Genç Takım Antrenörlerinin Özellikleri ve Nitelikleri

Profesyonel olarak yeterli antrenör bulmak oldukça zordur çünkü nitelikli olmamaları, yeterli spor eğitimi almış olmaması, tecrübeli olmaması, spor ve bilim ilişkisini kuramaması, dünya literatürünü takip etmemesi, kendini yenilememesi, vb birçok eksik yanı sıralaya biliriz.

Voleybolumuzu geliştirmek istiyorsak, ilk önce genç takımları çalıştırabilecek eğitimli ve nitelikli  antrenör arkadaşlara gereksinim vardır. Peki, bunu nasıl başaracağız? Burada görev Voleybol Federasyonu ve Voleybol Antrenör Derneklerinin spor eğitimi veren üniversitelerle ortaklaşa çalışmalardan geçeceği kanısındayım. Genç takım antrenörlerinin pek çoğunun amacı ve hayali ilerde iyi bir takımda veya milli takımlarda Baş Antrenör olmaktır, fakat Antrenör ya da baş Antrenör olmaya uzun bir yol vardır, aynı zamanda güzel ve manevi açıdan tatmin edici bir yoldur.

Ne mutlu çocuklar ve gençler arasında, yanlarında hayatlarını geçiren insanlara voleybolda genç takımları çalıştırmak için, gerekli olan temel esasları sağlamak antrenörün görevidir. Bu nedenle antrenör bir çalıştırıcı olmaktan çok, genç oyuncularına arkadaş, dert ortağı ve danışman olmalıdır. Takım üyeleri onunla birlikte kendilerini rahat hissetmeli ve ona öylesine saygı ve hayranlık duymalılar ki, antrenörün onlara hazırladığı hedefler ne olursa olsun, üstesinden gelmeyi, yaşayabilmeyi istesinler. Onun karakteri öyle olmalıdır ki antrenörlük yaptığı genç oyuncular onu geçmeye çalışmalı, rekabet etmeye, hayatıyla onunkiyle karşılaştırmak istesinler. Sporcular kendilerini yönetenlerin kişiliğine çok önem verirler, değerlendirmelerinde acımasız olurlar. Sporcular antrenörlerinden büyük oranda etkilenirler davranışlarını, konuşmaları, düşünceleriyle kısacası kişiliğiyle sporcularına örnek olmalıdır. Genç oyuncuların gerçek potansiyelleri uzun vadeli planlarla kazanıldığı için, metotların seçimi, teknikler ve tercih edilen aktiviteler oyuncunun uzun vadede gelişimine yönelik olmalıdır. Genç oyuncular için en iyi sonuçların  başarılmasında katkıda bulunacak, üç önemli faktör vardır..

1. Oyunun hareketlerini mükemmelleştirmek için yeterli, uygun ustalık ve öğrenme kabiliyeti
2. Üstün ve ileri seviyede olmak için potansiyel, istek ve karalılık
3. Aktif bir gencin karakteristiği olan iyi fizik kondisyon

Aynı zamanda gencin değişik şartlara çabuk uyum sağlaya bilme yeteneği ve çevresinde kendisini rahat hissete bilmesi çok önemlidir. Bu durumda antrenör oyuncuların beklenmeyen durumlarına karşı zihnen hazırlanması ve gerekli atmosferi yaratabilmesi çok değerli yardım olur. 12-19 yaşlar arasındaki, erginlik çağındaki bir genç sürekli bir değişim etkisi altındadır.
Erginlik çağındakiler fiziksel, psikolojik, biyolojik ve zihinsel değişimlere uğrar, hepside otorite ve eğitime karşı çeşitli değişik tepkilerle sonuçlanmaktadır.

Antrenör ergenlik dönemi sarsıntılarını göz önün de bulundurarak farklı tecrübelerinin sonucunda hassas olmalı, tahammül edebilmeli ve uygun olan her anda öğütlerde bulunup yardım etmelidir.

