Veljkovic: Voleybola aşığım

Son 3 Olimpiyat oyunlarında yer alarak son Dünya Şampiyonasını zirvede tamamlayan Sırbistan milli takım oyuncusu Stefana Veljkovic, adeta voleybol sevgisiyle yaşıyor.

“Voleybolu seviyorum. Hedeflerime ulaşmada beni yönlendiren ve beni bulunduğum yere getiren tek şey, bu sevginin getirdiği motivasyon,” diyen 30 yaşındaki oyuncu, Sırbistan Voleybol Federasyonunun online röportajında, “En baştan beri voleybola aşığım, sanırım bunu herkes görebiliyordur. Kalbinizin sesiyle yaptığınız şeyleri insanlar mutlaka fark ediyordur. Eğer duygularınız saf ve insanlar bunu görebiliyorsa bir amaç uğrunda uzun yıllar çaba sarf etmeye değer. ” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Antrenör ve kendim için performansımın tatmin edici noktaya gelmesi gerçekten uzun zaman aldı. Yaklaşık4-5 yıl önce performansımı istediğim noktaya çıkardım. Sıkı çalışma, gözyaşı ve terle bezenmiş yıllar sonunda üst düzey bir oyuncu olmayı başardım.”

2018 FIVB Kadınlar Dünya Şampiyonasındaki altının yanı sıra 2016 Olimpiyat oyunlarında kazanılan gümüş, 2015 FIVB Voleybol Dünya Kupası ikinciliği, üç FIVB Dünya Grand Prix bronz madalyası, 3 Avrupa Şampiyonluğu, 2 Kıtalararası şampiyonluk, 2017 Avrupa Şampiyonası Rüya Takımına seçilme gururu, Veljkovic’in sahip olduğu başarılar arasında yer alıyor. Bu başarılarda büyük emeği geçen Sırbistan baş antrenörü Zoran Terzic, “saha içinde olduğu kadar saha dışında da” diyerek orta oyuncusuna yol gösteriyor.

Veljkovic, Milli takım ve Terzic hakkında, “Bizi o eğitti, ona minnettarım. Milli oyuncular olarak bizler, milli takımda evimizden daha fazla zaman geçiriyoruz. Gerçek bir aileyiz. Orada gerçek disiplini öğrendim, orada yetiştim ve buna müteşekkirim.” şeklinde konuştu.

Stefana Veljkovic, uzun kariyeri boyuncadeğişik forma numaraları altında mücadele etti, ancak milli takımda 2011’den beri aynı rakamı kullanıyor.

“11 benim favori numaram. Vesna Citakovic (Sırbistan milli takımı eski kaptanı) bu numarayı bana bıraktı. Böylesi büyük bir karakter ve takım kaptanının giydiği formayı taşımak gerçekten gurur verici, o, Sırbistan voleybolu için büyük işler yaptı. Bu artık benim uğurlu numaram. Bu numarayla birçok değerli madalya ve ödül kazandım. Kazanan sihirli bir numara gibi…”

Veljkovic’in kulüp kariyeri,Igor Gorgonzola Novara ile kazandığı2019 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu ile zirveye çıktı. Halihazırda hem milli takım, hem de kulüp forması altında son Avrupa Şampiyonu unvanına sahip tek oyuncu Veljkovic.

Koronavirüs salgını nedeniyle liglere ara verilen zamanda Veljkovic,kendini izole etmek adına Novara’dan, erkek arkadaşı Srecko Lisinac’ın da bulunduğu Trento’ya taşındı. Kendisi gibi Sırbistan milli takımı orta oyuncusu olan Lisinac, Trentino Volley ile 2018’de FIVB Erkekler Kulüp Dünya Şampiyonluğunu kazanmıştı.

“Srecko ve ben tamamen izole durumdayız. Gerçekten zor bir durum; sürekli güçlü kalmalıyız. Zamanının çoğunu yoğun hareketle geçiren insanlar için evde kapalı kalmak kolay değil. Fazla enerjik bir insan olarak işler kötüye gittiğinde beni Srecko sakinleştiriyor. İnsanlarla online görüşmeler yapıyoruz. Antrenmanlar yapıp oyunlar oynuyoruz. Birbirimizi destekleyerek mental anlamda zayıf düşmemeye çalışıyoruz. Srecko bana gerçekten çok destek oluyor, umarım ben de ona olabiliyorumdur. ”

Mevcut durum hakkında da açıklamalarda bulunan Sırp oyuncu, sözlerini; “Evde kalmalıyız. Yalnızca İtalya özelinde konuşmuyorum, Sırbistan ya da dünyanın diğer yerlerinde böyle olmalı. Durum çok karışık, kendimizi disipline etmeliyiz. Virüsü ancak bu şekilde yenebiliriz.” şeklinde noktaladı.


Haberi Paylaş