı işi kabul etmezdim. Teknik direktörlerin en büyük sorunu kötü oyunculara sahip olmak. Bana göre Egonu ve Antropova gibi iki rakip oyuncuya sahip olmak en iyisi. Çok güçlü oyuncular ancak birlikte oynamayacaklar. Belki antrenmanların ardından fikrimi değiştiririm ancak bugün itibariyle böyle görüyorum.”

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.