İkinci Lig Finalleri Nasıl Oynanmalıdır?

Kendileri, benim yazımdan bahsederek bana; ”Bitmeyen liglerden ve hedefine ulaşmış takımların layıkıyla onurlandırılmayan ve ödüllendirilmeyen oyuncularının, teknik adamlarının ve yöneticilerinin durumlarından, eski bir kulüp başkanı olması nedeniyle en çok kendisinin rahatsızlık duyduğunu”  ifade ettiler. 

Başkanımız, bana öncelikli hedeflerinin I. Ligleri 12 takıma indirmek sonra da diğer ligleri en iyi şekilde organize etmek olduğunu belirtti. O arada bana içinde bulunduğumuz sezon sadece III. Liglerin tamamlanmadığını hatırlattı ve alt ligleri organize ederken kulüplerin ekonomilerini de düşünmek durumunda olduğunu da söyledi.

Bu görüşme beni oldukça memnun etti. Ben de her zaman alt liglerin voleybolun Anadolu’ya yayılmasını sağlayan ligler olduğunu savunurum. En üst ligler her federasyon tarafından en iyi şekilde organize edilmeye çalışılıyor. Alt liglerin ihmal edilmemesi gerektiğini bir kez daha önemle vurguluyorum. Bu görüşten yola çıkarak Voleybol Federasyonumuza II. Lig finalleri ile ilgili birkaç önerim olacak.

Ülkemiz için liglerin başlangıç bölümünün 12 takımlık iki gurupta oynanmasının ideal olduğunu düşünüyorum. Ancak finaller ile ilgili bazı önerilerim var. Benim en çok benimsediğim sistem “sanırım önümüzdeki sezon birinci ligler için de düşünülüyormuş” Basketbol Federasyonun da uyguladığı Play Off sistemidir. II. Lig takımlarının final bölümüne kalanlarının, güç dengelerinin genelde birbirlerine yakın olması bu sistem için aranan bir durumdur. Genelde finale kalan takımlar daha önceki etapta oynadıkları lig maçlarında birbirlerini yendiklerini gözlemliyoruz. Örneğin bu sene erkeklerde II. lig şampiyonu olan Kastamonu Bozkurt Belediye Spor takımı kendi gurubunda sıralamada ilk dörde zor girdi. Bir diğer örnek de yine erkekler II. Liginde, guruplarında birinci ve ikinci olan takımlar yarı finallerde elendi. Yani güç dengeleri birbirine yakın olan takımların kendi aralarında oynadıkları iki veya üç maç ile birbirlerine rakip olmaları ve takımların taraftarlarının bu maçları izleyebilmeleri için bu sistemin her açıdan daha cazip ve geçerli olacağını düşünüyorum. Takımların ekonomik durumu da göz önüne alınarak, eleme maçlarının birincisi kendi guruplarındaki klasmanda derecesi daha düşük olanın sahasında olmalıdır. Böylece üçüncü maç gerektiğinde takımlar bir fazla deplasman yapmaktan kurtarılmalıdır. Şayet eşleşen takımlar guruplarında aynı dereceleri almışlarsa ilk maçın sahası kurayla tespit edilebilir. Üçüncü maç gerektiğinde ilk oynanan iki maçın averajına göre saha tespiti yapılabilir.

İkinci alternatifim de finale kalan sekiz takımın çift devreli lig oynaması olabilir. Bu sistemde guruplardaki puanlar taşınmaz, ya da şu an birinci liglerin uyguladığı gibi 0,5’lik bir klasman avantajı ile takımlar ikinci etaba başlatılabilir.

Üçüncü alternatifim ise;  bugünkü sistemi her etapta iki ayaklı olarak oynatmak. Böylece olası bir sakatlık veya başka bir nedenden dolayı oluşabilecek performans düşüklüğü sebebiyle ligdeki bir takımın iki – üç maçla kötü bir derece alması engellemiş oluruz. Bu sistemde de birinci liglerde uygulanan biraz önce bahsettiğimiz 0,5 puanlık klasman avantajları değerlendirebilir.