Başarılı bir antrenör oyunun her durumunda oyuncularını oyunla ilgili tutar. Her oyuncun kendisinin takım için yaşamsal bir değer olduğunu hissetmeye teşvik etmelidir. Antrenör takımın kapasitesini bilmeli ve gerçekçi sonuçlar elde etmelidir. Bu suretle güvensizlik, yetersizlik ve kendine güven eksikliğini ortadan kaldırabilir. Takımını antrene ederken antrenmanı ilginç ve eğlenceli bir hale getirmelidir. Antrenmana gelen antrenör, salonun kapısında kendi göz yaşlarını ve dertlerini bırakması gerekir, ancak bu şekilde çalıştırdığı insanlara sevgisini gösterip, onlara belli bir hedef için moral verebilir. Motivasyon, sporda ustalığın gelişimi ve yerleşmesinde anahtar faktör olarak görülür ve kimi yaratılıştan kimi de dışta gelen, geçici birçok kaynağı ve şekli vardır. Spora yüksek ilginin sürmesini sağlamak antrenörün görevidir. Yeni marifetlerin ve hareketlerin kazanılmasına ve pratik edilmesine teşvik edilmeli ve fırsat vermelidir. Dürtüsel ustalıklarla ilgili yeni bilgiler getirilmeli ve antrenörün bunlara önem verdiğini uygulayarak takımına izah etmelidir. Çaba sarf etmek için teşvik etmek ve sadece amaca ulaşmak yalnız bir moral değildir ve hem bir bütün olarak hem takım için, hem de ferdi olarak oyuncular için çok önemlidir. İyi bir antrenör gencin geçirdiği sarsıntının öneminin farkında olmalı önemini bilmeli ve daima ruhen, duygusal ve zihnen yanında olmalıdır. Çünkü bir insan stresli durumların üstesinden gelip bu durumlarla başa çıkabildiği zaman yaptığı spor aktivelerinde üstün ve ileride olur. Ayrıca antrenörün sabırlı, hoşgörülü, olgun olması gerekir bu da daha çok tecrübeli antrenörlerde bulunan özelliklerdendir.

Gencin problemlerinin üstesinden gelmesine yardımcı olması bir yana antrenörün ana görevlerinden birisi de voleyboldaki uygun ve doğru fiziksel hareketleri ve beceriyi sağlamaktır.

Bir takım, ancak ustalığı iyice öğrendiği zaman hakkıyla oynaya bilir ve maç kazanabilir. Antrenör, spor aktivitelerinden en çok yarar sağlayacak olan kişinin genç oyuncular olduğunu her zaman hatırlamalıdır ve zira bu onun görevidir.

– Bunu sağlamak için her genç oyuna ve oyundaki hareketlere iştirak edip tecrübe eder ve bu iştirak sınırlı veya performansına bağlı değildir.
– Bu teknik ve becerileri öyle bir tarzda öğretmelidir ki onlar için eğlenceli olsun ve voleybola iştirak etmeye, devam etmek istesinler.
– Antrenör oyuncularına hepsi kendi tarzında başlı başına özel birer insan gibi davranmalı ve her birinin kendi değerinde, kendi sınıflarında gelişeceğinin farkına varmalıdır.
– Birini bir diğeriyle kıyaslayıp, karşılaştırmaktan kaçınmalıdır.
– İlave edilecek diğer bir görevi de, olumlu davranışları teşvik edip olumsuz tavırlara meydan vermemektir.
– Sporun oyuncu için yaratıldığını ve oyuncunun oyunun özü ve asası olduğunu hatırlamalıdır.

Antrenörün çok zor ama yerine getirilmesi hiç de imkânsız olmayan bir rolü vardır.
genç oyuncuların geliştiğini görmek, uzun vadede tatmin getirir. Antrenörlük mesleğinden her ne kadar gelir sağlanırsa sağlansın, özellikle alt yapı antrenörlerinin sevgi ve saygıyla isimleri hatırlandığı için, çok mutlu antrenör gördüm ve yaşadım.

Voleybol dolu günler dileğiyle


Haberi Paylaş

Comments are closed.