Voleybol da İddaa’ya girecek

BURSA’ya gelen Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, hem antrenörlerle, hem de kulüp yöneticileriyle toplantı yaparak sorunlarını dinledi ve önemli açıklamalarda bulundu. Takım sporlarında voleybol branşının ilklere imza attığını belirten Karabıyık, “Bir örnek vermek gerekirse geçen yıl Meksika’da bir ilki gerçekleştirdik ve Dünya ikincisi olduk. Ancak bunu da yeterli bulmuyoruz. Çalışmalarımızı sürekli olarak olimpiyatlara takım sporlarında ilk giden branş olmak istiyoruz. Bunu da gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Bu sene Türkiye’nin Grand Prix’in bir ayağının Türkiye’de yapılabileceğini belirten Karabıyık, “Çok yakın tarihte ise Avrupa Bayanlar Voleybol Avrupa Challenge Kupası final four müsabakaları 15-16 Mart tarihlerinde Bursa’da yapılacak. Burada da Vakıfbank Güneş Sigorta ülkemizi temsil edecek. Onun dışında da Avrupa Ligi grup veya final müsabakalarına ev sahipliği yapabiliriz. 2009 yılında ise Erkekler Avrupa Şampiyonası finalleri Türkiye’de yapılacak” diye konuştu. Altyapıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Karabıyık, “Geçen yıl 16 ilde başlattığımız altyapının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıyla ilgili projeyi bu yıl 40 ilde yapacağız. 40 ilden gelecek karmaları Ankara’da bir araya gelecek ve 500’er erkek ve bayan sporcu mücadele edecekler. Burada bütün altyapı ve milli takım antrenörleri bu sporcuları izleyecek ve bu sayıyı 70’e indireceğiz. Sonra yine Ankara’da yapacağımız kamp sonunda sayıyı 30’a indireceğiz ve gelecekte yıldız milli takımı oluşturacak bir altyapı oluşacak.”

Bursa voleybolunu da değerlendiren Başkan Karabıyık, “Bursa voleybol için çok önemli bir merkez. Bugün üst seviyedeki elit sporcularımızın belki yüzde 20-25’i Bursa’nın altyapısından yetişmiş sporcular. Milli takıma da çok ciddi sporcu veren Bursa voleybolun en önemli merkezlerinden birisi. Bursa’da çok da değerli hakem ve antrenörler var ve bu yüzden bu ilimizi çok önemsiyoruz. Onun dışında ise liglerde hak ettiği yerde değil Bursa. Bursa’da mutlaka 1. Lig’e bir bayan ve bir erkek takım olması gerekir” şeklinde konuştu. Bursa’nın daha önce çok sayıda uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmasının hatırlatılması üzerine ise Karabıyık, “Bursa’da voleybola ilgi çok büyük ve tesis açısından da zengin bir il. Voleybola ilgi yoğun olduğu için ve İstanbul’a çok yakın olduğu için Bursa’ya uluslararası organizasyonları veriyoruz. Bu sene de Bursa’ya milli maçlar vermeyi düşünüyoruz.” Önümüzdeki sezon voleybol branşının da şans oyunu İddaa’ya gireceğinin müjdesini veren Karabıyık, “Voleybolda kulüplerimizin yayın geliri yok. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün de desteklediği şans oyunu İddaa tahmin kuponlarında voleybola da yer verilecek. Bununla ilgili yasal düzenlemeler yapılıyor ve önümüzdeki sezon voleybol da İddaa’ya girecek” diye konuştu.

DHA


Haberi Paylaş

Comments are closed.