Şimdi biraz da bu seneki finallerden bahsetmek istiyorum. Bayanlarda yarı final gurubunda oynama hakkını elde eden Marmaris Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Konya Ereğli Belediyesi, Ankara Gazi Üniversitesi takımları birinci grubu, Bursa Nilüfer Belediyesi, Konya Selçuk Üniversitesi, Ankara Eczacı ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi takımları da ikinci grubu oluşturdular. İstanbul’da oynanan yarı final maçlarında birinci gurupta beklenen neticeler alındı. Bu gurupta Marmaris Belediyesi birinci, Konya Ereğli ikinci, Ankara Gazi Üniversitesi üçüncü ve Çanakkale Belediyesi dördüncü oldu. İkinci gurupta maçlar çok çekişmeli geçti. Gurubu dördüncü bitiren Bursa Nilüfer Belediyesi üç maçı da kaybetmesine rağmen rakiplerine zor anlar yaşattı. İlk iki günün galibi Eskişehir Anadolu Üniversitesi finallere çok yaklaşmasına rağmen son gün Konya Selçuk Üniversitesine 3-1’lik skorla yenilince, Ankara Eczacı’ nın da Bursa Nilüfer Belediyesini aynı skorla yenmesi üzerine final turunu bir puan farkla kaçırdı. Gruptaki sıralama ise şöyle; Selçuk Üniversitesi birinci, Ankara Eczacı ikinci, Anadolu Üniversitesi üçüncü ve Bursa Nilüfer Belediyesi dördüncü oldu. Bilindiği üzere yarı final guruplarında ilk iki sırayı alan takımlar final oynama hakkını elde ettiler.

Final turunda maçlar çok çekişmeli geçti. Konya Selçuk Üniversitesi ikinci lig şampiyonu, Marmaris Belediyesi de ikinci olarak ligi bitirdi ve 2007–2008 sezonunda I.Ligde oynamaya hak kazandılar. Sezona “kesinlikle bir üst lige çıkma parolasıyla” başlayan Ankara Eczacı ligi üçüncü, Konya Ereğli Belediyesi dördüncü bitirdi.

Yarı final ve final grubu maçlarında hemen hemen bütün takımların antrenörlerinin yetersizliği izleyenlerin dikkatini çekti. Çok büyük paralar harcanarak birinci lig tecrübesi olan oyunculardan kurulan takımların başlarında son derece deneyimsiz ve takımlarına maçlar boyunca fazla katkıda bulunamayan coach’ların oluşu bazı takımların hedeflerine ulaşamamasına neden oldu.

Erkeklerde yarı final grubu takımları lig gruplarındaki sıralamalarına göre; birinci grupta, Samsun Polis Gücü, İstanbul MEF Okulları, Bursa BESK ve Kastamonu Bozkurt Belediyesi takımları, ikinci gurupta ise Bursa Osman Gazi Belediyesi, Ankara TAİ, Malatya Belediyesi ve İzmir Hava Gücü takımları yer aldı. Erkeklerin hem yarı final maçları, hem de finalleri oldukça çekişmeli ve heyecanlı geçti. Yarı finallerde lig guruplarından birinci ve ikinci gelen takımların elenmesi dikkat çekti. Bu arada Osman Gazi Belediyesi, MEF Okulları, Samsun Polis Gücü ve Ankara TAİ elendiler.

Çok çekişmeli geçen final maçları sonunda lig gurubunda zorla dördüncülüğü elde eden Kastamonu Bozkurt Belediyesi yarı final ve final maçları boyunca hiç yenilgi almadan ikinci lig şampiyonu oldu. Malatya Belediyesi de finallerde almış olduğu dereceyle lig ikincisi olarak 2007–2008 sezonunda birinci ligde oynamaya hak kazandı. Ligi üçüncü bitiren Hava Gücü ile dördüncü bitiren Bursa BESK yeni sezonda da ikinci ligde oynamaya devam edecektir.

2007/2008 voleybol sezonunda birinci ligde mücadele edecek olan bayan ve erkek takımlarımızı kutlar, başarılarının bu yeni ligde de devam etmesini dilerim.

Gelecek yazımda buluşmak dileğiyle…

 


Haberi Paylaş

Comments are closed.